Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Paní, vy už zase ječíte Paní, vy už zase ječíte Pauline Barnes

Takové hezky ilustrované nic... :-o

15.03.2020 2 z 5

Když to není láska Když to není láska Kay Langdale

Po několika desítkách stran jsem čtení vzdala. Ztráta času. Jedna hvězda za pár dobrých výroků.

14.02.2020 1 z 5

Dcery Štěstěny Dcery Štěstěny Tara Hyland

Romány - rodinné ságy si čas od času přečtu moc ráda, americké prostředí je také párkrát za rok "osvěžující". Nechce se mi věřit, že je tato kniha autorčinou prvotinou, klobouk dolů! Za mě napínavá četba, ze začátku byly kapitoly o jednotlivých členech rodiny delší, což skvěle pomohlo se zorientovat a na každého si zvyknout. Proto rychlé střídání dějů a osob na konci knihy nemátlo, ale více povzbuzovalo ke čtení.

Postavy Amber, Caitlin i Elizabeth prošly krásným vývojem, přesto byly předvídatelné a trochu schematické, stejně jako otec a v příběhu upozaděná matka. Nejlepší postavou, co se psychologie týče, byl jednoznačně strýček Piers.

22.01.2020 5 z 5

Flanderská pečeť Flanderská pečeť Marie Cristen (p)

Až dnes jsem zjistila, že čtu třetí knihu ze čtyřdílné ságy, každou s velkým časovým odstupem a aniž bych dříve tušila, že patří k sobě a mají návaznost :-))) Bylo mi pořád divné, že jsem něco podobného už četla, ta jména, Bruggy... Jednu mám doma dávno, druhou jsem měla asi před dvěma lety z knihovny a tahle ke mně přišla nyní výprodejem z knihovny. Jsme si s Bruggami souzení a někdy se do nich určitě vydám podívat! Co se týče děje, líbil se mi mentální vývoj hrdinky a má romantická duše trochu lituje toho náhlého konce. Mohlo být ještě o pár stránek víc... ;-)

10.01.2020 4 z 5

Prázdniny pro zaláskované Prázdniny pro zaláskované Lenka Lanczová

Pěkná :-) Tyhle holčičí knížky mě baví i v dospělosti :-)

01.01.2020 5 z 5

Nádherně tlustá čili Buchty nejsou řešení Nádherně tlustá čili Buchty nejsou řešení Jen Lancaster

Málokdy se stane, že knížku odložím. Natož v necelé čtvrtině. Mám ráda lehčí četbu, ale tohle se vážně nedalo. Děj nula, rádoby vtipnost a nejvíc mi vadilo na každé straně množství odkazů na americké seriály, TV osobnosti apod., které Evropanovi smysl nedávají. Kniha není ani překladatelskou perlou. Opakované sousloví, předpokládám doslovně přeložené, že "něco je nová černá" má být asi ve významu "je to moderní". Nemluvě o poznámkách pod čarou - v beletrii proboha proč?! Vracím do knihovny.

01.01.2020 odpad!

Tajná kniha Tajná kniha Grégory Samak

Knížku jsem zvolila kvůli výzvě 2019 a nelituju. Zajímavá fantasy, četla se dobře a rychle, děj měl spád a i postavy byly moc zajímavé. Z konce jsem rozčarovaná, ale proč vlastně ne takto... Ani ten happyend si neumím představit. Doporučuju.

01.01.2020 4 z 5

Půlnoční zátoka Půlnoční zátoka Diane Chamberlain

Diane Chamberlaine mě baví! Uvědomila jsem si, že píše vlastně detektivky zabalené do hávu románu, a zatím vždy se týkají tajemství v rodině. Protože jsem na to byla už připravená, zhruba v půlce knihy jsem tušila závěr. Ale i tak jsem byla podivně naštvaná :-/ Každopádně doporučuju!

02.12.2019 4 z 5

Když hodiny padaly z věže Když hodiny padaly z věže Věra Linhartová

Už se budu na Ukrajinky, které se mnou jezdí ráno autobusem, dívat jinak... Pozoruji je... Působí jako uzavřená skupina dívek a žen v různém věku, z nichž některé jsou pro našince až bizarně ozdobené, která si vůbec nevšímá svého okolí. Odtažitost, jistá "namyšlenost"? Teď už vím, že ne. Obrana... I když věřím, že postoje české společnosti se od devadesátých let, kdy sem přicházely hrdinky z knihy, nějak změnily...
Ke knížce jsem se dostala náhodou v knihovně, když jsem hledala do výzvy knihu s černobílou obálkou. Nelituji přečtení. Některé povídky / hrdinky mi byly sympatické víc (Valentýna, Vasylyna, Hanna), některé vybočovaly a ta poslední to bohužel trochu pokazila. Příběh běhny (jaká se najde i mezi Češkami), která skákala pro vlastní užitek z chlapa na chlapa, bez ohledu na vlastní děti, které měla každé s jiným, výrazně vybočoval z řady silných, odhodlaných a houževnatých žen. Ty spojovalo nejen rané manželství s neschopným odpudivým chlapem (ano, vůči Ukrajincům - mužům mé znechucení přetrvává), ale také mateřství a láska k dítěti, s níž dokázaly překonat odchod do neznáma, zpřetrhání rodinných vazeb, nepřátelství cizího prostředí, učení se novému jazyku a přizpůsobování v cizí zemi, ale hlavně schopnost nepodlehnout všemu a postavit se znovu na vlastní nohy.
Z doslovu: "Představ si... Zůstaneš viset v jakémsi mezičase - mezoprostoru - tak dlouho, než se zotaví a zregeneruje tvůj genetický "počítačový program"... Tu spoustu malých a velkých "drobností", které se samozřejmostí dosud vytvářely právě tu tvoji "mapu života", máš už jen ve vzpomínkách. Ale hlavně Ti chybí to jediné místo na zeměkouli, tvůj "pokojíček", kam za tebou nemůže nikdo... ... A tak nějakou dobu jezdíš přes hranice, žiješ jakoby dvojrozměrně. Jedeš domů - tam, jedeš z domu - sem. Ani si nevšimneš, jak se časem to pořadí změní, jednoho dne jedeš tam a vracíš se domů - sem. Máš tady rodinu, děti, přátele i svou krajinu, i nové cesty, na kterých sníš."
Mají můj obdiv.

22.11.2019 5 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Dá se knížka číst, aniž by se člověk cpal čokoládou?! :-D
U této pro mě asi páté knížky od autorky začínám mít stejný problém jako třeba s Erskinovou. Jede si svou šablonku - prolínání minulého a současného příběhu, zde se i krásně setkají. Ale mě jako čtenáře už to trochu nebaví. A Paříž taky nebyla mým "šálkem čokolády". Čtyři hvězdy jen díky milým postavám, jinak bych dala tři...

06.04.2019 4 z 5

Skutečná věc Skutečná věc Elisabet McHugh

Předvídatelná romantika pro slečny, před 25 lety bych z ní byla "ááách" :-)

04.04.2019 4 z 5

Oheň a bič Oheň a bič Dick Francis (p)

U Francisovek mám vždy stejný pocit: první třetina knihy "o ničem", že váhám, jestli ji nemám odložit. Potom začne děj a především psychologie postav nabírat na obrátkách, že se nemůžu odtrhnout a čtu do noci... Tuhle postupnou gradaci vážně umí.
Jediné, co jsem opravdu musela přeskakovat, byly popisy týrání koní :-(

03.02.2019 3 z 5

Zločiny pro dva Zločiny pro dva Agatha Christie

Prima povídky, četla jsem je průběžně před spaním jako pohádky :-) Některé lepší, jiné trochu překotné, že čtenář vůbec nechápe zvrat a jak k výsledku detektiv dospěl. Tommyho s Pentličkou jsem si nakonec docela oblíbila, ačkoliv se mi víc líbila jejich starší já v N či M.

31.10.2018 4 z 5

Láska s chutí makronky Láska s chutí makronky Sarah Vaughan

Jak to někteří čtenáři někdy píší? Nenadchne - neurazí. Zcela neobvykle jsem měla problém se začíst a sledovala, jak stránky jen neochotně ubývají. V první polovině knihy se téměř nic zásadního nedělo a i zaostření na jednotlivé postavy bylo docela fádní. Druhá polovina lepší co do děje i vztahů. Nakonec mě nejvíce bavila linie Kathleen. Mám problém i s českým názvem "Láska s chutí makronky", který nevystihuje obsah. Víckrát číst nepotřebuji.

26.10.2018 3 z 5

Na vrcholu vlny Na vrcholu vlny Agatha Christie

Jeden pitomec vedle druhého - pardon, ale tady jsem si definitivně potvrdila, že aby se mi knížka líbila, musí mi být aspoň některé postavy sympatické. Naděje jsem vkládala do "pana tajemného v hostinci", i Lynn byla od začátku jediným zdravě uvažujícím členem vykutálené famílie... Ale taky se to zvrtlo, její poslední výstup nechápu. Nedokážu si představit, že bych jako autor dokázala stvořit postavy, které jsou tak "na facku" :-) V tom je asi to umění... A samozřejmě nepopírám geniální zápletku, kterou jsem neodhalila, byť narážek bylo od začátku víc než jinde.

21.10.2018 3 z 5

Poslední případy slečny Marplové Poslední případy slečny Marplové Agatha Christie

Pěkné povídky, ideální čtení na cesty nebo na pár večerů před spaním (pokud z toho někdo nemá pak divoké sny :-) ). Nejvíc se mi líbily příběhy ze začátku knihy, kde paní Marplová aktivně vystupuje, top je Podivný žert a Útočiště. Ty s nadpřirozenými prvky na konci mě nebraly. Tuto knížku bych doporučila začátečníkům nebo neznalým Agathy, kteří si ji chtějí zatím jen osahat. Případně do čtenářské výzvy pod spoustu kategorií - detektivka, povídka, co obvykle nečtu...

18.10.2018 4 z 5

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Když jsem si vybrala do ČV 2018 jako detektivku ne úplně typického Francise, rozhodla jsem si tuto kategorii "posvětit" vnitřně i Agátou. Kterou jsem - přiznávám - opravdu nikdy dřív nečetla a sledování Poirotů, Jessic Fletcherových apod. v TV mě nelákalo. Ale jo, začalo mě to bavit a dnes si jdu do knihovny pro další Agátu! :-) Díky, výzvo, za rozšíření obzorů!

Ke knize Kočka mezi holuby tolik, že je precizní, stačí málo stran, aby se čtenář dozvěděl, co potřebuje, žádné zbytečné rozvleklosti. Jen mi chybělo uzavření příběhu unesené princezny a do poslední chvíle jsem čekala, že se na scéně objeví pilot a princ...

08.10.2018 4 z 5

Šepoty v písku Šepoty v písku Barbara Erskine

Pro mě z "Erskinovek" nejlepší, ke které se ráda vracím i v dospělosti (na rozdíl např. od Půlnoci anebo Žila jsem již...). Snad tématem Egypta i prolínáním tří rovin.

08.10.2018 3 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Kdysi jsem četla, nicméně si ji naštěstí nepamatuji a tento žánr už jako dospělá nevyhledávám :-)

12.09.2018

Vyprahlé srdce Vyprahlé srdce Elizabeth Haran

Se slovním hodnocením mám u této knihy trochu problém. Příběh hezký, dobře se čte, ale nemohu se oprostit od pocitu plytkosti i mírné nevěrohodnosti. Děj je zasazen do poválečných let, ale není ničím orámován, může se odehrávat kdykoliv. Charaktery hezké, ovšem slabě propracované, některé myšlenkové pochody pak nepochopitelné (např. jak Dan po několika málo kontaktech s Estellou dojde najednou na to, že se vedle ní cítí méněcenný, ačkoliv tomu doposud nic nenasvědčovalo?). Spousta okolností musí být vysvětlena konverzačně. Popuzovala mě i odfláknutá redakční práce - množství překlepů a překladových nesmyslů. Stačí přečíst jednou.

20.08.2018 3 z 5