Merlin888 Merlin888 komentáře u knih

Symfonie o novém světě Symfonie o novém světě Lenka Horňáková-Civade

Koncem října nakladatelství Agro vydal další knížku česko-francouzské spisovatelky a výtvarnice Lenky Horňákové-Civade. Osobní představení knížky nebylo možné kvůli koronaviru, což je velká škoda, protože tato knížka by si opravdu zasloužila dostat se do povědomí čtenářů. Mimochodem, přebal knížky je rovněž dílem autorky a je krásný. Kniha se jmenuje "Symfonie o novém světě" a jejím hlavním hrdinou, člověkem, který skutečně existoval, je Vladimír Vochoč. Bývalý konzul Československé republiky v Marseille v chaotických měsících před a na počátku 2. světové války. Kniha je holdem českému muži, který pomohl zachránit stovky Čechoslováků. Židů, Rakušanů a Poláků před likvidací nacisty. Vystavil cestovní pasy, na které vycestovali z ohrožené Francie tak slavní lidé jako Alma Mahlerové-Werfelová, Franz Werfel, Heinrich i Golo Mannovi, Rudolf Firkušný. Výčet slavných jmen by byl dlouhý. A ještě mnohem delší výčet těch ne až tolik slavných.
Není to román o slavném hrdinovi. Je o skromném Čechoslovákovi, který byl vychován v principech Masarykových ideálů a který považoval za samozřejmé lidem v nouzi, v ohrožení života, pomáhat. Protože je to mravné, tak je to normální a správné. Pomáhal s pokorou. Neokázale. Věděl, že nasazuje vlastní život. O tom však nikdy nemluvil. Nacisti jej nakonec nedostali, to až komunisti ho po návratu do vlasti na několik let zavřeli do kriminálu.
Z tohoto pohledu se mi kniha jeví jako výsostně aktuální. Protože, kdybychom se ještě dnes drželi Masarykových principů, nikdy jsme do současného duchovního marasmu nemohli tak hluboko zabřednout.
Druhou rovinou románu je příběh maminky a dcerky, který dokresluje krutost a šílenství 2. světové války pro všechny, kterým se nepodařilo z Francie včas utéct. Hlad, zimu, boj o přežití. Vzpomínky na rodnou zemi, na písně, které pomáhaly udržet si naději. Těch Čechoslováků ve Francii tehdy uvízlo několik stovek.
Není to odpočinkové čtení. Ale naléhavé připomenutí hodnot, díky kterým Čechoslováci dokázali velké věci. Marcela Škvařilová

02.12.2020 4 z 5


Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Neobyčejné, strhující dílo francouzské autorky, která žila v Praze pouhých osmnáct let. Kdo z Pražanů je schopen s takovou láskou, pýchou a hrdostí na český národ popsat události 18. století v Praze v souvislosti s politickým děním celé Evropy? Krásným jazykem (kniha je i skvěle přeložena) vás provede leskem i zoufalstvím tohoto dramatického století (mimochodem popisuje epidemii moru, v lecčems podobnou té dnešní, koronavirové). Hrdý, chytrý, tělesně však postižený chlapec svým handicapem i viděním světla a krásy nejen Prahy připomíná podobně osudem poznamenaného, geniálního Jana Blažeje Santiniho-Aichla, se kterým se dokonce setká. Dramatický příběh člověka s výjimečně vnímavou duší a pozornýma očima okouzleného divadlem (světla), které dobývá díky velkolepé italské opeře srdce Pražanů.

27.03.2020 5 z 5