Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Zrádce Zrádce Jonathan De Shalit

Chladný březnový večer, Řím, 1983.
U vstupní brány americké ambasády se objevuje mladý, inteligentně vypadající mladý muž. Proč přišel mimo úřední hodiny? Co chce?

Drážďany, zářijový slunný den roku 2012.
Bývalá archivarka východoněmecke Stassi krátce před smrtí svěřuje svému zpovednikovi hrozivé tajemství. Co mohlo být tak děsivé a šokující zjištění, že se starý farář rozhodně porušit zpovedni tajemství mrtvé Marlene?

Melenkov se rozhlédl po přítomných a pokracoval :
"A ještě jedna, možná nejzásadnější věc: Myslím si, že Kobrovi je to jednoduše jedno. Od prvního setkání je zřejmý jeho cynismus a chlad. Jde o člověka naprosto bez skrupulí, které ho zajímá jen on sám a jeho osobní prospěch. Nepochybuji, že klidně opustí svou rodinu, kterou založil v Izraeli. V hloubi srdce je mu lhostejné, jestli pracuje pro CIA nebo SVR. Rozhodující je, že se cítí ctěný a důležitý. A to mu lze z naší strany poskytovat i nadále. A peníze, samozřejmě.... "

Vynikající izraelský špionážní thriller.

16.04.2023 5 z 5

Déšť ustal k večeru Déšť ustal k večeru Anna Sedlmayerová

Co bylo důvodem sebevraždy hezké mladé ženy a matky jednoroční Viktorie? A jde vůbec o sebevraždu? Kriminalista Matula pomalu rozplétá klubko složitých vztahů v jedné ústecké rodině.
Autorka naprosto skvěle vykreslila zavistiveho tchána a zahorklou a pomstychtivou tchyni. Výborná kniha.

13.04.2023 4 z 5

Muškáty potřebují slunce Muškáty potřebují slunce Milena Brůhová

Manželství Pavlíny a Jakuba Stankových nakonec ustalo těžkou krizí. Žijí v Jakubove vysněné vile, která vyrostla na darované parcele vedle domu Jakubovych rodičů, mají dvě zdravé dcery, oběma se profesně daří. Bohužel opět se po čase objevují další problémy související s generacnimi a nazorovymi odlistnostmi včetně nátlaku na Pavlínu ze strany nejstaršího Staňka, který touží po pravnukovi-chlapci.

13.04.2023 4 z 5

Ach jó! Ach jó! Petr Bartůněk

Tuto knihu jsem kdysi dostala jako dárek a přečetla ji snad milionkrát. Příběh se odehrává v šedesátých letech. Standa Stuchlík a jeho kamarad Polla jsou žáci deváté třídy, právě udělali zkoušky na průmyslovku a mají své velké hobby - beatovou muziku, již se aktivně věnují. Jejich život však krátce před prázdninami naruší anonymní udání. Kdo stojí za urputnou snahou tyto dva sympataky zničit?
Zaujal mě Stuchlíkuv otec, typicky malomestak tehdejší doby, a jeho protipól, bratr Eduard, klavírista, který má pochopení pro synovcovy sny a cíle. A pobavil mě profesor Baudis, ředitel LSU holdujíci alkoholu. "To jsou mi dneska lidi.... A psi.... "

23.03.2023 5 z 5

Dora na cestách Dora na cestách Helena Šmahelová

Clara De Valle : Je zvláštní, že na Doriny negace vůči Západu si vůbec nevzpominam. Knížku jsem četla v polovině osmdesátých let, je jasné, že tam takové části být musely, jinak by nesměla vůbec vyjít. No rodný dům Karla Marxe.... s tím by si tatínek mohl políbit ctěný rektal.

23.03.2023 3 z 5

Dora na cestách Dora na cestách Helena Šmahelová

Dnes již čtrnáctiletá Dora odjíždi s tatinkem na návštěvu své matky, která se před lety usadila v New Yorku. Dora se na cestu velmi těší a zpočátku si ji i užívá. Bohužel v New Yorku padne na radost z cesty stín z odcizení a nezvratného faktu, že do matčiny americké rodiny ona sama už nepatří.

23.03.2023 3 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Terror: Já si vzpomínám. Byla jsem snad v první třídě a sledovala jsem ho se svým otcem. Byl napínavý a moc se mi líbil.

19.03.2023 4 z 5

Čekám, až mě vyslechnete Čekám, až mě vyslechnete Amanda Knox

Mladá Američanka Amanda odjíždí na univerzitu v Perugii : Plní si tak svůj dávný sen o studiu v zahraničí. Když však v domě, který obývá společně s několika dalšími mladými ženami, dojde k vraždě její britské spolubydlící, její pobyt se díky neschopnosti italské policie a justice mění v noční můru....
Můj názor na knihu je, že byla napsána celkem dobře, autorka popsala velice zajímavě napr. svůj čtyřletý pobyt v italské věznici. Amanda Foxová jako člověk vzbuzuje rozporuplné pocity. Nemyslím si, že by byla vrazedkyni, to ne, jen jsem se při čtení ptala sama sebe, jestli je tak naivní, nebo s odpuštěním pitomá.. ..

17.03.2023 4 z 5

Shledání v Barsaloi Shledání v Barsaloi Corinne Hofmann

Oproti Bílé Masajce se příběh o znovushledani Corinne s její africkou rodinou poněkud drolil, ale nevadí. Zaujalo mě hlavně Corinnino srovnávání tehdejší a soucasne Keni. Nechybí ani krásné fotografie.

15.03.2023 4 z 5

Červená pečeť Červená pečeť Karel Josef Beneš

Osirela Helena Drahosova vyrůstá v domě starého pana řídícího na venkově poté, co jeji otec, učitel na tamní škole, zemřel na tuberkulózu. Pan řídící rozpozná Helenin velký hudební talent a nechá ji učit hře na housle. Poté je Helena poslána do Prahy, aby pokračovala ve výuce u známého profesora Tichého.

Po několika letech je Helena vyzralou hudebnici na počátku slibne kariéry. Profesor Tichý umírá a Helena zjišťuje, jak důležitá byla jeho záštita. Její první impresario - dnes bychom řekli manažer - který ji má zprostředkovat první zahraniční turné, se ukáže jako podvodník a Helena zůstává v Itálii sama, bez finančních prostředků. Nevzdává se však a pouští se do těžkého boje za svou hudební budoucnost......
Krásná kniha, kterou jsem objevila v babiccine knihovně a rada se k ní vracím.

08.03.2023 4 z 5

Básne Básne Ivan Krasko

"Zmraka sa, pojdeme, noc už je zpola.... "
Tuto báseň jsem kdysi měla pod sklem na psacím stole. Pan Krasko psal krásné verše.

08.03.2023 4 z 5

Badalpurská zahrada Badalpurská zahrada Kenizé Mourad

Selmina dcera Zahra vyrůstá v Paříži v katolickém ústavu Merici. Postupně se dovídá o svých indických kořenech a v době dospívání se snaží navázat kontakt se svým otcem, bývalým maharadzou z Badalpuru. Narazí však na nepochopení ze strany jeptišek, úřadu i svého švýcarského porucnika. Teprve coby univerzitní studentka přijíždí do Laknau a setkává se s otcem, jeho ženou Sehnaz i oběma syny. Zpočátku se v tradiční společnosti cítí dobře a má pocit, že konečně nalezla rodinu, která ji celý život chyběla. Postupně však začíná pociťovat omezení, jímž by jako tradiční indická muslimka musela čelit. Nepříjemná příhoda mezi Zahrou a otcem přivede Zahru k rozhodnutí vrátit se do Paříže..

Zahra se do Indie vrací coby renomovaná novinářka po dvaceti letech. V té době začínají gradovat nepokoje mezi muslimskou a hinduistickou komununitou, i rozpory v rodině ohledně Zahrina dědického podílu...

06.03.2023 5 z 5

Vládkyně koření Vládkyně koření Chitra Banerjee Divakaruni

Má první kniha od této bengalsko-americke autorky, ale rozhodně ne poslední. Doufám, že i její ostatní knihy najdou postupně cestu k českým vydavatelům.
San Francisco. Malý obchod kořením, který vede tajemná Tilomata. Zná veškerou moc koreni, které k dokáže díky jejím magickým schopnostem "mluvit".Tilo nikdy svůj krámek neopouští. Ovšem po setkání se záhadným Američanem se ocitá na pomyslné křižovatce......... Ze stránek knihy jsem přímo cítila vůni indického koření a slyšela jeho šepot. Skvělé.

06.03.2023 5 z 5

Selma, osmanská princezna Selma, osmanská princezna Kenizé Mourad

Osmanská princezna Selma, blízká příbuzná sultána, vyrůstá v ptivilegovanem prostředí a bohatství. Osmanská říše je však díky První světové válce, ale hlavně společenským změnám v okolním světě značně oslabena a není již schopna fungovat. V roce 1921 se stává sekulární Tureckou republikou a Selmina rodina je nucena odejít do libanonského exilu. V Bejrútu, tehdejší Paříži Středního východu, si budují nový život. Selma dospívá a rodina se pro ni snaží najít vhodného nápadníka. Poté, co je striktně odmítnuta coby nevěsta albánským králem, Selma zbrkle přijímá nabídku k sňatku od Amira,maharadzi z Badalpuru.
Inteligentní a sociálně založena dívka má mnoho plánů, jak se bude angažovat v charitě a sociální pomoci poddaným svého manžela, ale po příjezdu do Indie zjišťuje, že to nebude tak snadné díky letitým předsudkům o postavení muslimské ženy - obzvlášť vznešené princezny - v tamní společnosti. Selma nenávidí prostředí zenany - ženských komnat - i ztrátu soukromi. Postupně se propast mezi ní a Amirem stále víc rozevírá. Když Selma zjišťuje jistou skutečnost, rozhodne se k radikálnímu kroku.......
Výborná kniha.

02.03.2023 4 z 5

Na útěku Na útěku Mahtob Mahmoody

Již dospěla Mahtob Mahmoodyova se stěhuje - a v životě snad již naposled, jak doufá- do svého vlastního domu. Popíjí svou oblíbenou kávu v zimní zahradě, probírá se svými vzpomínkami v krabicích - a z těch malickosti se pomalu navazují ona potřebná vlákna - tak zní i originální název knihy - k tomu, aby nám ostatním sdělila svůj příběh.
Mahtob velice věcne, čtive a bez sebelítosti či patosu popisuje život v Americe po dramatickém útěku z Íránu, který se dotkl nejen ji a její matky, ale celé americké rodiny. Nebylo možné uzavřít železnou bránu a nechat tuto zemi navždy za sebou.
Mahtob a Betty žily léta ve strachu, že se Moody pokusí o protiunos či mstu. Přesto však Mahtob našla cestu k B-hu, vnitřní vyrovnanost, i dobrý vztah ke svým perským kořenům.

"Bůh mého žití plátno
nahoře tka, já dole.
Já barvy nevybiram,
on však je v jednom kole.

Když občas utká smutek,
má pýcha vzpupna, špatná
neví, že on zná vršek,
já však jen spodek plátna.

Teprve když stav ztichne
a pomine můj vzdor,
Bůh plátno poodhrne
a ukáže mi vzor.

Hle, temné spodní nitky
jsou v jeho rukou cenné,
stejně jako ty vrchní,
stříbrné, pozlacené. "

28.02.2023 4 z 5

Temná strana lásky Temná strana lásky Rafíq Šámí

Příběh zaujme, bohužel je psaný příliš kvetnatym a upovidanym stylem. Knize by jen prospělo, pokud by byla o třetinu kratší. Na druhé straně autor nádherně popsal syrské hlavní město - měla jsem pocit, že zřetelně vnímám vůni kořeni nebo zpěv muezinu. Ale za tu přílišnou "ukecanost" dávám jen tři hvězdičky.

22.02.2023 3 z 5

Smrt krásné stopařky Smrt krásné stopařky Hynek Klimek

Tato kniha by měla být varováním pro všechny, kteří využívají autostop, ať už z finančních duvodu, nebo touhy po adrenalinu. Zbytečně zmařený život mladé dívky. A strašný je fakt, že vrah bude zanedlouho propuštěn na svobodu.

16.02.2023 3 z 5

Utajená svatba Utajená svatba Inna Rottová - Mirovská

Rok 1999. Studentka a průvodkyně Jana se u Salounova sousoší na Mariánském náměstí setkává s tajemnou dívkou Evou a s pomoci jejího vyprávění se presouva na Židovské město pražské, do ulicek, domu a synagog opredenymi mnoha pověstmi.....
Rok 1599 - inteligentní a pohledná Eva je vychovatelkou v dívčím sirotčinci, kde mimo jiné učí dívky nejen vyšívání a jiným dovednostem, ale také číst a psát. Přijde den, kdy se Eva dovídá, že byla vybrána pro zvláštní úkol v domě proslulého rabbiho Lowa.......
Současně s osudy Evy čtenář sleduje i nezvyklý osud Rivky Tikotinove (Tiktinove), pozdější autorky spisu Meneket Rivka. Tato žena skutečně existovala, je smutnou skutečnosti, že se o jejim životě nezachovaly žádné podrobné zprávy. V té době patřil přinejmenším v zemích, kde vládli Habsburkové, svět vzdělání téměř výhradně mužům. Jen málokterá žena měla štěstí, aby se mohla učit, číst knihy a s jejich pomocí objevovat vnější svět.
"Protože jsem chtěla studovat. Protože vy, muži, si napřed vymyslíte zákazy a pak nám vyčítáte, že jsme uskocne a prolhane, protože my, které Hospodin obdařil rozumem a touhou po poznání, chceme studovat jeho zákony a poznávat svět, který stvořil...... "
"..... Vždyť můj rukopis Rivcina chůva dosud nemůže být vydán. Jen proto, že ho napsala žena. Jen proto, že ho napsala žena. Právě včera u nás byl Pankratius Roder ( který postavil Maiselovu synagogu). Věnoval mi knížky veršů od Gaspary Stampove a Vittorie Colonove, která byla přítelkyni Michellangela..... To ti nic neříká, viď? Ach Evo, jak málo toho víme. A jak se všichni tady snaží, abychom toho věděli ještě min. V Itálii už před padesáti lety básnířka tiskem vycházely milostné básně a já tady nesmím dát vytisknout ani knížku s návody, jak vést domácnost.
Já vím, že ty básnířky nebyly Židovky. Jenže já v celé habsburské říši neznám ani jednu básnířku...... "
Zda je pověst o proslulém Maharalovi a Evě - Abizag( hebrejsky Avisag), inspirovaný biblickým příběhem krále Davida, pravdivý nebo ne, záleží na naší fantazii. Každý ať si vybere sám. Je to pěkný příběh, ze kterého dýchá tajemno vlastní tomuto koutu Prahy. Tuto knihu jsem si koupila kdysi v Liberci, kam jsem se vypravila na Den otevřených dveří v tamní synagoze. Nechybí ani krásné ilustrace Tomáše Rizka.

14.02.2023 5 z 5

Šťastnou cestu, Sášo Šťastnou cestu, Sášo Alexandra Jakovlevna Bruštejn

Další oblíbená kniha po me matce, ke které se ráda vracím. Autorka zpracovala velice ctive a plasticky své vzpomínky na dětství a dospívání v carském Rusku. Desetiletá Alexandra, dcera úspěšného lékaře vyrůstající v dobrých podmínkách, je postupně konfrontována s faktem, že ne každé dítě má to štěstí být milovano, moci se učit, usínat nasyceno a vidět před sebou jinou budoucnost než nekonečnou dřinu za pár rublů v katastrofálních podmínkách tehdejších továren nebo velkostatku.
Současně upozorňuje např. na problém náboženské a národnostní intolerance. Teď nemám na mysli jen tradiční ruský antisemitismus, se kterým se Saša setkala ve škole, pripadne v rodinách spolužaček.
"Mamka ho má také moc ráda. Ale kněz Nedzwiecki ji zakazuje, aby si ho vzala za muže. "
"Proč"?
" Stepan Antonovic je Rus. Kněz ji říká : Jak by ses mohla ty, Polka a katolička, provdat za Rusaka? Bůh tě za to zatrati. "
"A chtěla bys, aby si tvoje mamka Stepana Antonovice vzala? "
"Chtěla bych. Ach, jak bych to chtěla. Ale co s knězem Nedzwieckym? "
Jdu od Julky a usilovně přemýšlím. Co dělat s knězem Nedzwieckym? Ten se nedá utopit v kbelíku jako papirovi Montekove a Kapuletove. Poprvé v životě stojím před otázkou : Co dělat se špatnými lidmi, aby nekazili život dobrým?

Alexandra Brunstejnova je pochopitelně žena levicového zaměření, patrně i presvedcenou komunistkou.
"Tys mi neodpověděl. Chci vědět, jestli je car Alexandr III hodný. "
Tatínek se zamyslí. Potom řiká tiše, ale rozhodně :
"Špatný.Nejenze sám nikdy nic dobrého neudělal, ale i z toho, co udělal předtím jeho otec - a jeho otec udělal leccos rozumného, i když toho nebylo moc- z toho Alexandr III všechno dobré do poslední drobinky vyhladil, a co bylo špatné, ještě rozmnožil. "

..... že je země v bídě, že rolníci nemají půdu, že dělníci žijí hůř než dobytek..... že jsou negramotní, zdeptani..... a že Poláky ohnuli k zemi a že rdousi Litevce a Židům nedají vydechnout - to všechno ani trošinku nezlepšil. "

"Řekni mi jen poslední věc, udělala to vláda? "
"Ano, vláda. Carská vláda. "
Když k tomu vsemu přičteme neustálý strach, policejní represe, nelze se divit, že v té době vidělo hodně ruských občanů v komunismu jedinou cestu, která povede k lepšímu životu a sociální spravedlnosti. Jak velice se mýlili - jako později nacismus a fašismus byl i komunismus obrovským zlem.

27.01.2023 5 z 5

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Zápletka by byla zajímavá, bohužel styl psaní mi neseděl, čekala jsem o dost víc.

21.01.2023 2 z 5