kapllu kapllu komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Nejhorší je ten pocit bezmoci, když už přesně tušíte, co se stane, ale stejně nemůžete dělat vůbec nic. A jak bylo řečeno v závěru, nejen pan Boblig byl vinen. Všichni, kteří jen přikyvovali, podepisovali, nechtěli vidět... ti všichni nesou vinu stejně velikou, protože právě oni mohli změnit běh věcí, právě oni mohli zachránit desítky nevinných.

01.10.2012

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Nejvíce mě na téhle knížce překvapil rok napsání - 1938. Většina knih s tematikou z druhé světové války pochází až z dob po válce. Tohle dílko ukazuje na nesmírnou sílu slova a na to, jak lehce jde ovlivňovat lidi. "Adresáta" mám ráda také proto, že ho lze přečíst za chvilku, přesto vyjádří hrůzy nacistického Německa přesvědčivě.

08.02.2012 5 z 5

OBSAHUJE SPOILERY Celá trilogie je nesmírně čtivá, to bez debaty. Prvnímu dílu nemám moc co vytknout, i když více propracované charaktery by určitě neuškodily, což platí i pro ostatní díly (třeba Snow, Coin, Cinna,...). Škoda, že často byly podle mě důležité/zajímavé události zmíněné jen tak mimochodem a pokračovalo se o x dnů či týdnů později. Děj je sice celkem logický, ale taky nedovysvětlený (proč Boggs řekl Katniss, ať zabije Peeta; trochu víc informací o Coinové, hlavně kdo všechno věděl a souhlasil s jejími pohnutkami) a příliš se snažil šokovat (proč zemřel Finnick, to bylo úplně zbytečné; hry pro děti z Capitolu? to jako vážně??). Taky moc nechápu, proč by Peeta byl prohlášen za zrádce - jen kvůli tomu, že řekl, že válka by měla přestat? To snad není zrada, naopak to sedí k jeho povaze. A tím celým se ještě prolíná neschopnost hlavní hrdinky udělat si pořádek ve svých citech. To se ještě dá přestát v prvních dvou dílech, ale když ani ke konci třetího neví, co se sebou, už to je dost otravné. A Peetovi ani Galeovi to očividně moc nevadí, jen tak čekají, koho si teda vybere.

30.01.2014 3 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Krásná knížka. Takové příjemné vyprávění o "obyčejných" věcech. Jenže co je vlastně neobyčejné? Každý má své vlastní starosti, strasti i slasti a právě v Babičce jsou takové každodenní záležitosti vylíčeny. K povinné četbě se většina studujících obrací s odporem a pohrdáním, ne tak já. Na základce jsme nic povinného neměli, na střední sice už ano, ale světe div se, mně se většina líbila! Čím to? Nejspíš to asi vážně není tak špatné, jako si dav myslí.

17.03.2011 5 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Kdybych měla citovat, musela bych sem opsat celou knížečku.
Všichni hledáme a hledáme, ale kolika se opravdu podaří nalézt, když mnozí ani netuší, co hledají?

04.01.2012 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V jednoduchosti je krása. I když Malý princ byl vydán za druhé světové války, neztrácí na půvabu a naléhavosti. Vždyť i dnes máme krále, domýšlivce, pijany, zeměpisce a další... Každý si určitě v princovi najde to své.
Já jen doufám, že vždycky budu mít svou květinu, tu jedinou v celém vesmíru.

21.03.2011 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Nejlepší na tomhle dílku je, že to není román a přece by v tom bylo materiálu třeba rovnou na dva! Ale proč se v tom nimrat a vracet se k nepříjemným událostem, když si z nich lze udělat legraci a pořád zůstat na koni.

18.03.2011 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Úžasná knížka a bohužel její námět není ani tak nereálný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejsmutnější na tom je, že i po revoluci se ti lidé chtěli (byť i nevědomky) vrátit zpět do zajetých kolejí pohodlí. Od začátku se mi nelíbila Paulova manželka, která se ukázala v pravém světle po jeho odjezdu z ostrova. Šáhova přítomnost v ději představovala spojení s reálným světem. I když tedy v Americe vládla diktatura pod zástěrkou pokroku a zabezpečení lidí, v jiných částech světa se tomu dovedli ubránit. A tak mi zbývá jen doufat, že se masy lidí nenechají zmanipulovat a zachovají si zdravý rozum a lásku k naší přírodě. Protože ať si říká kdo chce co chce, bez naší matičky Země jsme úplné nuly.

15.04.2011 5 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Skvěle vykreslený příběh se zajímavými postavami mě hned vtáhl do děje. Bylo záživné sledovat různé aspekty jednotlivých postav, líbila se mi ta ne-černobílost jejich povah. Rozhodně se nemusíte bát, že by finanční prostředí bylo nudné. Občas jsem měla pocit, že knížka byla napsaná nedávno, ne před pár desetiletími.

02.06.2013 4 z 5

Jak se jmenuje tahle knížka? Jak se jmenuje tahle knížka? Raymond Merrill Smullyan

Některé hádanky jsou hodně profláklé, ale tady jich je spoustu neznámých. Jako plus vnímám zpracování, autor neservíruje suché otázky a odpovědi, ale promlouvá ke čtenářovi a udržuje s ním kontakt. Pokud se nudíte a chcete si trochu zapřemýšlet, je tahle kniha tou pravou volbou. A nezáleží na tom, jste-li poctivec, padouch nebo normální člověk :-).

21.03.2013 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Knížka, která mě uvedla do světa sci-fi a povedlo se jí to skvěle, nemám co vytknout. Uchvátila mě od první do poslední stránky.

19.11.2012 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Janu Eyrovou mám nesmírně ráda. Je to krásný romantický příběh zasazený do mé oblíbené Anglie. Má hlavu a patu, což se o spoustě (nejen) dnešních romantických dílech nedá tvrdit. Někdo tu psal o předvídatelnosti děje - s tím nesouhlasím, nemyslím si, že je hned zřejmé, kam se příběh bude ubírat.

19.11.2012 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Jak už zde někteří psali, také moc nechápu tak vysoké hodnocení. Knížka mi nepřipadá ničím příliš výjimečná. Dokonce jsem ji už už chtěla odložit, ale pak mě zaujala kapitola se Sallynou. A říkala jsem si, že to třeba už bude lepší, ale ono zase nic... Ještě bych vyzdvihla rozhovor s profesorem Antolinim, ale to je tak všechno.

24.06.2012 2 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Skvělá knížka. Sice nevhodná k přečtení najednou, ale stojí za to. Ve většině knih podrobné popisné pasáže nečtu s velkou chutí, tady tomu bylo naopak. Celá kniha je vlastně jedna velká charakteristika života ve vězení; nenudila jsem se ani na chvíli. Jediné mínus pro mě představovalo to, že se mi pletla jména. Zkrátka jakmile se v jakékoli knížce vyskytne více jak jedno ruské jméno, šíleně se mi pletou, znějí mi všechny stejně :). To ovšem vůbec není chyba autora, to je má osobní indispozice :)

Jak už Dostojevskij napsal, všichni jsou v jádru dobří, pod tvrdou slupkou se skrývá zlato. Jde jen o to ho objevit, mnohokrát nás to stojí víc úsilí, než jsme ochotni obětovat. Pomůže vůbec vězení a nucené práce jako potrestání zločinců? Jak komu; společnost se cítí bezpečněji, když zločinci neběhají svobodně po okolí, ale co ti zločinci, jak kdokoliv může tušit, co se jim honí v hlavách? Vždyť pro každého je trestem něco jiného, někdo by se ve vězení zbláznil za měsíc, jinému ani dvacet let nevadí a po propuštění se navrátí k původnímu stylu života. Ostatně, k čemu jinému by se měl vrátit, když nic jiného nezná, že.

14.05.2011 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

I když básně v oblibě až zas tak nemám, tak toto se mi docela líbilo. Ono nad poezií se člověk musí více zamyslet, zatímco v próze autor myšlenky spíše servíruje. Tato sbírka z povinné četby vůbec není špatná. Všechny ty básně jsou takové živé, naléhavé, čtenář si to dokáže živě představit. Hodně mě zaujaly básně Kantor Halfar a Bernard Žár.

21.03.2011 4 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

SPOILER Zlo plodí zase jenom zlo, kdežto dobro, dobro má ohromnou sílu měnit lidi. Jeden malý čin biskupa skrze Valjeana povznesl celý kraj, prospěl tolika lidem, ale hlavně, zachránil Valjeana. Valjean je pro mě ukázkou, že obyčejný člověk se velmi lehce dostane do trablů, zato vymotat se z nich mnohdy bývá nemožné, a to ne z vůle jedince, ale protože okolí, společnost rychle soudí, odsuzuje a neodpouští. Jakmile jednou máte nějakou nálepku, nikdo vám ji neodpáře, vždyť kolik lidí se zastalo otce Madeleina? Ani Javert není s to pochopit, že na Valjeana se už nálepka "galejník, zločinec" nehodí, a proto, aby utišil zmatek v sobě, radši skončí s tímto světem. Valjean je tak dlouho pokládán za nehodného úcty a štěstí, až tomu i sám uvěří. V tu chvíli pro něho začínají ty pravé galeje, z nichž sice přijde vysvobození, ale je příliš pozdě.

04.07.2014 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Nemyslím si, že Klapzubova jedenáctka je primárně o fotbale; je o soudružnosti, kamarádství, vůli něco dokázat a hlavně o důležitosti rodiny. Bez starého Klapzuby by totiž z kluků vyrostlo kdovíco.

01.03.2013 4 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích - 1. díl Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích - 1. díl Vítězslava Klimtová

Paní Klimtová oplývá neuvěřitelnou fantazií! Tahle knížka se skvěle hodí jako dárek pro všechny, i dospělí mají rádi pohádky :). Znali jste třeba Zášupšáka? Ne? Tak to nikdy nepochopíte, proč se vám ztrácí věci.

10.01.2012 5 z 5

Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Vikas Swarup

Tento příběh mě neobyčejně zaujal. Hlavní hrdina to rozhodně nemá v životě lehké, ale dokáže se s tím poprat s vtipem, prací, láskou, důstojností a nesmírnou dávkou odvahy a charakternosti. A také inteligence, neboť Ráma Muhammad Thomas je hlava chytrá a nikdy nespí. Aniž by chtěl zbohatnout, podaří se mu to a navrch tak může zachránit to nejdražší, co přišel pomstít. Mnohokrát už jsem přečetla jednotlivé kapitoly a mnohokrát se k tomu ještě chystám. Pokaždé objevím něco nového a povznášejícího, něco hluboce lidského.

Thomas je ukázkovým příkladem, že jaké si to uděláme, takové to máme, žádný "osud" či něco podobného nás neřídí. Ani jednorupka pro štěstí za nás nemůže rozhodovat.

Děkuji autorovi za skvostné počtení!

08.01.2012 5 z 5

Quo Vadis Quo Vadis Henryk Sienkiewicz

Četla jsem vícekrát a za čas se k ní určitě vrátím. Každé knížce se nepodaří člověka rozplakat, ale tahle to dokázala. Není ale jen o milostném příběhu nebo propagaci křesťanství, spíše ukazuje zkaženou společnost a její touhu po krvi a násilí, nalezení obětního beránka a jeho likvidaci. A přece, i když beránka obřadně popravili, beránek se stačil seznámit se spoustou oveček a ty nesou jeho poselství dál. Ani k tomu není nutné být křesťan, stačí být hodný a dobrý člověk.

04.01.2012 5 z 5