Symfonie o novém světě přehled

Symfonie o novém světě
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441808/bmid_symfonie-o-novem-svete-2IX-441808.jpg 4 46 46

Píše se rok 1953 a Vladimír Vochoč, bývalý československý konzul v Marseille, je ponižujícím způsobem vyslýchán vyšetřovatelem komunistické policie. Tak začíná nová kniha Lenky Horňákové-Civade. Jejím hlavním tématem je opět cesta za svobodou. Tentokrát se ale za ní nevydává jen ženská hrdinka. Knihou se vinou příběhy dvou lidí, jejichž osudy se poprvé protnou v roce 1938: Božena, s dítětem v náručí, přichází do Marseille, aby se odtud dostala do Ameriky, do země zaslíbené. Vladimír je v Marseille nový konzul ještě mladé československé republiky. Československo ale záhy zaniká a Vladimír stojí před nesnadnou volbou mezi loajalitou a vzdorem. Lenka Horňáková-Civade ve svém románu vzdává hold nejen silným ženám, ale také muži, jenž dokázal využít chaos na počátku 2. světové války a zachránit stovky lidských životů. Román, jímž poněkud nezvykle čtenáře provází hadrová panenka, se probojoval do druhého, užšího výběru prestižní literární ceny Prix Renaudot.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Argo
Originální název:

La symphonie du Nouveau Monde, 2020


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Symfonie o novém světě. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (13)

Atuin
20.10.2022 3 z 5

Ze začátku jsem měla dojem že to bude vyjímečná kniha, dojem mi vydržel až za polovinu ( lehce) tam se úseky začínají stávat čím dál tím více povrchnější, bez té zvláštní opravdovosti, která vyvěrá z jediné " bytostí" v knize a to z hadrové panenky. Tento obrovský potenciál, mohl být v knize ještě více využit, kniha mohla být ještě více komornější, protože nezajímavá ta kniha vůbec nebyla. To ne. Postava Vladimira Vochoče byla v jistých rovinách nesympatická, prostě papírová, jen účelová.

D_žejn
12.07.2022 4 z 5

Knihy české autorky žijící ve Francii Lenky Horňákové-Civade mají velké kouzlo, spojení francouzského šarmu a českých reálií tvoří neobvyklý mix.

Marie a Magdaleny i Grófka do popředí staví ženské postavy, v poslední autorčině knize Symfonie o novém světě je to tentokrát trochu jinak. Na válečnou situaci čechů ve Francii pohlíží z několika vypravěčských rovin – konzula, který se snaží v časovém i finančním presu pomoct co největšímu množství lidí z okupovaného území pryč, malé dívenky a její matky a především panenky, která nezaujatě popisuje dětí kolem sebe.

Postava diplomata nese prvky biografie – Vladimír Vochoč, po kterém je postava pojmenovaná, pracoval jako konzul v letech 1938 – 1941 ve Francii a pomáhal nejen Čechům do zámoří. Ačkoliv by se to mohlo zdát, příběh není primárně vystavěn na jeho postavě i zásluhách, o době poválečné a jeho střety s komunitickou garniturou už se dozvídáme náznaky. Je to především příběh o svobodě, o nezištné pomoci v nebezpečné době a poctou muži, který ctil své ideály bez mrknutí oka po celý život.


Ninushka
25.04.2022 5 z 5

Je to lehce složitější na pochopení, postavy jsou hůře uchopitelné, do toho ta mluvící panenka, ale je to moc dobře napsané, vzletně, ale ne moc. Současné, přitom z minulosti.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (43. týden)

18.10.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Symfonie o novém světě v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených59x
ve Čtenářské výzvě14x
v Doporučených4x
v Knihotéce53x
v Chystám se číst54x
v Chci si koupit13x

Autorovy další knížky

2017  82%Marie a Magdalény
2019  66%Grófka
2010  80%Provence jako sen
2020  76%Symfonie o novém světě
2011  83%Lanýže