simca9342 simca9342 komentáře u knih

Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky Katrina Shawver

"vikendovka"

Nejdříve za sebe asi nechám "promluvit" autorku: Jak tohle mohl Henry prožít a hlavně, jak přežil? Říkám si několik let po tom, co jsem s ním stihla nejen nahrát rozhovor, ale také napsat s ním knihu.
O něm, plavci, který přežil.

Teď vstupuji na scénu já.
Henry Zguda zemřel před více jak deseti lety... můžete mi říct, proč zaprvé začínám recenzi tak smutně a zadruhé položím otázku, na kterou se asi bude ptát každý několik let: Musel tam jít?
Povím vám (a sobě) : dobrovolně tam nejde nikdo. Ani Anne Franková a Henry už vůbec ne. On ani nebyl Žid, ale jiného náboženského vyznání. A jeho příběh napsaný už roky na papíře není jen o hrozné minulosti, ale o hrách s kamarády, vzpomínkách na rodiče nebo celkově o politice (proč lidé nenáviděli Židy nebyl jen důvod druhé světové) .
v knize je dostatek informací včetně tehdejší kultury a politického dění, ale hlavně fotky jak seznamy z táborů tak z Henryho osobního archivu pro představu.

19.02.2023 5 z 5

Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Pamela Oldfield

Skvělá série. Doporučuji!
Starý Londýn, morová epidemie , 17. století. Čtená v době, kdy nebylo možné jen tak vycestovat za hranice , epidemie udeřila. Naštěstí ne morová, ale to už odbihám od tématu. Mladá Alice se těší zpátky domů. Jenže Londýn je skoro celý natažený morem, kříže na jednotlivých domech na znamení úmrtí lidí, zmatek a krysí výkaly jsou všudypřítomné. Když se " černou smrtí " nakazí i Alicina příbuzná, Alice zbývá jediná naděje...

19.02.2023 5 z 5

Titanic: Deník dívky z roku 1912 Titanic: Deník dívky z roku 1912 Ellen Emerson White

"Z pravěku"

Za mě nejlepší příběh ze série.
Titanic- tajemstvi skryté mnoho let v moři, které se zkoušelo objevit a prozkoumat hodně vědců a dělají to asi dodneška. Informace navíc jsou v deníku malé slečny, která je jako jiné děti v různých dobách fiktivní. Margaret byla v některých věcech jak já (myšleno charakterně), ale přežila velkou katastrofu a vysvětlila nám jak to vlastně bylo...

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Krásný příběh nabitý cestováním do neznámého prostředí konkrétně Japonska. Dlouhou cestou za poznáním nejen japonské kultury a tradic, ale také osobním životem oblíbeného japonského autora knih Kawašity nás provede mladá dívka Jana- japanoložka, ale seznámí se tam se svým druhým já, ztraceným a bloudícím, hledajícím cestu zpět z neznáma. Cestu domů.

Lukáš a profesor Neptun Lukáš a profesor Neptun Petra Štarková

Následující tři knihy jsem opět nevybrala účelově, ale chtěla jsem si přečíst i další knihy od mých oblíbených autorů . Paní Štarková je jedním z nich.
Pěkný příběh ,který ukazuje jaké je to být vlastně výjimečný. Lukáš je expert na planety , vesmír a celou galaxii. Ale nechápe vtip , bere všechno vážně a má nebo musí mít rutinu. Má autismus. Každý den je všechno stejné. Se školou, učením a pochopením okolního světa mu pomáhá jeho asistentka Aneta . Když ale jednou chybí Lukáš je ztracený. Jak jeho den skončí? Kniha jako všechny ostatní knihy z edice Má to háček má vzadu vysvětlení pro pedagogy o jakou nemoc nebo diagnózu jde a jak k takovým dětem, lidem přistupovat.

18.02.2023 5 z 5

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Marek má mladšího sourozence. Říká mu Mimoň, protože je to prostě mladší brácha a mazánek samozřejmě. Vzájemné plánování zbavení se malého otrapy končí společným spláchnutím do záchodu. Jak může skončit ne nijak aromatický výlet kanalizací, která jak se zdá nemá východ?
Knížka je psaná formou zápisků, které se dějí během určitého týdne a věcí ze života.
Ke konci každé kapitoly jsou menší úkoly nejen jako bonusy, ale hlavně jako orientace v krátkých textech pro menší čtenáře.

16.02.2023 5 z 5

Lili a dvě mámy Lili a dvě mámy Máša Bořkovcová

"Z pravěku"
Děti, kterým se rozvedli rodiče to nemají lehké. Lili, i když její případ je trochu jiný to má také složité. Jako malé jí odeberou matce, protože její péči zanedbala. Skončí v dětském domově, odtud pak putuje do péče své nové rodiny. Hlavně mámy, se kterou budovala vztah .
Příběh je vyprávěný z pohledu dvou žen, nechybí vtip, vzpomínky na dětství a na péči o malé dítě z pohledu někoho, kdo stejných způsobem vychovává další děti.
Komiks nejen o tom jak funguje pěstounství , ale také o poznání biologické (pravé) mámy.

16.02.2023 5 z 5

Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Sabine Schoder

Super YA pro teen a vyšší věk. Mladá holka omylem políbi kluka, ale protože pila, nic si nepamatuje. Později něco sdělí jeho mamce a kluk na druhý den odejde ze školy .. proč? Ví ten, kdo si knihu přečetl.

15.02.2023 5 z 5

Diamantové holky Diamantové holky Jacqueline Wilson

Drsný příběh o tom, jaké to může být, když má matka hodně děti a nemá kde bydlet. Autorka překvapuje tím, že téměř neúnavně píše nespočet příběhů ze života, které můžou potkat každého z nás, když to třeba vůbec nečekáme.

09.02.2023 5 z 5

Všechno je v pohodě Všechno je v pohodě Nina LaCour

Marin se tváří, že má skvělý život. Žije na koleji v NY s kamarády, odstěhovala se z rodné Kalifornie. Dostihla ji minulost a tragédie s ní spojená. Do ní se vyprávění vrací a je to něco, co kromě Marin neví nikdo. Konec příběhu, ale i knihy uzavřela osobní vzpomínka autorky jak se vypořádala se smrtí dědy. Udělala to, co asi každá spisovatelka- prožívání svého trápení popsala prostřednictvím hlavní postavy.

05.02.2023 5 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

napínavý příběh o uprchlictví a pomoci, který vypráví 2 kluci. Jeden se jako uprchlík objeví v úplně cizi zemi ve sklepě, kde se musí schovávat. Skamarádí se se skoro stejně věkově starým klukem , který
se do stejné země nastěhoval, ale z úplně jiného důvodu. Jak silné bude jejich kamarádství a pomoc jeden druhému v neznámém státu?

Bruslařská horečka Bruslařská horečka Maja von Vogel

Řešit případ v letu na bruslích? To umí sportovně založená Kim. Nemohla se dočkat dne, kdy dostaví skateboardový areál u nich na sídlišti. Když na něm už několik dní nadšeně jezdí, všimne si několika starších dětí ve značkovém oblečení. Další dva muži, kteří zjevně nemají na rampě pro děti co dělat, způsobí další případ.

Přízrak u rybníka Přízrak u rybníka Maja von Vogel

Napínavý případ holčičí detektivní skupiny z kanceláře 3 Holky na stopě. Ve starém mlýně kam jedou Kim, Marie a Franzi spolu s rodinou jedné z členek party se někdo objeví a paní průvodkyně má záhadné tajemstvi. Koho najdou a jaké tajemstvi? To naše pátračky musí zjistit.

Trikolora Trikolora Martin Šinkovský

Drsná doba dějin aneb 17/11- 29/12/1989. Do ní je zasazený děj komiksu. Vypráví příběh party desetiletých školáķů , jejich rodin a okolí, jak se v té době žilo. Zprávy z novin někdy nebyly pravdivé, učitelům se už neříká soudruhu a život vedle souseda "estébáka" byl složitý. Vyprávění lehce přerušují dobové novinové články tehdejšího dění jak z politiky tak sportu . Příběh mě překvapil osobním zážitkem Marty Kubišové- slavné zpěvačky a osobnosti jednoho listopadového dne /převratu.

02.02.2023 5 z 5

Střepy života Střepy života Brian Wallace

Další téma (kniha o boji za lidská práva) , i když se mi to vzhledem k dějí v biografii nepíše úplně lehce, splněno.
Srdcervoucí a nervydrásající příběh toho, co přežil sepsaný ve spolupráci se synem a redaktorem. Steve Ross (narozený jako Szmulek Rozental) prožil něco, o čem se nám může jen zdát. Prošel deseti koncentračními tábory.
" někdy si však říkám, že bych udělal všechno pro to, abych mohl zapomenout. "

Pro mnohé přeživší to ani po válce nebylo jednoduché.
Osobní Vyprávění se vrací z těžko představitelné minulosti do mnohem přívětivější přítomnosti, kdy Ross- vystudovaný psycholog nastoupí do několika škol v Bostonské čtvrti. Má za úkol přivést místní mládež závislých nejen na drogách, ale také na ubližování druhým, na různé náplně volného času, ale hlavně do tříd, ve kterých někteří nebyli už měsíce.
Za mě určitě stojí za přečtení.

02.02.2023 5 z 5

U Hitlerova stolu U Hitlerova stolu Rosella Postorino

Zase další silný příběh o tom, že se taky k ochutnavačkám, které se v tak těžké době měly na rozdíl od ostatních velmi dobře, ale stejně na některé mohla čekat smrt v jídle, které museli ochutnat , aby se Vůdci neco nestalo chovali nacisté hodně špatně.
Příběh Rosy a dalších žen zaměstnaných jako ochutnavačky Vůdce.

01.02.2023 5 z 5

Ireniny děti Ireniny děti Tilar J. Mazzeo

"Z pravěku"
Přečtená v pubertě, pro mě knihomolský zážitek na celý život.
Život obyčejné ženy se změní ve chvíli kdy začne válka a protižidovské zákony. Irena Sendlerová se stává hrdinkou s velmi silnou vůlí, kterou nedokáže zlomit ani ocel. Zachránit dítě není jen tak, v době nacismu šlo doslova o život. Obětovala se, aby jiní mohli žít. Malé děti, starší, mladší, ale i kojenci. Nikdo nezůstal ušetřen, dokud nepřišla sociální pracovnice, která dokázala zachránit "svých " děti ne 10 ani 50. Rovnou 2500 a to už je číslo.
Život však přináší jistá rizika. Irenu zatkli a byla mučená, nic nevyzdradila. Jak by taky mohla, když "hlavou protinacistické agentury" byla ona sama. Ne u všech příběhů je ale špatný konec.

31.01.2023 5 z 5

Rodinné tajemství Rodinné tajemství Eric Heuvel

Přečtená na jeden zátah v knihovně. Nepustila mě :) Už obálka mě přitáhla a co teprve děj...
Jeroen by chtěl prodávat nějaké věci na pravidelně pořádaném Královském dnu.
Rozhodně se si pár věcí vzít a už sedí zavalený věcmi z krabic na půdě.
Upoutá ho hromada výstřižků s německými názvy a tématem válečné doby r. 1936, proč je tady babička schovává?
Nejdříve mu na to odmítala odpovědět, ale později pochopil proč...
Helenka a Ester, dívka z bohaté židovské rodiny a hlavně její spolužačka. Teď už jak se asi zdá bývalá, ta, co někde v Polsku zemřela. Důvod? Viní z toho dodnes někoho z rodiny , ale právě výročí oběti válečných hrůz začátkem května rozhodne o opaku. Nebo ne ? :)
Doporučuji všem, příběh je psaný formou komiksů, vyprávění babičky toho, co se za války dělo.

31.01.2023 5 z 5

Bílá jako sníh, rudá jako krev Bílá jako sníh, rudá jako krev Alessandro D´Avenia

Román o tom, co všechno je dospívání a těžkém životě teen kluka. Leo rad hraje fotbal, poslouchá hudbu a školu s profesory , kteří na ni učí by jako jiný každý kluk v jeho věku nejraději hodil do vzduchu. Své učitele popisuje černým humorem a přemýšlí o tom do čeho nebo koho se asi proměnili v minulém životě. Je zabouchnutý do jedné holky, která ale onemocní velmi vážnou nemocí. Vyrovnají se s tím oba dva ?

27.01.2023 5 z 5

Panenka Panenka Joy Fielding

(SPOILER) Napínavý, ale taky tragický příběh o minulosti hlavní postavy. Příběh se mi moc líbil, ale štvala mě hrozně Amanda - poloviční alkoholička, která někdy nevěděla, kdy dost...
Opět v příběhu hraje roli telefonát, ale tentokrát je střelcem její matka (údajným) a je na její dceři, aby vše vyřešila . Minulost je nezastavitelná a dá o sobě vědět i v momentě, kdy to nejméně čekáme.

25.01.2023 5 z 5