martipa2 komentáře u knih
Velmi povedená publikace. Zajímavé na ní je, že se narozdíl od jiných podobných snaží zabývat především diktátory za posledních, řekněme, padesát let a velká jména jako Mussolini, Hitler nebo Stalin počítá spíš do počtu. Ironický nadhled je přesně to, díky čemu lze tuhle knihu číst (nebo také obecně učit o dějinách 20. století) a nezhroutit se.
Navíc kniha poskytuje nevídanou syntézu a historický (nejen sarkastický) nadhled.
Jde o příběh, který čerpá z klasické, například Hofmanovské, předvánoční tradice, s odkazy například na Louskáčka. Celkově ale autorka téma funkčně aktualizuje. Dětem (9 a 12) se kniha líbila a určitě ji budeme za rok číst znovu.
Kniha je první česky psanou publikací o japonském šachu, a díky moderní grafice figur je velmi přístupná začínajícímu hráči.
Kniha je výborem textů z mnoha let autorova života a jedná se o citlivou lyriku.
Kniha zcela neodpovídá vědeckým standardům. V prvé řadě se značná část textu zabývá francouzskou nikoli českou historiografií, především jde ale o autorčin přístup k odbornému textu. Na mnoha místech například dochází k tomu, že citace využitá k podpoření vyřčené teze tuto tezi ve skutečnosti spíše vyvrací... Dochází tak k chybám v logickém strukturování argumentů, což je pro odbornou práci klíčový nedostatek. Dále například autorka zdvojuje citace, kdy nejprve uvede francouzskou citaci a následně tentýž úsek uvádí v češtině, ale to již jako součást vlastního textu, zřejmě se spoléhá na to, že modelový čtenář jejího textu neovládá francouzský jazyk, což je ale u odborného textu na česko-francouzské téma přinejmenším troufalé.
Jde o velmi přínosnou metodickou příručku a s mnoha vhodnými poznámkami týkajícími se tvorby problémového dramatu a jeho využití ve třídním kolektivu.