Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Česká společnost 1848-1918 Česká společnost 1848-1918 Otto Urban

Velice zajímavá odborná práce Otty Urbana. Určitě platná v době svého vzniku. Velmi faktografická. Nabízí i mnoho z politických dějin českých zemí druhé poloviny devatenáctého století, ale žel bohu kvůli Urbanově stylu psaní je bohužel těžko stravitelný počet stran.

27.06.2022 4 z 5

Češi v Habsburské Říši a v Evropě 1815-1914 Češi v Habsburské Říši a v Evropě 1815-1914 Jiří Kořalka

Velice zajímavá odborná kniha, která se věnuje problematice Čechů v Habsburské monarchii. Je to popsáno krátce a dobře. A opravdu je čtivější než Otto Urban.

27.06.2022 5 z 5

České země v letech 1848 - 1918 České země v letech 1848 - 1918 Marcela C. Efmertová

Skvělá přehledová práce. Autorka se v této odborné knize zaměřuje hlavně na politické dějiny druhé poloviny 19. století, ale také na hospodářský vzestup českých zemí, hlavně co se týče průmyslu, na který je Efmertová specializovaná, byť si půlku jmen továrníků mohla odpustit, a poté se opět zaměřuje na sociální strukturu obyvatelstva a nakonec na českou kultura ve znamení vlasteneckého romantismu a evropské secese.

27.06.2022 5 z 5

České země v době předbřeznové 1792 - 1848 České země v době předbřeznové 1792 - 1848 Jitka Lněničková

Zajímavé přehledová práce. Autorka se věnuje především českých politickým dějinám první poloviny 19. století, dále také vývoji českého průmyslu a hlavně české společnosti a také samozřejmě české kultuře, která je v této době ve znamení Českého národní obrození.

27.06.2022 5 z 5

Stát a národ v evropských dějinách Stát a národ v evropských dějinách Hagen Schulze

Velice zajímavá filozoficko-historická práce Hagena Schulze. Předkládá nám velice zajímavé myšlenky o vzniku států a národů a zároveň doplňuje pár poznámek, kdy se tyto pojmy mohou od sebe lišit. Poučná kniha, i když občas s autorem nemohu v určitých případech souhlasit.

Trojspolek Trojspolek Milan Hlavačka

Velice zajímavá práce o Trojspolku. Autoři se krásně věnují problematice Trojspolku. Respektive nejprve poukazují na vznik Spolku Tří císařů, poté Dvojspolku a Trojspolku a nakonec krátce přecházejí i k utvoření Ústředních mocností. Tato odborná kniha je sice trochu složitá, díky množství faktů z dějin diplomacie, ale o to víc poučná.

Evropa devatenáctého století Evropa devatenáctého století Michael Rapport

Krásná typická přehledová práce věnovaná dějinám devatenáctého století. Michael Rapport nezklamal. Stručně a přesto s jádrem věci popsal politické dějiny Dlouhého devatenáctého století. Odborná kniha jak pro studenty, tak pro fanoušky historie. Přehledná, vždy splní svůj účel.

27.06.2022 5 z 5

Jagellonský věk v českých zemích 1, 2 Jagellonský věk v českých zemích 1, 2 Josef Macek

Josef Macek se v těchto prvních dvou částech svých odborných kniha na téma vlády Jagellonců v českých zemích zaměřuje na první dva důležité body, či spíše skupiny. V první části se věnuje hospodářské situaci za vlád obou Jagellonců, na Moravě ještě k tomu Matyáš Korvín, přičemž ji zde detailně popisuje a jeho pozornost je zaměřena především na obchod. Dále se zde věnuje i osobnostem králů Vladislava a Ludvíka Jagellonského a poukazuje i na osobnost Matyáše Korvína. Ve druhé části se poté věnuje šlechtě, poukazuje ne její rozčlenění na nižší a vyšší šlechtu a píše i o jejich šlechtických atributech.

27.06.2022 5 z 5

Úvod do studia hospodářských a sociálních dějin - Svazek 1 Úvod do studia hospodářských a sociálních dějin - Svazek 1 Zdeněk Jindra

Krásný krátký a stručný úvod do studia hospodářských a sociálních dějin. Nijak složité a drastické uvedení do studia sociálních a hospodářských dějin. Uvedení základních problémů a paradigmat.

27.06.2022 5 z 5

Německo-český, česko-německý kapesní slovník Německo-český, česko-německý kapesní slovník kolektiv autorů

Velice krásný slovník. Vhodný na cesty do německo-jazyčného zahraničí. Plně splňuje svůj účel.

27.06.2022 5 z 5

Šikovný slovník německo-český, česko-německý ...nejen do školy Šikovný slovník německo-český, česko-německý ...nejen do školy kolektiv autorů

Velice krásný slovník docela krásného jazyka. Plně splňuje svůj účel.

27.06.2022 5 z 5

Academic English – Akademická angličtina Academic English – Akademická angličtina kolektiv autorů

Velice krásná kniha. Ovšem ke zbytečnému jazyku.

27.06.2022 3 z 5

Nebe a peklo 2 Nebe a peklo 2 John Jakes

Tak a přečetl jsem již i poslední část celé ságy o rodinách Mainových a Hazardových. Jakes se opět vzpamatoval, díky jeho doslovu jsem pochopil, proč předchozí část nebyla úplně dle mých, a domnívám se že i jeho, představ, ale zde opět postoupil na svou obvyklou kvalitní úroveň. První část, která se zabývá převážně Charlesem a jeho bojem s Indiány, a de facto i sám se sebou a jeho konečné rozhodnutí opustit armádu byla úžasná. Stejně tak i linka s Madeline, která bojuje s Ku-klux-klanem na Jihu je velice zajímavá. V další části jsme se konečně dočkali definitivního odstranění Elkanaha Benta, byť si ho jako takového magora ze seriálu nepamatuji. Potom už jen následuju zachránění Mont Royal před Asthon a závěrečné zdlouhavé setkání všech přeživších postav po pár letech na konci Grantova prezidentského mandátu. Na škodu v tomto díle je laxnost, či díky autorovi absence, George Hazarda, pro něj netypickou, což v porovnáním s knihou zvládl o mnoho líp seriál. Na druhou stranu důvody ke spojení Madeline a George jsou zde logičtější a pragmatičtější, než co nám mohl nabídnout seriál. Pět hvězd jsem se rozhodl dát i kvůli dojímavému epilogu, kde si naposledy můžeme připomenout Orryho a George pospolu a úžasný autorův doslov ke knize. Seriálová verze Nebe a pekla také rozhodně není tak skvělá jako původní seriál.

05.09.2021 5 z 5

Nebe a peklo 1 Nebe a peklo 1 John Jakes

Asi spolu s Láskou a válkou 3 jde o Jakesův největší spisovatelský propad v této sérii. je to smutné i zároveň k tomu, že se pomaličku blíží konec ságy. Tak budu doufat, že se Nebe a peklo 2 opět vytáhne nahoru. Drtivá většina prostoru je věnována smutné ovdovělé Madeline, která se pro Orryho snaží znovu postavit Mont Royal - tato snaha je jí stěžována kvůli jejím jižanským sousedům, kteří se nemohou přenést přes prohru ve válce a osvobozovaní černochů a Rekonstrukcí, která tu na Jihu má být provedena, toto jsou ty lepší části knihy se zajímavým politickým pozadím, a životě Charlese Maina, který se snaží udržet v armádě, což se často nepodaří kvůli jeho angažování ve vojsku Konfederace a milostnému románku s Willou Parkerovou. Vztah s Willou Parkerovou působí jak přes kopírák s Augustou Barcleyovou a směšně působí i Charlesovo měnění stanoviska na Indiány, má je rád, nemá je rád, atd., i když k tomu má své podstatné důvody. Ta repetitivnost je však ubíjející. Na druhou stranu je tam i zajímavý pohled na Indiány, kde popisuje i jejich tvrdé zabíjecí praktiky, ovšem hned autor dodává, že za to můžou běloši, v této knize jde o trochu víc než v ostatních vidět Jakesovo protijižanství. Čtyři hvězdy jsem dal za posledních pár skvělých kapitol a zajímavý konec. Seriálová verze Nebe a pekla také rozhodně není tak skvělá jako původní seriál.

29.08.2021 4 z 5

Láska a válka 3 Láska a válka 3 John Jakes

Zatímco první část knihy byla dle mého názoru skvěle napsána, tedy až do té poslední věty první části, kdy autor nesmyslně, byť nejspíš realisticky podle některých historických faktů, zabije moji nejoblíbenější postavu. Od té doby opět Jakesovo autorské mistrovství upadá, ale přece jen se vrací asi s posledními 10 či 12 kapitolami. Z chudáka Orryho dělal po celou dobu ságy smolaře, který od života utrpí všemožné rány osudu, což se mi nezdá správné, zvláště, když ho budeme kontrastovat se šťastlivcem Georgem Hazardem. V tomto úhlu pohledu přece jen seriál překonává celou knižní ságu, jejíž úspěšný vrchol končí asi zde. Jelikož nejde dát hodnocení 3,5, a musel jsem se rozhodovat mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, tak jsem přece jen překonal smrt své oblíbené postavy, uznal, že konec je docela důstojný a dal tomuto dílu milostivé čtyři, v mém svědomí však zůstává tři a půl. Skvělé seriálové zpracování s Patrickem Swayzym, Jamesem Readem a Lesley-Anne Downovou - dnes již ikonický seriál 80. let minulého století.

22.08.2021 4 z 5

Láska a válka 2 Láska a válka 2 John Jakes

John Jakes opět ukázal touto druhou částí Lásky a války, že je dobrým spisovatelem. A opět se vrátil na stejnou kvalitu, kterou nám podával v Severu a Jihu. Dokonale vylíčil historické události a atmosféru té doby, kterou dokázal skloubit se skvělým příběhem. Velice realisticky a u konce knihy bych řekl, že i naturalisticky popisuje bitvy, válečnou trýzeň i mučení válečných zajatců. Zároveň jsem rád, že opět své mužské románové postavy posílá na bitevní pole, což zvýšilo akci v ději. Skvělé též ale oživuje v ději politikaření v Richmondu a Washingtonu. A parchant Bent opět dostává své ďábelské kontury, jak je známe ze Severu a Jihu či seriálu. Dojemné je i setkání Geoge s Orrym, byť jen prostřednictvím dopisu, což je taková třešnička na dortu v tomto dílu. Pět hvězd i za skvělé seriálové zpracování s Patrickem Swayzym, Jamesem Readem a Lesley-Anne Downovou - dnes již ikonický seriál 80. let minulého století.

15.08.2021 5 z 5

Láska a válka 1 Láska a válka 1 John Jakes

První díl druhé části Jakesovy epopeje o Americké občanské válce nepokračuje na takové úrovni jako díly předešlé. Je zde sice množství historických faktů a popisování politických událostí během prvního roku války. Na druhou stranu je tu málo akce, a i velké vítězství Konfederace u Bull Runu bylo napsáno jen z pohledu utíkajících Seveřanů. Tento díl je ale poznamenán tím, že zde hlavní postavy, tedy Orry Main a George Hazard nemohou být pohromadě, čemuž se nelze divit, ale přesto to jemně ztrácí na atraktivitě. Na druhou stranu musím pochválit Jakese za to, že nám přiblížil parchanta Benta, a alespoň trochu můžeme porozumět jeho chování a důvody proč takový je. Na třetí stranu ovšem musím Jakese nepochválit na vyřešení problému s Justinem LaMottem, oproti seriálovému ukončení této postavy je Jakesovo ukončení více než podprůměrné. Proto tentokrát jen čtyři hvězdy. Skvělé seriálové zpracování s Patrickem Swayzym, Jamesem Readem a Lesley-Anne Downovou - dnes již ikonický seriál 80. let minulého století.

09.08.2021 4 z 5

Vlčnov: Dějiny slovácké obce Vlčnov: Dějiny slovácké obce Jiří Jilík

Krásně a podrobně zpracovaná kniha o dějinách, ale i kultuře a dalších zajímavostech, Vlčnova, mé rodné obce. Gratuluji všem autorům bez rozdílu k tak nádherné a skvělé publikaci.

17.07.2021 5 z 5

Assassin’s Creed – 2 500 let historie Assassin’s Creed – 2 500 let historie Victor Battaggion

Jen pár důvodů, proč je tato kniha super. Je pravda, že tam jsou sice jen vybraná historická období, která se nějak promítla do světa Assassin's Creed, ale ty jednotlivé články jsou od renomovaných profesionálních historiků, což mě jako studenta historie velice potěšilo, zvláště když každý článek je skvěle doprovázen fotkami ze hry jednotlivých míst či osobností, které byly dobře zpracovány. A za druhé, proč je tato kniha super, je to, že jako fanouška Assassin's Creed mě tato kniha opravdu potěšila.

05.07.2021 5 z 5

Legendy se nerodí přes noc - Nálepková kniha českého hokeje Legendy se nerodí přes noc - Nálepková kniha českého hokeje Tomáš "Kohy" Kučera

Velice krásná kniha o historii a úspěších našeho hokeje. Kniha je přehledná, krátká a přehledná. Kniha je dále krásně doplněna o dokumenty z jednotlivých období a navíc je tam i spousta dobových, u těch nejstarších dokonce kolorizovaných, fotografií. Knížku mám celou onálepkovanou, ale za tu cenu, že mám ještě asi dalších 500 náhradních nálepek, kterých se nemůžu zbavit, a navíc bych mohl olepit ještě další dvě knihy, takže budu doufat, že ještě někde narazím na nějakou prázdnou. :-)

05.07.2021 5 z 5