Svamburger Svamburger komentáře u knih

Král advokátů Král advokátů John Grisham

Lehce nabyl, lehce pozbyl! Aneb krásná ukázka toho, co s člověkem dokážou udělat peníze. O něco děsivější je fakt, že nám lékaři vlastně cpou prášky, o kterých nevíme, co skutečně dovedou a někdo za to, že ty pilulky tak odevzdaně baštíme, shrábne pěknej balík. Obchod se zdravím obyčejného člověka, co důvěřuje svému lékaři.
Sympaťák Clay Carter to ze začátku jistě bral jako poslání, jenomže hamižnost s nečekaným úspěchem nakonec zvítězili. Za mě první kniha od tohoto autora – a chystám se na další. Příběhy z amerického soudnictví jsou fascinující a těžko uvěřitelné, a hlavně – točí se tam neskutečný prachy. K našemu soudnictví se vyjadřovat nebudu, pač o něm (Bohu dík) mnoho nevím. Ale tam jsou advokáti nenasytni, jako hladoví žraloci uprostřed oceánu. A v tom právě tkví umění Johna Grishama; píše s lehkostí, poutavě, a i naprostý laik se v jeho příběhu zorientuje.

25.12.2019 4 z 5

Ztracený ráj -1- Guanahaní Ztracený ráj -1- Guanahaní José Luis Muňoz

Připadá mi, že tuhle knihu lidé ani moc neznají. Přitom se jedná o slavný příběh Kryštofa Kolumba a jeho posádky. Naprosto strhující vyprávění – jak na moři, tak na souši. Suroví a mořem ztrápení námořníci, co se snaží zahnat svoje choutky u původních obyvatel zrovna objeveného kontinentu. A Kolumbus, jako rozený vůdce a taktik, musí tu hordu udržet na uzdě. To je asi moje nejsilnější vzpomínka z tohoto historického románu.Samozřejmě je toho v knize mnohem víc. Další díl se mi do ruky už nedostal, což je škoda. Třeba objevím další pokračování v nějakém dobrém antikvariátu.

12.12.2019 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Třetí dočtena kniha od tohoto skvělého spisovatele. Když už jsem si myslel, že jsem pachatele prokouknul už po sto stránkach, Deaver mě opět vyvedl z omylu - a tohle on prostě umí a čtenář to od něj může očekávat. Nicméně vyvrcholení mě lehce zklamalo... Ale možná je to tím, že jsem předešlý román Hodinář nečetl. Rozhodně se ale těším, až někde narázim (třeba i v dobrém antikvariatu) na jiný díl.

22.11.2019 4 z 5

Šmírák Šmírák Jan Pelc

Málokdy čtu knihu dvakrát, ale u téhle bych klidně udělal výjimku. Za mě zábavné čtení o skupince neškodných pozorovatelů. Varování pro všechny milovníky milování se v přírodě. Nikdy nevíš, kdo ti zrovna kouká na tvůj nahej zadek. A nebo ještě hůř - kdo ti na něj sahá.

03.07.2021 4 z 5

Švédské stoly aneb Jací jsme Švédské stoly aneb Jací jsme Michal Viewegh

Začátek vypadal velice slibně, jenže pak se začalo točit kolem politiky, a hlavně kolem našeho bývalého pana prezidenta. Z každým dalším přečtenym fejetonem mi pomalu docházela trpělivost. Je to jako se vracet do minulosti kvůli ničemu... Tentokrát nebudu ani hodnotit.

11.05.2021

Přítelkyně Přítelkyně Barbara Nesvadbová

Nedočteno a navždy odloženo. Jako Obermanová, možná ještě ta Formanová... to se ještě dalo číst, ale tohle už ne. Myslím si, že paní Nesvadbová je sympatická, pěkná a inteligentní ženská, co má jiskru v oku, a která vždy věděla, co od života chce. Nicméně to z ní ještě nedělá dobrou spisovatelku.

06.04.2021 1 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Onehdy jsem byl vyslán ženou do lékárny, abych tam koupil (respektive si nechal poradit) kojeneckou výživu pro našeho novopečeného synka, kterého po tom, co jsme měli doma, neustále bolelo bříško. Mrzutý a těsně před zavíračkou, jsem vstoupil dovnitř lékárny. Absolutně jsme nerozuměl tomu, co po mně moje žena vlastně chce – holt chlap, ke všemu stará škola. Měl jsem ale štěstí. Ujaly se mě hned dvě mladé a sympatické lékárnice. Ochotně přecházely od jednoho regálu s umělým mlékem ke druhému a snažily se přijít na to, co by bylo pro mého synka asi tak nejlepší. Obě děvčata jsem za ten krátký okamžik stihl minimálně dvakrát obsouložit; trvalo to sotva deset, možná patnáct vteřin. A to jsem si uvědomil až poté, co ve mně ten příběh dozrál.
Takže jo! Povídka číslo dvě. Tohle se Vieweghovi povedlo, protože my muži, takový opravdu jsme a nemůžeme si pomoct. Mistr opět ukázal, že se umí převtělit do ženy.
První povídka se mi líbila o něco méně jak ta druhá. Ale i tak... Humorná, sprostá, zvláštní. Jak sakra přišel hlavní hrdina na to, kdo je jeho skutečný otec a kde ho má hledat? Tyhle otázky jsem jednoduše přešel a dál se jimi nezabýval. Asi mi to jen uniklo.
Jelikož jsem knihu vstřebával ve formě audioknihy (mimochodem perfektní přednes Martiny Krátké), povídky jsem si opravdu užil.
Hodnocení: Jedna z těch lepších knih – z těch novějších, samozřejmě. Jen ten epilog mezi autorem a nakladatelem si mohl Mistr odpustit. To, že si sype popel na hlavu za svůj styl psaní, kritiku a vulgarismy, na mě působilo afektovaně a uměle...Třebaže to pan spisovatel myslel upřímně, tak bohužel. Na spisovatelském Olympu je nesmírně těžké se udržet, ale za mě ok.

06.04.2021 3 z 5

100 největších tyranů 100 největších tyranů Vladimír Liška

Chronologicky zpracovaná encyklopedie, kde má každý padouch jednu stránku. K němu se váže stručný text a pár fotografii či ilustrací. Některé osoby mi přišly lehce kontroverzní a nařčení z tyranie, je možná příliš. I když... člověk, co rozpoutá válku (třeba i z dobrého úmyslu) si asi opravdu takové označení zaslouží. Válka nemá vítězů, pouze poražených. Viz Napoleon Bonaparte.
Mám takový dojem, že je kniha primárně určená pro odrostlejší děti a mládež. Vždyť já sám jsem ji dostal od tety, asi tak, když mi bylo dvanáct let. Bohužel! Je potřeba, aby děti věděly, že svět umí být i krutý a že mezi námi nežijí pouze hodní lidé. Nicméně, kniha mě dokáže zaujmout, už jako dospělého, i dnes.

07.01.2021 4 z 5