Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Tanec za jedna, matika za pět Tanec za jedna, matika za pět Brigitte Blobel

Hm, tak tuto knížku jsem si kdysi opět koupila na cestu hromadnou dopravou. Stala tenkrát 57 Kč a počtem stran,cenou i faktem, že balet miluji a matematiku nenávidím, se zkrátka v těch asi sedmnácti stala vhodným kandidátem na cestu.
Téma je sice nosné, ale zpracování nic moc. Jan mohl být skvělým učitelem matematiky, ale že by k tak výraznému zlepšení došlo během několika týdnů, to pochybuji. A že by babička zvládla jen tak několika větami přesvědčit rodiče, že pro talentovanou Arniku je taneční konzervatoř daleko lepší volbou než gymnázium - a poté lékařská fakulta- když byli předtím tak výrazně proti, to se mi také nezdá. Ale za to, že mi díky této knize uběhla cesta autobusem, dávám dvě hvězdičky.

01.06.2023 2 z 5

Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Pavla Jazairiová

Akana : Izrael nám dal B-h. A smytec.

17.05.2023 4 z 5

Thajský úsměv Thajský úsměv Jana Chaloupková

Česká průvodkyně Mila postupně poznává Thajsko, které ji přiroste k srdci natolik, že se nakonec rozhodne v této asijské zemi žít a založit rodinu. Poutavý příběh mladé ženy, která přesídlila do kulturně i geograficky odlišné země a kterou nezlomila ani osobní tragédie. Nechybí krásné fotografie.

17.05.2023 5 z 5

Láska v Bibli Láska v Bibli Marco Schwartz

Velmi dobrá kniha, která se soustředí na dosud poněkud opomíjené téma, které je přirozenou součástí života.

07.05.2023

Příběh královny Ester Příběh královny Ester Francis J. Hudson

(SPOILER) Malá Hadasa (Myrta) přichází o celou rodinu. V milovaném Jeruzalémě nemá v žádné příbuzné, proto po ztrátě nejbližších a nejdražších přichází i o svůj domov a nastupuje cestu do perskeho Susanu, kde žije její strýc Mordechaj. Hadasa zpočátku není šťastná v naprosto odlišném prostředí, ale postupně se strýci podaří najít cestu do srdce děvčátka, navíc nachází přitelkyni v řecké vesnici Arderikka. Hadasa postupně dospívá, ale v té době se nad perskou židovskou komunitou začínají stahovat mračna v podobě ďábelského Hamana, rádce krále Achasverose..........
Velmi pěkne beletristické zpracování biblické Knihy Ester (Megilat Ester).

07.05.2023 5 z 5

Můj život s Reinhardem Můj život s Reinhardem Lina Heydrich

Vydat takovou knihu je jedním slovem drzost a neúcta k milionům zavražděných během nacistického šílenství.

05.05.2023

Židovka Ráchel Židovka Ráchel Frances Sherwood

Tak tohle se vážně nepovedlo.

05.05.2023 odpad!

Jefta a jeho dcera Jefta a jeho dcera Lion Feuchtwanger

Obvykle působí beletristicka zpracování osudů biblických postav poněkud rozpačitě - aspoň podle mého názoru. Jiftach a jeho dcera je výjimkou - používám hebrejské jméno Jiftach místo Jefta. Ten muž musel prožívat hrozné dilema - na jedné straně závazny slib zápalné oběti, na straně druhé doživotní výčitky, pocit draze vykoupeného vitezstvi....... A nakonec vědomí, že ta hrozná oběť nebyla vůbec třeba. Nešťastný hrdina galadsky...... Na druhé straně kdyby na místě Jaaly byl kdokoli jiný, pak by to jeho spánek nerusilo?

05.05.2023 4 z 5

Dárek pro Moniku Dárek pro Moniku Hana Pražáková

Tak tuto knížku jsem dostala téměř před čtyřiceti lety k osmým narozeninám.
"Jsem s tebou. " Několik slov na malém listku, který Klarce vsune do ruky přítelkyně matky její nejlepší kamarádky Moniky. Co znamenají?
Klárka se tak poprvé ve svém krátkém životě setkává se smrtí. Zároveň těžce prožívá odcizení se svými nejlepšími kamarádkami a nakonec překonává závažné onemocnění. Vlídný a dojimavy příběh.

01.05.2023 5 z 5

Mirka to ví nejlíp Mirka to ví nejlíp Věra Adlová

Patnáctiletá Mirka se nedostala na střední školu a začíná se učit tiskarkou. V té době se po několika letech setkává se svým kamarádem z dětství Michalem a přátelství postupně přerůstá v citový vztah.
Hezká knížka o dospívající dívce. Velmi pěkně ilustrovaná, jen mi vadilo, že každá kapitola má název první věty v ní. Nevím, proč mě tato skutečnost tak iritovala, ale docela rada bych si Mirku zase přečetla.

01.05.2023 3 z 5

Aňa, Ryška a první jahody Aňa, Ryška a první jahody Mira Michalowska

Tak tu jsem četla někdy ve třetí třídě. Polská prvňacka Aňa vyrůstá ve velmi moderní rodině. Své rodiče Evu a Mariana oslovuje jménem, je s ní jednano jako s dospělou..... A moc touží mít kočičku. Zároveň prožívá nepříjemnosti ve škole, kde je jeji na tehdejší dobu příliš moderní výchova na škodu, jak vychází najevo z komunikace s paní učitelkou. Aňa se velmi líbí Romanovi ze třetího patra zvanému Ryška. A problémy se škole i tato nesmela dětská láska dokáží Ane pěkně zamotat hlavu.....

01.05.2023 5 z 5

Anjel nad Teheránom Anjel nad Teheránom Gina Nahai

Nebyla to špatná kniha, jen jsem čekala něco jiného, víc při zemi.

26.04.2023 3 z 5

Indiánská romance Indiánská romance Bohumil Říha

Další nostalgie dětství. Desetiletá Kateřina přijíždí se svým otcem, který je honorarnim konzulem malé zemičky zvané Dešťová země kdesi v Jižní Americe. Kateřina se v této zemi narodila, ale teprve nyní má možnost ji duverneji poznat. Malá fiktivní země je ohrožována tzv. Spolkem, takže František Karabin musí napnout v tomto boji všechny své diplomatické síly. Kateřina během otcovy nepřítomnosti poznává tradicni život ve Vesnici ovcí či Vesnici lam,stejně jako překrásnou okolní přírodu. Průvodcem na této cestě je ji nejen indiánský chlapec Manuel, ale i García, jeho žena María, kmenový starší Amandor či náčelník Amaj.
"Červenkova dcero", oslovila ji pokojně María, " tvůj otec se nebojí takového netvora, jako je Spolko,a ty by ses bála maličkých klíšťat? "

25.04.2023 4 z 5

Nevděk světem vládne Nevděk světem vládne Ephraim Kishon

"Soudruzi, ten pes brzy vyletí. "
"Smrt Židům. Hovoří organizace Černé září".
" Okamžik, kdo je černý? Organizace nebo září? "
"Kdo vlastní lžíci na obouvani, je okamžitě zastřelen. "
"Mao C'tung : To že jsem napsal? Nepamatuju se. "
Masy: "Tak své knihy cti, desku. "
Super satira.

24.04.2023

Deti polnoci Deti polnoci Salman Rushdie

Za mně nezáživna nuda, na straně osmadvacet jsem to utnula.

20.04.2023

Do Indie kam jinam Do Indie kam jinam Iva Pekárková

Nezavraždil, omlouvám se za chybu.

17.04.2023 5 z 5

Hněv andělů Hněv andělů Sidney Sheldon

Četla jsem ji před lety. Upřímně řečeno mi přijde dost nepravděpodobné, že by vysoce inteligentní právnička mohla být tak naivní viz úvodní scéna s obálkou předanou v soudní síni. Knihu jsem sice dočetla, ale pan Sheldon se nestal mým oblíbeným autorem.

16.04.2023 3 z 5

Jsem vrah? Jsem vrah? Milena Brůhová

Pod hromadou suchých větví u lesa je nalezeno tělo mrtvé ženy. Jde o Danielu Bulirovou, manželku syna jedné z místních rodin. Ráno odjela na školení do okresního města - a už se nevrátila.
Vyšetřování ukáže, že Daniela byla egoistickou manipulantkou, která rozhodně nebyla bez nepřátel. Výsledek pitvy je však překvapující.
Výborna psychologická kniha pojednávající o otázce viny, výčitek svědomí, ale i rodinných a mezilidských vztazích.

14.04.2023 4 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Simmelovy knihy mám ráda, ale tato mě bohužel neoslovila, de facto jsem se jí prokousala spíš z úcty k autorovi.

13.04.2023 2 z 5

Rusalky bydlí v maringotce Rusalky bydlí v maringotce Eva Jelínková

Četla jsem ji kdysi, usla, ale nijak nenadchla. Nic, k čemu bych měla potřebu se vracet.

13.04.2023 2 z 5