le-se le-se komentáře u knih

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Sledujeme cestu od bohéma, který vystačí s málem... k bohémovy který ale dokáže vidět potřeby druhých. Každá návštěva Paříže je pohyblivým svátkem, minimálně před sto lety se to mohlo zdát. Tehdejší svět by stál za návštěvu, minimálně podle tohoto vyprávění

11.10.2024 3 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

(SPOILER) Jako Američan s Italskými kořeny bojoval v Italské armádě zranil se, protože tomu šel naproti.
Zbouchnul sestřičku, která o něj jako zraněného pečovala.
Dezertoval, protože se to zrovna hodilo, sestřičku vzal s sebou na chvíli spokojeného života do Švícarska.
Celou dobu si od rodiny v Americe nechával posílat peníze na živobytí.
Když se mu narodilo mrtvé dítě a ta sestřička při porodu zemřela, jako by mávl rukou a hurá zpět do Ameriky.
Knížka fajn, ale ať hodí kamenem, kdo by to chtěl zažít na vlastní kůži ať už v té nebo té roli.

11.10.2024

Dny, kdy se hroutil svět Dny, kdy se hroutil svět Alex Preston

(SPOILER) Hnali se za bohatstvím, bezesporu ano.
Ale opravdu se na skutečnosti, že jste o něco přišli dá pohlížet jinak, jen proto že to původně bylo nechtěné nabytí, to asi ne...
Hlavní hrdina zbouchne slečnu se kterou neměl v plánu strávit zbytek života. Ani jeden z nich ten vztah, ve kterém se ocitli nijak nebuduje, naopak si často umí docela naložit. Ale to z následné ztráty dítěte, navíc vzhledem k okolnostem, nedělá menší neštěstí.
Místy nuda, ale námět zaujal

11.10.2024 3 z 5

Bohatá dívka, chudá dívka Bohatá dívka, chudá dívka Lesley Lokko

Jedna z dějových linek jako by zaostávala proti ostatním. Ano patří postavě, která celý časový úsek moc neví co se sebou, ale mě při čtení docela rušila. Celkový nápad a pojetí mě zaujaly a kdo ví? Teřeba se kvůli příběhu ke knížce vrátím...

Ikdyž, velmi mě odrazuje český překlad. Dokážu si předsatvit jak korektor vzhledem k počtu stran neudrží oči otevřené a po nějakém množství mu prostě špatné skloňování připadá v pořádku.
Ale co nemůžu dost dobře překousnout je hned na začátk (myslím že do 50. strany) záměna pojmů jako "Sezení" ve smyslu s terapeutem a "Zasedáním" mluvíme o něčem, co dělá středoškolačka, proboha! V poslední třetině je půlka vět jako by je vygeneroval překladač a často nedávají v kontextu v této podobě smysl.

11.10.2024 odpad!