Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Pravidlo dvou minut / Drozd z ostrova Ulieta / Pod sněhem / Stíny v hlubinách Pravidlo dvou minut / Drozd z ostrova Ulieta / Pod sněhem / Stíny v hlubinách Martin Davies

V této edici jsem ještě nesáhla vedle a mám pocit, že každý další výběr je jen lepší a lepší. Obzvlášť když se touto cestou čtenář dostane alespoň k části knih, které jinak v češtině nevyšly (zde myslím všechny kromě Stínů hlubin, která je ale špatně sehnatelná).

Příběhy spojuje dynamika, kriminálně-detektivní motiv a že jsou do toho hlavní hrdinové zataženi okolnostmi :-) Celkově mi tenhle výběr dokonale sedl a knihu si nechám. Hodnocení jednotlivých příběhů přímo u nich.

Skvělé jsou také medailonky/rozhovory s autory vždy za příběhem.

09.04.2023 5 z 5

Chramst Chramst Carl Hiaasen

Nemám ráda nesympatické hlavní postavy (tahle byla obzvlášť "na facku") a zabíjení zvířat pro zábavu nebo frajeřinku, i když jen v knize. Přemýšlela jsem, kdo je pro autora cílová skupina čtenářů, protože vtipné mi to nepřipadalo pro žádnou... Nejpovedenější je název a obálka...

09.04.2023 2 z 5

Moje paličaté IQ Moje paličaté IQ Stanislav Rudolf

Zajímavá a poutavá knížka. Částečně "Lanczovka" pro náctileté, částečně román pro odrostlé holky. Propracovaný, postupně se rozvíjející a zajímavě popisující porevoluční situaci v Čechách. Bohužel té době odpovídá i děsná obálka a název, které ke čtení nelákají. Doporučuju to překonat!

31.03.2023 5 z 5

Než zazvoní zvonec Než zazvoní zvonec Radek Habáň

Věřím, že jako rozhlasová pohádka na pokračování má tento příběh své kouzlo, umím si to představit. V knížce je ale příliš rozvláčný a "ukecaný", ruku na srdce, 250 stran malými písmenky je i pro dospělého moc, natož pro dítě. Díky této knížce jsem si uvědomila, že je rozdíl mezi vypravěčským darem, který má psavec, a který má speaker. Je potřeba ho využít v příslušném médiu, naopak to nefunguje. Jedna hvězda navíc za NÁÁÁDHERNÉ ILUSTRACE Evy Chupíkové, do kterých jsem se zamilovala!!!

Přepadení v muzeu Přepadení v muzeu Franziska Gehm

Získala jsem pro jedenáctiletou neteřinku a věřím, že se jí bude líbit ještě víc než mně. Připomnělo mi to animáky Hotel Transylvania nejen rodinnou konstelací - táta upír a dcery poloupírky, ale taky řadou jejich vtipných specifik - spaní v zavěšené rakvi, závodní klíšťata, nohy v kočičím záchodě... :-)

Záhada údolí králů Záhada údolí králů Cay Rademacher

Trvalo mi se začíst cca 70 stran, myslela jsem, že knihu odložím. Žádné dějové zvraty a obecně je knížka hodně popisná. Ve jménech a postavách, které nebyly přímo součásti děje, jsem se chvílemi i ztrácela. Druhou polovinu knihy jsem si již užívala a opravdu netušila, kdo je vrahem. Zajímavé vyústění...

28.03.2023 3 z 5

100 pálavských bezobratlých - fotografický průvodce 100 pálavských bezobratlých - fotografický průvodce Pavel Dedek

Přehledně a sympaticky zpracovaný průvodce světem hmyzu, který můžeme potkat u nás na Palavě. Snad tím, že se jedná o živé tvory, jsou fotky ještě lepší než v předchozím díle (100 pálavských rostlin)! A tolik zajímavostí! Máme tady kousající i skákající pavouky, koprofágní brouk není jen ten jeden "hovnivál" (chrobák vrbounovitý), ale existují i oficiální lejnožrouti a výkalníci :-) Mandelinka na fotce není mandelinka, která nám žere brambory... :-o Vtipná jsou jména spojena s "čumáky" brouků - klikoroh, ploskoroh, nosatec, rýhonosec, zobonoska :-)

Moji oblíbení hmyzáci jsou drvodělka a běloskvrnáč :-*
Obzvlášť mě okouzlili krasci a štítonoši, po kterých se letos plánuji poohlídnout!

22.03.2023 5 z 5

Divy světa Divy světa Giulia Lombard

EXCELENTNÍ ILUSTRACE! Kniha mě naprosto okouzlila a ač nemám děti v cílové skupině, rozhodně si ji nechám...! Každopádně oceňuji pro děti přiměřenost informací a výběr opravdových zajímavostí. Nápadité jsou i pozdravy v řeči místa památky na úvod kapitoly.

21.03.2023 5 z 5

Moravský kras Moravský kras Petr Zajíček

Stručné, přesto výstižné texty, které spolu s nááádhernými a vyprávějícími fotkami nabízí ochutnávku z podzemí Moravského krasu. Jednodušší než říct, čím publikace je, je říct, čím není. Knížka nevypráví příběh, nevěnuje se jednotlivým jeskyním, nekategorizuje výzdobu, není odborná, ale ani nicneříkajícím propagačním materiálem. Zkrátka pro milovníka jeskyní jako dělaná. Děkuji za vhled do historie, připomenutí zajímavých (i neveselých) událostí, poodhalení tajemství, která se návštěvník při prohlídce nedozví ("vypouštění" Punkvy a "tajné" stavidlo!)... A zejména pro mě novinku - přítomnost heliktitů v našem Krasu! Potkala jsem je vloni v létě v Cuevas del Hams na Mallorce a netušila, že něco podobného může být i u nás!

21.03.2023 5 z 5

Za Alicí až na kraj světa Za Alicí až na kraj světa Clare Naylor

Knížka mě nezaujala na prvních čtyřiceti stranách, rozhodla jsem se nelámat to přes koleno a dobře jsem udělala. Během půl hodiny jsem prolistovala zbytek, který se nesl ve stejném roztahaném a unylém duchu. Atraktivní není ani téma Hollywoodu, v němž jsou postavy umístěny spíše na "béčkových pozicích" a velmi neurčitě. Na druhou stranu chápu, že své čtenáře si zřejmě najde, takže jedna hvězda a putuje dál...

12.03.2023 1 z 5

Červení sloni a zelená oblaka Červení sloni a zelená oblaka Leskien Jurgen

Psychedelické vyprávění, které jsem nepochopila. Vyprávění ve 3. osobě příběh odosobňuje, neustálé používání přítomného času je nepřirozené. Dvě hvězdy jenom za opravdu povedené ilustrace Olgy Franzové!

11.03.2023 2 z 5

Julie na koňské farmě Julie na koňské farmě Christiane Gohl

Hezká knížka pro malé slečny, které mají rády koníky. Místy smutná, hodně poučná a rozhodně napínavá, čtenář se nenudí. Já ji zvládla za pár hodin, děj mě pořád poháněl dál. Koupena z bazaru pro jedenáctiletou neteřinku, která začala chodit do jezdeckého kroužku, a věřím, že ji bude také bavit.

01.03.2023 4 z 5

Návrat z vánočních prázdnin Návrat z vánočních prázdnin Hana Pražáková

Knihu mi půjčil přítel, který mohl být Tamařiným spolužákem na škole pro zrakově postižené děti na Veveří. Dnes sídlí v domě naproti Slovákovy ulice křesťanský internát a škola se přestěhovala do Pisárek. Již od dob studií jsem v kontaktu s komunitou zrakově postižených. Z dětí a puberťáků, kteří pobývali třeba již od mateřské školy na internátech, museli se naučit brzy žít bez rodiny/zažít i nepěkné věci v integraci mezi zdravými dětmi, vyrovnat se se svým handicapem a prosadit se v majoritní, vizuálně zaměřené společnosti, se stali dospělí se zaměstnáním a rodinami. Proto vím, že by se toto zajímavé téma dalo uchopit mnohem niterněji a osobněji. Autorce nelze upřít originalitu námětu, ale jde velice po povrchu, náměty nerozpracovává a samotné vyprávění "o hrdince" je odosobněné. Zvolila bych raději "ich formu" a nechala promluvit Tamaru či Ivu napřímo... Mrzí mě také neuzavřená dějová linka tajemné sestřenice Elišky.

28.02.2023 2 z 5

Pomazánky, svačinky, chuťovky Pomazánky, svačinky, chuťovky Jiří Poláček

Tuctovka, nic zajimaveho. Jedna hvezda navic za barevne provedeni. Posilam dal.

15.12.2022 2 z 5

77 jednoduchých tipů na hubnutí 77 jednoduchých tipů na hubnutí Ingrid Kiefer

Vyborne a jednoduse popsane stravovaci zaklady, vhodne pro nekoho, kdo je tematem nepoliben a s hubnutim zacina. V dobe, kdy neexistovala aplikace kaloricke tabulky, bych ji doporucila i diky barevnym a prehlednym obrazkum a tabulkam s kaloriemi ruznych jidel. V dobe aplikace je tohle jiz zbytecne. Presto verim, ze knizka jeste muze poslouzit. Dala bych 3,5*

11.12.2022 4 z 5

Zastávky Zastávky Jan Vrabec

Prolistovala jsem = přečetla během návštěvy knihkupectví. Jako sbírka fotek a reliktů doby dost dobrý. Jedna fotka (stránky nečíslovány pravidelně, takže zhruba 157) mě pobavila hodně - zastávka vzhledu a velikosti kadibudky. Nicméně žasnu, že se vydávají takové knihy a tisknou se na křídovém papíře a někdo to kupuje.....

Edit po přečtení ostatních komentů: ano - blog mě také napadl jako vhodná forma prezentace takového tématu; ad grafika - souhlas, podobně si může kdokoliv udělat fotoknihu ve volně dostupném editoru, není to profi

15.11.2022 1 z 5

Ušmudlaná neplecha Olívie Ždibáčkové Ušmudlaná neplecha Olívie Ždibáčkové Daisy Meadows

Knížka koupena pro desetiletou neteř, která má ráda zvířátka. Mně se nelíbila, ale nejsem cílovka, proto nehodnotím a nechám to na jiných :-)

15.11.2022

Skvělé saláty Skvělé saláty Petra Casparek

Hodne, ale opravdu hodne salatu v kombinacich, ktere nejsou dle meho nazoru pro bezne domaci vareni. Zeleninove, testovinove, lusteninove, ovocne, s morskymi plody, syry, masem... ba i rada zvlastnich kombinaci. Najde se zde inspirace, ale umim si predstavit, ze si dam takovy salat spis nekde v bistru, kde pro takove tvoreni maji prostor.

13.11.2022 3 z 5

Superjídelníček Superjídelníček Petra Lamschová

Rozhodne bych doporucila nekomu, kdo tape ve stravovani a je dostatecne disciplinovany k dodrzovani presnych jidelnicku. Ja se inspirovala a chvalim zejmena masove pokrmy, ktere ukazuji, ze i pri redukcnim jidelnicku se da jist chutne a vlastne normalne, jen s drobnejsimi upravami pri priprave. Rady a tipy vcetne motivacnich mezitextu mezi jidelnicky jsou fajn. Autori jsou opravdu odbornici a duveryhodni.

13.11.2022 4 z 5

Na stole za pár minut Na stole za pár minut neznámý - neuveden

Moderne pojata kucharka rychlych receptu - ocenuji zajimave a originalni zpracovani s krouzkovou vazbou, ktera vsak neni na prvni pohled viditelna. A celostrankove barevne fotografie, poutavy design. Tyhle recepty mi opravdu sedi, ackoliv je patrny - tak jako vzdy - jisty autorsky "rukopis". Cheddar, parmazan, cheddar, parmazan, spousta fritat a kolacu. I pres to ale dost jidel i zdravych. Doporucuji a svoji si rozhodne nechavam :-)

13.11.2022 4 z 5