Slavomír53 Slavomír53 komentáře u knih

Slovenský juh v stredoveku I. Slovenský juh v stredoveku I. Ján Stanislav

V inej krajine by podobná kniha vychádza v tisícových nákladoch a citovala by sa v každej učebnici dejepisu. U nás je nedostupná. Po jednotlivých župách a častiach Uhorska sa dozvedáme o slovenskej postati dedín a miest, ktoré boli slovenské ešte v 15. storočí, hoc na území súčasného Maďarska. Neprekonané dielo. Vrelo odporúčam.

23.10.2022 5 z 5

Staroruská čítanka Staroruská čítanka Světla Mathauserová

Kniha, ktorá na našom trhu nebude asi nikdy prekonaná. Ba dokonca i zápis Slovänov je zachovaný v pôvodnej podobe, nie ako v mnohých súčasných ruských vydaniach. V knihe sú texty i na pobavenie, i letopisy, i riekanky, i čo-to o čaroch. Naozaj obsiahla práca, vhodná tak pre ukrajinistov, rusistov i rusínistov.

Jediná chyba na s. 629: správny zápis je Россiйская грамматика, s jednou bodkou nad i.

21.10.2022 5 z 5

Spomienky a svedectvo Spomienky a svedectvo Karol Murín

Opis knihy z pera Milana Stanislava Ďuricu končí slovami: „...buď vďaka dr. Karolovi Murínovi za toto jeho SVEDECTVO! Bez neho boli by sme citeľne chudobnejší.“ Onen nevyjadrený podmet „my“ v danej vete predstavuje tak širokú verejnosť, ako aj odborných bádateľov. Ide o naozaj obsiahle svedectvo, pretože o sebe podáva pán Murín iba útržkovité správy, akoby mimochodom, a celá kniha je tak naozaj o človeku, ktorý bol 6 rokov jeho priamym nadriadeným.
Kniha vyšla prvýkrát v Kanade. Jej druhé vydanie, prvé na Slovensku, vzniklo v roku 1991, keď mnohí čakali, že nútené prepisovanie dejín zostalo v období spred ´89.

18.10.2022 5 z 5

Záhada masakry v Katyni: Katyň - lož, ktorá sa stala históriou Záhada masakry v Katyni: Katyň - lož, ktorá sa stala históriou Grover Furr

V knižnom katalógu vydavateľstva Torden bola na II. polrok 2020 pripravená kniha Katyn: lož, ktorá sa stala históriou, a ako spisovatelia boli uvedení Elena Prudnikova a Ivan Čigirin. Napokon vyšla kniha o Katyni, ktorej opis sa začína názvom napokon nevydanej knihy. Nuž, každá kniha má svoj príbeh...

Medzinárodný súd v Norimbergu medzi nacistické zločiny vraždu Poliakov v Katyni nezahrnul: predstavitelia ZSSR na súde ani nepípli, nevzniesli žiadne námietky. Sedeli tichučko a šúchali nohami súc radi, že sa Katyni nikto nevenuje. Škodoradostne by sa smiali, keby vedeli, že ešte o viac ako polstoročie budú ľudia, ktorí budú vinu hádzať na nacistov.

2. augusta 1993 členovia komisie Hlavnej vojenskej prokuratúry RF okrem iného napísali: Všetky zhromaždené podklady tohto prípadu jednoznačne preukazujú, že v apríli a máji 1940 bolo 14 522 poľských vojnových zajatcov [...] spolu s 7305 Poliakmi [...] popravených zastrelením pracovníkmi Ľudového komisariátu vnútorných vecí (NKVD) na základe príkazu politbyra Ústredného výboru Všezväzovej komunistickej strany /boľševikov/.

A pre niektorých... Aj Putin označil za vinníkov NKVD a Beriju, lebo ani človek ako on by netvrdil, že v Katyni vraždili Nemci, lebo by bol vysmiaty, keďže pre také tvrdenie žiadnych dôkazov nieto. Naopak, odtajnené sovietske dokumenty jasne dokazujú, že vraždili Sovieti.

16.10.2022 odpad!

Mizející Slovácko Mizející Slovácko Jan Bartoš

Moravské Slovensko je už na Moravě jediným krajem, kde se ještě nosí kroj a kde dosud zachovávají staré, svérázné zvyky.

Krátke príbehy, ktoré pôvodca knihy zažil nám približujú dávny slovenský kraj. Príjemné čítanie, no zároveň smutné, ak čitateľ vie, čo sa so Slováckom stalo. Ach, šohaji slovácki, čo že z vás zostalo...

04.10.2022 5 z 5

Taktika a boj lyžařských jednotek Taktika a boj lyžařských jednotek neznámý - neuveden

Nie rozsiahla, no zato obsiahla kniha. Mnohými postupmi sa riadili ešte slovenské horské jednotky, jestvujúce na Slovensku krátko po rozpade ČSSR. Knihu ocenia i civilní vrchári, ak v zime zvyknú používať bežky a presúvať poživeň, tovar na trh či iný náklad. Knihu pre slovenské podmienky vrelo odporúčam.

04.10.2022 5 z 5

Odstřelovačství a příprava odstřelovačů k boji Odstřelovačství a příprava odstřelovačů k boji Grigorij Fjodorovič Morozov

Ako správne napovedá názov knihy, obsahuje priamo v poli uplatniteľné postupy presunu, maskovania a streľby. Kniha prečítateľná za jeden deň dá veľa i poľovníkom či vojskových alebo policajným odstreľovačom. Knihu vrelo odporúčam.

Dovolím si pravopisnú poznámku: hoci je v slovenčine spisovne ostreľovač, vojenský pojem znie odstreľovač. Ostreľovať môžete z dela či samopalu nejaké miesto, ale odstreliť niečo, to je jednorázová záležitosť, preto je odstreľovač.

04.10.2022 5 z 5

Výuka taktiky na plastickém stole Výuka taktiky na plastickém stole kolektiv autorů

Stručná knižočka oboznamujúca čitateľa s výučbou taktiky na stole. Určite by si mali po jednom kuse zadovážiť rôzne skupiny od skautov cez miestne domobrany až po ľudí venujúcich sa ukážkam niekdajších bojov. Veľmi zaujímavé čítanie. Nejde iba o odťažité poučky – v knihe nachádzame i vzorové úlohy, ktorými sa môžeme v rámci skupiny preverovať a zdokonaľovať sa v taktickom zmýšľaní.

04.10.2022

Moje dobrodružství na zvědách Moje dobrodružství na zvědách Robert Baden-Powell

Túto knihu vrelo odporúčam každému slovenskému rodoľubovi a vlastencovi. Pre naše podmienky (a po našich dejinných skúsenostiach) nepostrádateľná kniha. Pán Baden-Powell bol naslovovzatý odborník: povyzvedať, stratiť sa prenasledovateľom, oboznámiť svoju stranu (vojsko, záškodníkov...) so zistenými poznatkami a dopomôcť tak k víťazstvu. Táto kniha bola teda pochopiteľne zakazovaná: predstavte si, že niekam vpadne cudzia mocnosť, a tretina domáceho obyvateľstva čítala túto knihu – to sa môže uchvatiteľ rovno otočiť na päte.

04.10.2022 5 z 5

Manuál pro vedení zimní války Manuál pro vedení zimní války kolektiv autorů

Obrovský kus práce odviedol prekladateľ pri zosúlaďovaní dvoch nemeckých pôvodín do jedného českého vydania. Kniha naozaj na rozdiel od tých nemeckých nepostráda ucelenosť a dobre sa číta. Hoc rady a postupy spísané v tejto knihe nacisti zhŕňali narýchlo, nejde o veci od stola, ale o bojové skúsenosti pretavené do textu – skúsenosti, za ktoré zaplatil životom bezpočet nemeckých a sovietskych vojakov.

Zaujímavá recenzia od Mareka Chlíbeka je na jutube dostupná ako MANUÁL pro vedení ZIMNÍ VÁLKY.

04.10.2022 5 z 5

Ženijní příručka německé armády Ženijní příručka německé armády neznámý - neuveden

Keď som začal čítať, myslel som, že do príspevku v databáze kníh uvediem, že ju odporúčam iba vojskovým ženistom, historikom či ľuďom venujúcim sa ukážkam bojov z druhej svetovej vojny. Ale kniha ma veľmi milo prekvapila, a určite ju ocenia aj domáci majstri a ľudia zdržujúci zdržujúci sa v lese. Naozaj veľmi zaujímavá kniha.

Proglas Proglas Konštantín Filozof

Vydanie z roku 2021 obsahuje tak pôvodné znenie proglasu, ako aj preklad (hoc nie doslovný) do slovenčiny a macedónčiny. Obsah je samozrejme zaujímavý nielen z náboženského, ale predovšetkým z dejepisného hľadiska. Prekladateľ neprekladal doslovne, a словѣн preložil, pridŕžajúc sa čs. slavistickej školy, ako Slovien (namiesto významového prekladu Slovan/Sloven či prepisu výslovnosti v podobe Slovän), no i tak si toto dielo zasluhuje 5/5, pretože obsahuje pôvodný text nie v ťažko čitateľnom druhopise (fotografia prameňa), lež v prehľadnom prepise. Vrelo odporúčam.

02.10.2022 5 z 5

Příručka pro partyzány: Bojový manuál Rudé armády pro záškodnický boj s nacisty Příručka pro partyzány: Bojový manuál Rudé armády pro záškodnický boj s nacisty Lester W. Grau

Knihu ocenia nielen ľudia zaujímajúci sa o prežitie v prírode, ale aj záujemcovia o dejiny ZSSR. Jednu hviezdu uberám, lebo ide o skrátené vydanie: v plnom rozsahu vyšlo ako Příručka pro partyzány. https://www.databazeknih.cz/knihy/prirucka-pro-partyzany-491550

02.10.2022 4 z 5

Denníky a spomienky vojakov z východného frontu 1941–1944 Denníky a spomienky vojakov z východného frontu 1941–1944 Martin Lacko

Spomienky slovenských vojakov. Ide o výborný prameň pri snahe o pochopenie zmýšľania slovenského vojaka nasadeného v záujme nacistických zločincov do boja proti boľševickým zločincom. Výborné čítanie.

24.09.2022 5 z 5

Môj útek zo sovietskeho koncentráku Môj útek zo sovietskeho koncentráku Ladislav Stanislav

Som presvedčený, že každého zaujme pútavo podaný príbeh v podobe pamätí človeka, ktorý ako držiteľ nemeckého vyznamenania bojoval v povstaní proti Nemcom, bol odvlečený do sovietskeho koncentráku, a ujsť na Slovensko mu pomohli vojaci Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA = banderovci). Vrelo odporúčam.

24.09.2022 5 z 5

Poklady slovenskej kuchyne: Dolná Nitra, Horná Nitra, Tekov Poklady slovenskej kuchyne: Dolná Nitra, Horná Nitra, Tekov Silvia Pilková

12 x 23 cm (na výšku). Zohnal som si dve: jedna sa skvie na poličke, druhá leží na stole priamo počas prípravy poživne. Výborná kniha. Žiadne zbytočné bľaboty. Krása. Vrelo odporúčam tak kuchárom, ako aj nadšencom župných dejín.

Dr. Jozef Tiso v pamäti národa Dr. Jozef Tiso v pamäti národa František Vnuk

Veľmi zaujímavo pojatá kniha. Referáty a štúdie v nej obsiahnuté prinášajú zaujímavé údaje i obrazovú prílohu, s ktorou som sa doteraz nestretol. Citovaná zahraničná dobová tlač, ktorá o Tisovi písala, citované správy vojakov a diplomatov opisujúcich Tisu počas jeho prezidentstva i po ňom. Takto si predstavujem nestranný výklad dejín. Jedna z lepších kníh o Tisovi.

21.09.2022 5 z 5

Dotyky s boľševizmom: Dokumenty spravodajstva slovenskej armády, 1940–1941 Dotyky s boľševizmom: Dokumenty spravodajstva slovenskej armády, 1940–1941 Martin Lacko

Správy označené ako dôverné, ktoré z východného Slovenska putovali do ústredia a zachytávali výpovede utečencov zo ZSSR. Nechýbajú ani rozporuplné hlásenia už priamo počas vojny, napr. keď Ukrajinci z obce Turka žiadajú slovenského a nemeckého veliteľa o ochranu pred rabujúcimi Maďarmi.

20.09.2022 5 z 5

Revizionistické verše (1938–1944) Revizionistické verše (1938–1944) Martin Lacko

(SPOILER) Nádherné zabudnuté verše, od známych i neznámych veršotepcov našej domoviny. Smutné a silné čítanie.

Rudolf Dilong, Odtrhnutým bratom:
Krívd veľkých pole tmavé odpočíva tuná,
osudov strašlivých spí celé záhrobie,
ó povedz, ktorá ešte smutnejšia je struna,
aby si vyplakal sa na nej, národe!

20.09.2022 5 z 5

Kontrarevolučné verše (1944 – 1945) Kontrarevolučné verše (1944 – 1945) Martin Lacko

(SPOILER) Nejde o nasilu pozbierané akékoľvek rýmujúce sa správy o počiatkoch boľševizmu na Slovensku. Do tejto zbierky boli vybrané iba umelecky hodnotné básne. Ide o verše z čias druhej svetovej vojny pozbierané z novín a časopisov.

A čia je celá vyplienená Orava?
Čie sú tie domy spálené a ženy pohanené?
Čí je ten hrozný nárek nad horami?
Čie sú tie deti hladom zoslabené
a dvadsaťtisíc zamĺknutých s nami?

Pôvodcom úryvku básne je Karol Strmeň (dnes posledný žijúci partizán sa volá Vladimír Strmeň). Báseň sa venuje vyčíňaniu samozvaných partizánov na Orave, „ktorí majú na svedomí viacero vrážd, znásilnení a vykradnutých gazdovstiev“. Išlo predovšetkým o Poliakov a Sovietov, proti ktorým sa miestni obyvatelia zoskupovali do občianskych milícií. Viď stranu 141 – 149: https://www.databazeknih.cz/knihy/za-slovensky-stat-za-novu-europu-hlinkova-garda-v-obdobi-nemeckej-okupacie-275001

Jožo Zvonár Tieň: Znamenia vzkriesenia (úryvok)
...vydržať verný svojej hrude
na ceste v pokušení zlom,
osvedčiť svoje srdce hrdé,
dej slávy rodu osnovať,
prežiť a zachovať sa v ňom.