studentkadejin
komentáře u knih

Je mi líto, zde ale musím hodnotit knihu velmi negativně.
Sice lze ocenit autorovy literární schopnosti, jeho vypravěčský um, tím ale klady knihy poněkud končí. Kniha srší vtipem a a parodováním křesťanské víry a všeho, co je křesťanům svaté. I u humoru platí, že všeho moc škodí.
Nejsem praktikující křesťanka, mám k tomuto vyznání řadu výhrad, ale tato kniha mi připadá "hodně přes čáru". Dle mého soudu je zcela mimo jakákoli společenská pravidla, aby Ježíš Kristus v jakékoli literární upravě mluvil jako dlaždič, svému otci Bohu říkal "vole", Bůh aby byl alkoholikem a pirátem silnic a aby Ježíš vydělával peníze podvodnými sázkami (použití Boží vševědoucnosti k zjištění výsledku zápasu, na který vsází).
Je sice právem autora, napsat dílo podle svého úsudku a svědomí, ale každý autor (i s tou nejbujnější fantazií) by si měl rozmyslet, který ze svých výtvorů pustí do světa a který zašoupne do šuplíku. Mezi parodií a zhanobením není tak tenká hranice, aby se nedala poznat a respektovat!

Ke knize jsem se dostala v rámci studia, tedy v podstatě z donucení. Přesto mě kniha velmi zaujala, přestože je pravdou, že nemusí sednout každému a o jejím významu je nutno přemýšlet. Dle názvu a recenzí jsem si nebyla jistá, co mám od knihy čekat, ale její přečtení mě donutilo k hlubšímu zamyšlení, což nemohu říci u každého díla.
Myšlenkou, kterou bych ráda vypíchla, je pointa názvu, tedy to, že Pán much (odkazující k obludě, která hrdiny knihy na ostrově děsila) není nic jiného než zlo v lidech a náš strach z něj.
Hodnotím velmi kladně a doporučuji těm, kteří jsou ochotní u čtená přemýšlet v symbolické rovině.
V reakci na jeden z předchozích komentářů, který hodnotí knihu jako odpad, bych ráda ještě doplnila několik kratičkých myšlenek.
1. Kniha není od českého autora, tedy slovní zásoba nemusí být nutně dílem spisovatele, ale spíše dílem překladatele.
2. Věk 12 let je obdobím, kdy se chlapci ocitají na počátku puberty, mění se v dospělé a v tomto věku již jsou zodpovědní za své chování (odpověď na otázku, proč 12-letá děcka)
3. Nemyslím si, že by bylo vhodné banalizovat smrt dvou chlapců, která byla jednoznačně zaviněna ostatními - Čuňas nespadl a nerozbil si hlavu při pádu, ale byl na něj ÚMYSLNĚ svržen kus skály, která mu rozbila hlavu a potom spadl na pobřeží, kde ho proud přílivu stáhl do moře.


Kniha je napsána krásným a květnatým obrozeneckým jazykem, který je bohatý a pro češtináře poutavý, ale běžnému čtenáři se může zdát obtížně srozumitelný. Příběh je nicméně zajimavý, je to jiný pohled na známý příběh, než jaký máme běžně v povědomí.


Nevěděla jsem úplně přesně, co od knihy čekat. Kniha mě nadchla svými nečekanými zvraty a dost napínavým dějem. Mohu vřele doporučit.
