Lubošovo Lubošovo komentáře u knih

Umění radosti Umění radosti Goliarda Sapienza

Titul mi přišel hodně podobný knize Sto roků samoty. Mnoho postav, mnoho historických reálií. Tentokrát ale zasazeno do Itálie a vyprávěno pohledem bisexuální ženy. Přiznám se, že mně to většinu času nebavilo. Dialogy na úrovni červené knihovny, sexualni scény ve formě každý s každým, pokusy o premitani o životě a spousta odkazů na italskou politiku. Pochválit dokážu jen bohatství autorčina slovníku, jinak jsem to protrpel.

07.05.2024 2 z 5

Václav Havel - životopis Václav Havel - životopis Eda Kriseová

Kniha je složena ze střípků, které mapují Havlův život, ale propojit do celku si je čtenář musí sám. Autorka bohužel občas skáče v čase, takže titul můžu doporučit pouze čtenářům, který už mají o Havlovi něco načteno, jinak jim můžou chybět souvislosti.

13.11.2023 3 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Vyslechnuto jako dramatizace radioservisu. Veliká pochvala pro herce. Tommy a Pentlička bohužel nejsou moji oblíbenci, ale závěrečné rozuzlení bylo skvěle promyšlené, takže za lidovku a na jeden poslech můžu vřele doporučit.

07.11.2023 3 z 5

Angličtina pro číšníky a kuchaře Angličtina pro číšníky a kuchaře Dagmar Lanská

Líbí se mi, že kniha nabízí slovní zásobu přímo pro obor kuchař/číšník, ale gramatiku bych podle ní opravdu učit nedoporučoval. Jako aktivní uživatel angličtiny musím konstatovat, že autorka při výkladu používá zbytečně moc odborných pojmů a zároveň neuvěřitelně přeskakuje mezi těžkými a snadnými tématy. Např. v jedné kapitule vysvětluje podmínkové věty a v následující kapitole stupňování přídavných jmen. Hádám, že učitelé žákům při hodinách vysvětlí srozumitelněji, ale přesto bych na jejich místě dal přednost výuky gramatiky podle jiných publikací.

03.04.2023 3 z 5

Noah Noah Takis Würger

Pan Würger měl dobrý nápad. Vyzpovídal muže, který toho zažil opravdu hodně, a převést jeho vyprávění do knižní podoby. Bohužel se z textu vytratily veškeré emoce. Čtenář má pocit, jako by procházel novinové výstřižky. Velká škoda. Mohla to být opravdu skvělá kniha.

09.02.2023 3 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Moc mě zaujal autorův nápad pokusit se převést nejdůležitějších okamžiků evangelia do současnosti a do českého prostředí, ale z finální verze už tak nadšený nejsem. Interpretace zajímavá, ale nezdá se mi, že by moderní jazyk a přirovnání textu přispěly ke snazší srozumitelnosti.

19.12.2022 3 z 5

Dvojitá výhra: Jak uspět v práci i osobním životě Dvojitá výhra: Jak uspět v práci i osobním životě Michael Hyatt

Mrzí mě to, ale tohle je naprosto zbytečná kniha. Autoři vám potřebovali sdělit, že krom pracovního života, byste měli najít čas i na rodinu, přátele a sebe. Opakují to pořád dokola. Kniha by mohla zafungovat jako "budíček" pro workoholiky, ale jinak v ní opravdu nespatřuji nic přínosného.

09.10.2022 1 z 5

Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu David Allen

Taková Marie Kondo pro lidi v byznysu. Autor mimo jiné několikrát zmiňuje, že sžití se se jeho systémem trvá obvykle dva roky. Jdete do toho?

07.08.2022 3 z 5

Jan Křtitel Jan Křtitel Ivana Pecháčková

David Dolenský má prostě úžasný styl kresby.

24.07.2022 4 z 5

Skoncujte s Alzheimerem, Parkinsonem a dalšími nemocemi Skoncujte s Alzheimerem, Parkinsonem a dalšími nemocemi Mary T. Newport

(SPOILER) Tuhle knihu asi ani nepotřebujete číst. Její podtitul shrnuje všechno, co z textu potřebujete vědět. Autorka se domnívá, že kokosový olej a nízkosacharidová dieta mají blahodárné účinky téměř na jakýkoliv neduh. Vyzkoušela to na manželovi, který trpěl Alzheimerovou nemocí, a zjistila, že při dodržování zdravé stravy se manželův stav přestal na několik let zhoršovat. Zbývající stránky knihy jsou celkem zbytečné recepty, definice různých dalších chorob, na které by dieta mohla zabírat, a shrnutí článků, které autorka posbírala z různých zdrojů. Paní to asi myslela dobře, ale opravdu stačí přečíst úvod a zkusit, jestli zrovna u Vás život bez cukru a se zvýšeným příjmem zdravých tuků bude fungovat. Držím palce.

02.02.2022 1 z 5

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Přijde mi skvělé, že z tenhle prostý příběh inspiroval tolik zajímavých filmů. Bohužel se obávám, že čtenářský zájem je dnes už trochu jinde. Víc než Dorotčin příběh se mi líbilo poučení u lva, plecháče a strašáka. Jedno přečtení stačilo.

18.01.2022 3 z 5

Margaret Thatcherová: Dáma se neotáčí Margaret Thatcherová: Dáma se neotáčí Charles Moore

Klobouk dolů před tím, kolik detailů dokázal autor o britské premiérce sehnat. Pro běžného čtenáře by tahle knížka potřebovala ale velmi velmi "osekat". Pokud nejste oddaným fanouškem paní Thatcherové, věřím, že se obejdete bez informace, co který večer jedla, co měla na sobě a který odstavec si zatrhla v novinách.

04.01.2022 2 z 5

Ledová obluda Ledová obluda David Walliams

Bylo to prima, ale Walliams umí i lepší příběhy. Na tomhle příběhu byla nejlepší uklízečka Nanny.

04.01.2022 3 z 5

Diagnóza Alzheimer: Helmut Zacharias – Reportáž Diagnóza Alzheimer: Helmut Zacharias – Reportáž Sylvia Zacharias

Tato knížka je o Alzheimerově chorobě pouze z části. Hlavním tématem je spíš život Helmuta Zachariase, slavného houslového virtuose. Pokud vás tedy zajímá více demence a Alzheimer, sáhněte raději po jiné publikaci.

15.10.2021 2 z 5

Život v Číně I. Život v Číně I. Kchun-wu Li

Myslím, že česky zatím vyšel jen tenhle první díl. Po přečtení celé trilogie mám pocit, že je nejlepší. Jak kresbou, tak příběhem.

27.09.2021 5 z 5

Začni vydělávat na tom, co tě baví Začni vydělávat na tom, co tě baví John Williams

Některé tipy mi přišly zajímavé a užitečné, ale kniha je hodně zaměřená na online projekty, což není zrovna můj případ. Vzal jsem si z toho svoje a tím se s knihou rozloučím. Za jedno přečtení asi stojí, ale doma v knihovně ji potřebovat nebudete.

09.02.2021 3 z 5

Bláznovy zápisky Bláznovy zápisky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Asi to kdysi bylo vtipné, ale doba a reálie už jsou bohudík o dost jinde. Příběh úředníčka budižkničemu mě spíš rozesmutnil, než rozveselil.

19.01.2021 3 z 5

Mistr Kampanus Mistr Kampanus Zikmund Winter

Tahle kniha pro mě představovala největší oříšek z povinné četby. Archaický jazyk a historické detaily mě nutily číst každou stránku dvakrát. Nemilé vzpomínky, ale věřím, že milovníci česko-německých dějin budou z díla určitě nadšeni. ;)

08.01.2021 2 z 5

Hlava, největší (ne)přítel člověka Hlava, největší (ne)přítel člověka Ivan Černohorský

První půlka velmi působivá, a pak se to najednou zvrhlo v autorovu snahu vyjádřit se ke všem aspektům lidského života. Škoda. Začátek se mi moc líbil.

04.01.2021 3 z 5