n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Druhý díl fantastické ságy, kdy dojde k rozdělení Geralta s Ciri, která musí utéct, aby si zachránila svůj holý život. V tomto díle je více rozvíjena politika světa, kdy předzvěst války s Nilfgaardem je větší a intriky čarodějů a vládců nabívají na síle. V tomto díle Geralt trochu ustupuje do pozadí, ale na kvalitě příběhu to neubírá

27.11.2020

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Co ještě napsat k notoricky známému dílu .... V tomto prvním díle dochází k vyhlášení války a snaha Švejka se všemožně vyhnout odvodu případně odchodu na frontu. Švejk je výborně napsaný román, plný humoru, kdy Švejk vše co se děje vtipně komentuje s povahou sobě vlastní. Moc se mi zde líbí krásně popsaná atmosféra staropražských hospod a místních lidiček. To, že z důstojníků rakouské armády dělá nerudné a povětšinou hloupé postavy, beru jako nadsázku. Jaroslav Hašek v této knize podle mě přesně vystihnul mentalitu tohoto národa, vždy si ze všeho dělat legraci a všemožně se vyhnout povinnostem.

19.11.2020 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Kdo někdy neslyšel o nejslavnějším českém loupežníkovi z lesa Řáholce, který se jím stal z donucení. Švec Rumcajs se svojí milovanou Mankou a synem Cipískem žije v lese v jeskyni nedaleko Jičína a trestá všechny nepravosti, které má hlavně na starosti místní starosta Humpál a hlavně knížepán. Nádherná pohádka i s mnoha mysteriozními postavičkami typu vodníka Volšovečka. Naprostá klasika mezi českými pohádkami.

05.10.2020 5 z 5

Dětem Dětem Josef Lada

Nestárnoucí kniha říkadel, bajek a básniček, plná nádherných obrázků Josefa Lady se vzpomínkami na jeho milované Hrusice. Pro předškolní děti naprosto ideální kniha. Ze všech těch obrázků dýchá neskutečná pohoda, kapela zvířátek, čert s fajfkou, Josef Lada uměl vždy v knihách vytvořit krásnou atmosféru

28.09.2020 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Plukovník Michálek a jeho věrní spolubojovníci jsou proti své vůli zataženi do akce proti měnitelům, kteří mají v úmyslu odpálit jaderné hlavice a zničit zbytek světa. Sebevražedná mise, která nemá moc naděje na úspěch, začíná .... Mě prostě tohle postapo moc baví, vypodobnění světa, kde v troskách civilizace přebývají lidé a zde jednoznačně platí vždy právo silnějšího. Kniha má jednoduchý přímočarý děj, který se velmi dobře čte.

10.09.2020 5 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Tak jak mám rád tvorbu Stephena Kinga, tak musím říct, že jsem si oblíbil i příběhy Joe Hilla. Po celých Státech dochází k únosům malých dětí, které unáší Charlie Manx a odváží je do Vánoční říše, kde žijí "na vždy". Viktoria McQueenová čirou náhodou mu unikne a díky ní je zatčen a odsouzen na doživotí. Ale jeho touha po pomstě je nezměrná a proto udělá vše, aby unesl jejího syna. Pochmurný a napínavý příběh, kde se správně míchá mystika a realita a kdy touha po záchraně syna je obrovská i na úkor sebezničení. Myslím, že literární talent Joe Hill dozajista podědil.

01.08.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Když rodiče nemají čas odvézt Honzíka za babičkou a dědou, rozhodne se cestovat za nimi sám. Na vesnice zažívá dobrodužství s novými kamarády a jeho první dny ve škole. Dnešním dětem už tato kniha asi moc neřekne, neboť nepochopí řeči o JZD, společném vlastnictví apod. Ale přesto v dětství toto byla moje velmi oblíbená kniha, ke které jsem se kdysi rád vracel

03.05.2020 5 z 5

Asterix a olympijské hry Asterix a olympijské hry René Goscinny

(SPOILER) V římském táboře nedaleko galské vesničky trénuje římský atlet Tvrdokožus na olympijské hry. Když to galové zjistí, zatouží o startu na olympijských hrách v Řecku a vypraví tam své sportovce Asterixe a Obelixe s nimi jedou jako fanoušci celá galská vesnice. Ovšem na místě se dozví, že nesmí použít kouzelný nápoj, neboť olympijské pravidlo zakazuje podpůrné prostředky. Asterix ovšem bez tohoto nápoje není schopen vyhrát, tak je potřeba se uchýlit ke lsti. Dalších ze skvělých dílů, který i tentokrát humorem sobě vlastním přiblíží i řecké památky a vzniklá pravidla olympijských her

03.07.2024 5 z 5

Sparta - 130 let fotbalové historie Sparta - 130 let fotbalové historie Karel Felt

V rozjitřené atmosféře restaurace Demínka zazněl najednou Horejcův hlas: Nechť náš klub změní své dosavadní označení a nově se zove Athletic Club Sparta ....

A tady začíná tato publikace, která shrnuje 130 let Sparty Praha. Ze začátku stručně sepsaná historie a nejslavnější okamžiky klubu, poté seznam 130 nejvýznamnějších hráčů, z nichž někteří se stali legendami ať to byl Káďa Pešek, Antonín Hojer, Andrej Kvašňák, Václav Mašek, Jan Berger , Ivan Hašek a za mě i Jozef Chovanec, Jirka Novotný či Petr Kouba. Je chvályhodné, že se nezapomíná i na předsedy klubu, trenéry, ale i lékaře či legendární maséry typu Tomáše Stránského či Edy Poustky. Též je zde zmínka o ženském fotbale, který i pro mě neodmyslitelně ke Spartě patří. Na závěr shrnuty roky, ve kterých klub získal titul spolu s tehdejšími sestavami a statistiky v evropských pohárech. Jak v předmluvě píše Jirka Novotný, je těžké vybrat 130 hráčů, kteří se nejvíce proslavili, ovšem zařadit sem bezcharakterního člověka, který před pár lety v západních Strašnicích v Edenu křičel "smrt Spartě" a bil se v sešívaný dres nebo hráče Jana Kollera či Petra Čecha, kteří byli skvělými hráči v zahraničních klubech, ale ve Spartě byli minimální období. A nepřijde mi to fér vůči chybějícím hráčům, kteří podle mě měli opravdu Spartu v srdci a to třeba Jan Sopko, Milan Fukal či Roman Bednář. Ale chápu, že každý výběr je subjektivní. Přesto moc hezká publikace a díky za ní

25.11.2022 5 z 5

Pavlík Morozov Pavlík Morozov Vitalij Gubarev

Pavlík Morozov, pionýr, který v zájmu komunistické strany udá svého otce, který je odsouzen na 10 let vězení, neb pomáhá kulakům a je proti založení kolchozu. A stejně tak se zachová vůči svému dědovi, aniž by se zamýšlel nad následky, které mohou pro něj vzejít. To, že je toto propagandistická kniha, by mi zas až tolik nevadilo, neboť jsem si chtěl přečíst něco ze sovětské propagandy. Každá kniha, která oslavuje nějaký režim, logicky nesoudně oslavuje své "hrdiny". Spíš jde o to, že tato kniha je až extrémně naivně až hloupě napsána.

16.09.2022 odpad!

Padesát odstínů ostudy Padesát odstínů ostudy Andrew Shaffer

Anna Stylová při zpovídání pro časopis pozná nejbohatšího, nejkrásnějšího, nejvzrušivějšího a pochopitelně nejobdařenějšího muže planety pana Earla Greye, který má ovšem jedno velké tajemství. Anna se do něj pochopitelně komplikovaně zamiluje a přes všechny těžkosti a hlavně díky pomoci její vnitřní vůdkyně, se snaží sžít se s tímto dokonalým mužem. Výborná parodie na knihu 50. odstínů šedi, kdy tato kniha je nejen velmi vtipná, ale totálně úlítlá. Dobrého humoru nikdy není dost a u této knihy se zaručeně zasmějete.

03.04.2022 4 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Několik dětských chovanců detenčního ústavu je podrobeno nelegálnímu biotechnologickému výzkumu a jsou pod stálým dohledem. Pochopitelně se nepočítá s útěkem natož s tím, že by se po letech vrátili a chtěli se pomstít za prožitá příkoří. Nečekejte žádný uslzený YA, ale skvělý cyberpunkový román, který se čte jedním dechem, přítomnost prokládána zápisky z deníku skvěle děj dokresluje. Úžasně vykreslené prostředí Baltimoru s jeho chudinskými slumy nebo luxusními resorty. Ač je konec předvídatelný, nic to neubírá na tom, že tahle kniha mě sakra bavila

28.12.2021 5 z 5

Temná věž 10: Pistolník 5: Muž v černém Temná věž 10: Pistolník 5: Muž v černém Peter David

Roland společně s Jakem jsou v patách Muži v černém, jejich cesta vede temnou jeskyní i po kolejích, kde jsou v neustálém nebezpečí jak od Muže v černém tak různých mutantů, ale Věž na čeká až na konci cesty a je otázka zda tam dojdou společně či bude někdo z nich bude muset udělat osudové rozhodnutí. Závěrečná část toho skvělého komiksu, který je výborným zakončením této série

09.12.2021 5 z 5

Konec zhuntovaného kavalíra Konec zhuntovaného kavalíra Záviš (p)

Závišovu "poezii" mám prostě rád. Nekonvenčním způsobem píše své básně nebo u některých by se spíše dalo říct veršovaná spojení, která vychází ze života. Jsou vulgární, obhroublé, ale to je prostě Záviš. Tuto knihu doplnil svými perokresbami Vladimír Kopecký. Ač tato kniha byla vydána před dvaceti lety, tak na verších je poznat, že Záviš se prostě nemění.

Chrápe básník na stole
Takto náš umělec
nezbohatne

22.11.2021 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Věčný boj mezi upíry a Lovci .... upírovi Adolfu Richardovi se změní jeho poklidný život, když na jeho stopu se dostanou lovci upírů a on musí před nimi prchat a zanechává za sebou hromady mrtvých ve snaze jim uniknout. Ale když mu Lovci unesou ženu a syna, stává se z Lovců lovená zvěř a nenávist Adolfa nezná mezí. Opět neskutečně nabitá kniha akcí, přestřelek a útěků, kdy na každé stránce tryskají hektolitry krve. Vládci strachu mě totálně pohltili a donutili přestat číst až na konci knihy

18.10.2021 5 z 5

Kuropění Kuropění Jan Morávek

Třetí díl rodiny Klánů (ve skutečnosti Morávků) a jejich život v Kamenném přívoze opět zobrazuje tehdejší dobu a nelehký život v na konci 19. století. Zajímavé jsou dějinné události, které si člověk může dát do souvislosti se znalostí oné doby. Rodina Morávků prožila v Posázaví celý svůj život a proto má svou vypovídající hodnotu.

17.09.2021 5 z 5

Záviš, pacient Šafáře Záviš, pacient Šafáře Záviš (p)

Druhá kniha Mistra Záviše jeho básní a mikropovídek. Záviš je prostě svůj a ne každého jeho humor a básně baví. Ale pokud nejste prudérní a berete život s nadhledem a humorem, tak věřím, že se vám aspoň některé líbit budou např.

KVĚTINY

veškerou flóru mu spálil
poté se odlehčen vzdálil

08.07.2021 5 z 5

Na co umírají muži Na co umírají muži Karel Pecka

Povídky bývalého mukla, odehrávající se padesátých letech z prostředí kárného tábora, který zachycuje dennodenní život vězňů, jejich těžkou práci, při které jim jde o život. Zažívají těžké korekce a samotky, kde i zde si dokáží zachovat svou důstojnost a neskloní hlavu. Velká přátelství, ale i nejistota kdo je a není práskač. Musela to být strašná doba, na kterou by i dnešní generace neměla zapomínat a komunisté by měli zmizet v propadlišti dějin i za tyto lidi, kteří prošli uranovými doly a těžkými káznicemi.

14.05.2021 5 z 5

Krvavá noc na Švédských šancích nedaleko Přerova Krvavá noc na Švédských šancích nedaleko Přerova František Hýbl

Tak k četbě této knihy to chce hodně silný žaludek. 18. června 1945 v Přerově vojáci československé armády z vlaku odvlekli 270 Němců, mužů, žen, dětí, batolat, které poté 19. června bezdůvodně postříleli a naházeli do tří masových hrobů. Nebyl to válečný akt, tito lidé nebyli kolaboranti, nedopustili se žádných zločinů, jejich jediný zločin byl ten, že byli Němci. Tato poprava byla hlavně loupežná, protože všechny mrtvoly byly okradeny jak vojáky československé armády tak místními lidmi. Obrovský respekt před autorem, který se pustil do pátrání po skutečnosti, jak to tehdy doopravdy bylo. Není lehké otevřít toto téma a přiznat, že tehdejší "excesy" vraždy německých civilistů, neměli na svědomí jen hordy Revolučních gard, ale přímo členové československé armády. Podle mého názoru vraždy žen a dětí nemůže ospravedlnit argument, že za druhou světovou válku mohli němci. Skvěle napsaná kniha, ale vím, že po druhé už si jí nepřečtu.

17.03.2021 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Kruh se uzavřel a had Uroboros se zakousl do svého ocasu. Jednotlivé střípky příběhu se slily dohromady a utvořily dokonalý obraz. V posledním díle dojde k závěrečnému souboji na hradě Stygga mezi Geraltem a Vilgefortzem a to jak kniha dopadne a zda dojde k setkání Gerala, Yeneffer a Ciri si musíte knihu sami přečíst. Strhující zakončení celé série

27.11.2020