M.Hawking komentáře u knih
Kniha o historii, fungování, výcviku, výzbroji a misích "šestsetjedničky". Aktuálně není rozumně sehnatelná. E. Stehlík píše překvapivě stravitelně i pro čtenáře, kterým se - jako mně - tato kniha dostane do rukou v podstatě náhodou. Spousta zajímavých fotek, náramně čtivé. Velmi mě oslovila především část o zahraničních misích, jejíž některé pasáže byly psané formou přímého vyprávění účastníků a to vyprávění je tak "civilní" (což je, pravda, v tomto kontextu nepatřičné :-), že si lze snadno uvědomit, že i členové 601 jsou úplně normální lidi, kteří prostě vykonávají náročnou práci.
Přišlo mi, že každá část knihy má jinou hlavní postavu. Energický, hubatý rebel a dříč, který úžasně čtivou formou líčí lidi a jejich život v ostravských dolech za totáče... V druhé části knihy z něj náhle je ztracený alkoholik, bezcílně se potulující od hospody k hospodě, narážející na jazykovou bariéru, bez představy, co vlastně bude dělat zítra, za týden, za měsíc. Peníze ubývají, vyhlídky žádné... Obě části jsou strhující, z každé však vyzařuje úplně jiná energie a nálada.
Velké zklamání. Hlavní postava se chovala jak coura a není úplně pravděpodobné, že by jí to společensky prošlo tak hladce. Kniha je neskutečně rozvleklá, postavy se chovají divně, iracionálně. Neměla jsem pocit, že mám co do činění se silnou ženou, ale spíš osobou, zmítanou svým libidem, střetávající se s manželem, který na mě působil jako hysterický, nevyzrálý vztekloun. Weirová nepopírá inspiraci filmem Lev v zimě, ale proč z toho šmankote udělala tohle? S bídou dvě hvězdičky, pokud je venku ošklivo, člověk má silnou rýmu, malá očekávání a není nic jiného po ruce.
Historická sága, která mi svým pojetím připomíná Dědictví otců, i když dějově přeci jen trochu sevřenější, neboť páteří knihy je především život renesančního diplomata J. Lykka. Prostředí šlechtického sídla na dánském venkově v polovině 16. století. Příjemné, civilní, inteligentní čtení na spoustu večerů.