TaLu TaLu komentáře u knih

Farma Farma Heather Alexander

Leporelo pro nejmenší čtenáře. Přizpůsobeny jsou i ilustrace. Základní informace týkající se života na farmě se ukrývají pod 70 odklápěcími okénky. S nejmenšími čtenáři prožijeme určitě dobrodružství už jen tím, že budeme hlídat okénka, aby je malé ručky neodklápěly příliš zvědavě :o)

09.05.2022 5 z 5

Nesmrtelní ochránci Nesmrtelní ochránci Eliot Schrefer

(SPOILER) První díl nové série se známými hrdiny. O kousek dál v čase se ochránci snaží vzpamatovat z ran, které utržili. Ještě zdaleka nejsou jejich noční sny bez temných chvil a na obzoru se opět zatáhlo. Jednomu z nepřátel se podařilo nějakou nevysvětlitelnou silou zotročit Velké strážce, kteří se znovu objevili na světě. Jsou zpřetrhána i jejich pouta s člověkem, kterému měli být spirituálním zvířetem. Jak je to možné ? Odpovědi se snaží nalézt čtveřice známých hrdinů na zemi a doslova i v podzemí. Krásně popsaný nový podzemní svět, který vzápětí hyne. Přijde mi, že autoři výrazně přitvrdí. Přátelé jsou starší, vydrží opravdu více? Hlavně Conor je bezprostředně ohrožen neznámým parazitem, který se zmocňuje jeho těla kousek po kousku. A pouta se spirituálními zvířaty se narušují stále více. Pořádná dávka zápletek a dobrodružství. Hlavně že další díl už na mě čeká. Doporučuji ! Všem dobrodruhům s mladým srdcem.

04.08.2021 5 z 5

Vzestup a pád Vzestup a pád Eliot Schrefer

Jeden z nejlepších dílů série, podle mě ale žádný špatný díl neexistuje. Celé vyznění dobrodružných a napínavých příběhů s propracovanými vztahy a charakterem hrdinů lidských i zvířecích je neodolatelné. Skvěle napsáno. Obdivuhodný projekt, kdy jednotný směr drží různí autoři. Tentokráte se oslabení hrdinové vydávají do pouště za lvem Cabarem, aby tam svedli nelehkou bitvu o talisman. Na jiném místě se odehrává boj o svobodu zajatých dívek. Velká ztráta v podobě padlého hrdiny, opravdu překvapivé odhalení, zrada, neustálé vypětí - to vše si začíná vybírat daň. Mladí hrdinové musejí předčasně dospět a důležitá rozhodnutí dělat za pochodu. Výborný příběh. Strhující tempo.

27.07.2021 5 z 5

Zrádné vody Zrádné vody Tui T. Sutherland

(SPOILER) Dobrodružství na moři a pod vodní hladinou. Mladí hrdinové se vypravili za dalším talismanem. Pevnému přátelství stále brání stín pochyb a obavy ze zrady jednoho z nich. V tomto ohledu se vyplnilo moje podezření, i když překvapivý zvrat v podobě zneužití Žluči na mě čekal. Moudrá obří chobotnice je podivuhodným Velkým strážcem. Ostrovní země a kontakty získané díky ní jsou sympatické, a zase úplně jiné. Trochu zvláštní je, že s mládeží necestuje větší ozbrojený doprovod, protože útoky dobyvatelů jsou na denním pořádku. Snad by se to nechalo ospravedlnit tím, že malé skupiny jsou nenápadnější. Přetahování se o talismany nabývá významu, když s jejich pomocí lze osvobodit Velkého strážce Kova, který stál na začátku konfliktů a jak se tentokrát ukázalo, celé to fiasko se Žlučí a dobýváním byl jeho nápad. Zajímalo by mě, zda propojení se zvířaty, jež nejsou spirituální, ale jen produktem násilného spojení a zotročení pomocí Žluče, je také tak pevné. Pokud ne, tak lidé, jako je Rolanova matka a Mej-lin mají naději, protože žijí ve svazku se skutečným spirituálním zvířetem. Opět výborné čtení. Vzhledem k zajetí Mej-lin a Abeke doufám, že brzy seženu další díl série.

04.07.2021 5 z 5

Skrytá hrozba Skrytá hrozba Maggie Stiefvater

Nepatrné rozdíly v atmosféře jednotlivých knih budou zřejmě pravidlem, vždyť je píší různí autoři. Ta myšlenka mi přišla hodně unikátní, zajímalo by mě, jak jednotliví spisovatelé spolupracují, aby udrželi detaily a směřování. Tentokráte jsou propracovanější emoce a vztahy mezi hrdiny i jejich zvířaty. Bitva o talisman se mi líbila více než v první části, protože šlo o dobrovolnost a svobodu. Dobrodružné a napínavé. Už dlouho jsem se na tuto sérii těšila a rozhodně nejsem zklamaná, i když zdaleka nepatřím do cílové skupiny.

25.06.2021 5 z 5

Bez práva na život Bez práva na život Ilka Pacovská

(SPOILER) Nové prostředí útočiště pro lidi, kteří dle draků nemají právo na život, pro svůj podíl na krvi mága, jež byl natolik mocný, že draky dokázal zabíjet. Útočiště je spíše táborem, kde sice lidé mohou přežívat, ale nemají přístup ke vzdělávání a neznají život za hradbami. Někteří jsou spokojení s bezpečím útočiště, ale ti zvídavější touží po svobodě a poznání světa venku. Za to jim hrozí těžké tresty a často smrt. Do tohoto světa se dostává adoptivní dcerka Vrona. Upozornila na sebe silným kouzlem, když osvobodila Hančina bratra, jednorožce. Hanka a její přátelé se snaží Terezku osvobodit, a skrze náročnou zkoušku pro ní vybojovat možnost lepšího života. Dočasně propůjčený dračí cejch pomůže Sváťovi zachránit život Plama i sledování nebezpečného obřadu. Autorce patří můj obdiv. V každém díle série rozehraje svými slovy novou partii. Tentokráte byla trochu slabší linka putování a plnění úkolů Hanky, Terezky a Lukáše. Celý ten vytvořený svět se svými iluzemi byl bez vnitřního napětí a působil nepravděpodobně. Ale o tom možná iluze je. Jediné, co opravdu drhne, jsou náznaky romantických linek. Klidně bych nechala všechny přátele bez romantiky :o)
Ale tento nedostatek velmi ráda odpouštím. Ani to nepromítnu do hodnocení.
Rituál a odhalení s tím spojená neměly chybu. Mimo Hora jsme měli možnost opět zažít i pána draků.

06.04.2021 5 z 5

O malé jedličce O malé jedličce Hans Christian Andersen

Vánoční příběh doplňují něžné ilustrace. Jen mi přišlo škoda, že je v knize zbytečně nesmyslných věcí. Stromeček odložený na velmi dlouhou dobu v kůlně, radostně opět zakoření ?
Mě to u čtení rušilo.

16.12.2020 4 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Odpočinkový, nenáročný příběh amatérského vyšetřování dávné vraždy. Kniha se hodí do letošní výzvy. Příjemný čas trávený s knihou by si zasloužil vyšší hodnocení, ale nemohla jsem "odpustit" hlavní hrdince, že jí vše tak vycházelo. Všude otevřené dveře, všude ji poskytli potřebné informace. Takže nepravděpodobné i v době, která ještě neznala GDPR. Naproti tomu se mi moc líbil osobní příběh sympatické bývalé jeptišky.

21.11.2020 3 z 5

Smrtící samota Smrtící samota Lisa Gardner

Detektivní příběh s pomalejším tempem, ale velmi dobře vystavěným příběhem a hlubokou sondou do psychologie jednotlivých postav. Bobby jako specialista odstřelovač, který se skrze nasazení v akci zaplete do praktik mocné rodiny, která ukrývá nejedno tajemství, mi byl hodně sympatický. Ostatní postavy měly mnoho vrstev, Catherine sympatie nevzbuzovala, ale to, co prožila ji muselo poznamenat. Zasáhl mě pohled na její rodiče. Jak lze žít dál ? A nakonec tatínek bojoval statečně.
Ještě že alespoň štěně změnilo pána.
Pokud to dobře chápu, tak další díly budou o Bobbyho kolegyni vyšetřovatelce....když budu mít možnost, tak si je určitě přečtu. Série čtu ráda popořadě.

20.09.2020 4 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Autor mě překvapuje. S každým dalším dílem lepší a lepší. Šokující úvod, Miko dostává zabrat, když se snaží pochopit, proč jeho přítel z mládí ....nebudu prozrazovat. Celý tým mám stále více ráda. Jako by to realistické nakouknutí do práce a papírování a balancování na hraně naší policie, umělo zvýšit její hodnotu. Za týmem " pomáhat a chránit" jsou jednotliví lidé. U mě to funguje, autorovi se podařilo, že se trochu proměnil můj pohled, který jsem měla deformovaný ještě z doby totality. Příběh sám o sobě má spád, napětí a mohu opravdu doporučit. Bonusem je pes :o)

21.08.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

"...Ale jak rychle tato píseň šla ze snu v život a z života v smrt ! "

Krása slova, síla slov zakletá ve zvuku píšťaly a melancholie prostupující stránky útlé knížečky s takovou mocí, že melancholií naplní i člověka, jež ta slova přebírá svým zrakem.
Musím říci, že jsem ráda, že tomuto kouzlu mohu čelit v době, kdy můj život přes všechno, co v něm je, nebo už není, vyryl ve mě nesmazatelnou stopu pravdy, že život je dar, ať už nás v něm potká cokoli...
Byla, či nebyla tato brázda vyryta v době maturity, kdy mnozí tuto "poezii slov" čtou ? Ano...byla! První kroky jsem již měla za sebou. Pláč dítěte přehlušuje hlas píšťaly.
Nějak takto jsem se cítila, když jsem vnímala Kytici a to bylo přibližně kolem maturity.
Žít se dá v zemi sice nedokonalé a plné lidských chyb, přesto opravdovější, než snově pohádkové zemi Sedmihradské.
Maturita je zkouškou dospělosti, možná sem tato kniha patří, protože umění se rozhodnout,je rozhodně znakem dospělosti.
Do Čtenářské výzvy patří určitě, neboť jaký hudební nástroj hraje výraznější roli ?
Venku svítí slunce, ozývá se hlas vnučky i kostelních zvonů - melancholii ze sebe setřesu brzy.....

17.02.2019 4 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karl May

Vinnetou a Old Shatterhand patřili k těm hrdinům, kteří formovali můj postoj k přátelství, odvaze a k životu jako takovému. Co na tom, že autor značně zidealizoval skutečnost Divokého západu a že tam ani nebyl, když knihy psal.
Dobrodružné sny - sny o přátelství "pokrevních" bratrů byly součástí našich skutečných dětských her.
A pokud by slovo přátelství existovalo v současné době v pravdivé podobě toho slova, bylo by nám všem v našich vztazích lépe.
A jako bonus - ti jejich koně neměli chybu :o)
Film se svojí hudbou a přírodou je podle mne nadčasová záležitost, i když se musím přiznat, že poslední díl jsem snad nikdy nedokoukala.
Pro mne zkrátka Vinnetou neumřel ...........

28.09.2015 5 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Poměrně tíživý příběh jednoho vztahu. Autorka se dotkla mnoha témat. Matka samoživitelka, hledání partnera a práce, rodiče potýkající se s výchovou autistického dítěte, slavné povolání, novinářská etika, nevěra, stárnutí, alkoholismus, sebevražda, rozvody, zdravý životní styl, ekologie. Všechny tyto ingredience smíchala a vytvořila čtivý příběh života. Chvílemi opravdu bezútěšné čtení. Každý z hrdinů má spousty problémů sám se sebou i s druhými. Pro mě byl velmi zajímavý pohled na výchovu dítěte s autismem. Autorka podle mne tuto problematiku vystihla přesně, celý příběh působí opravdově, o to těžší je chvílemi čtení.

08.02.2024 4 z 5

Provařená Provařená Simona Votyová

Dramatické osudy několika žen, jejichž životy se protnou.
Autorka opravdu své hrdinky nešetřila. Dluhy, hráči, drogy, zoufalé situace a zoufalé činy z nich pramenící.
Velmi dobře napsáno, především v těch nejnapínavějších zvratech. Určitě si od paní spisovatelky přečtu další knihy.
Uvěřitelné.
Jen obálka se mi nelíbí, sice je k tématu, ale myslím, že spíše odrazuje.

15.01.2024 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Kniha bezprostředně navazuje na předchozí díl, ale čtenář se seznamuje s dalšími postavami. Tentokrát si autorka "vypůjčila" Karkulku. Musím říct, že scény s vlkem berou dech. Napínavé, plné zvratů. Nejvíce bych ocenila propojení s původním příběhem. Trochu jsem se bála, že "Popelka" nedostane prostor. Vzhledem k tomu, jak se sbíhají linky příběhu, nebyli původní hrdinové o nic ošizeni, prostě přibyli další přátelé i nepřátelé. Babička je bonus. Moc se mi líbila její role.

24.07.2023 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Jeff Kinney (p)

Greg nějak dospěl a vyzrál, co jsem o něm nečetla. Město odpojené od moderních technologií , škola v přírodě a mnoho dalšího. Do paměti si ukládám, že hledat ztracený uzávěr zubní pasty v odpadu, nikdy víc. Raději koupit novou pastu na zuby.

26.06.2023 4 z 5

Avlež Kífla Avlež Kífla Roald Dahl

Opravdu nepoznáme toho, koho milujeme?
Paní Stříbrná nepozná vyměněnou želvu a místo Alfíka miluje nějakou cizí želvičku a dokonce každý týden jinou. Pan Hoppy miluje podle mě jen představu, že by byl milován, protože jak by jinak mohl takto podvádět milovanou osobu?
Jediný upřímný tvor je Alfík, protože miluje salát.
Pokud měla kniha nějaký jiný přesah, tak mě nezasáhl.
Ale ilustrace jsou kouzelné.
Hodnocení uděluji za ilustrace a za ty úvahy, které příběh vyvolal. Dětem bych četla jedině s komentářem. Nebo raději asi nečetla, děti jsou jako houbičky, vsakují kde co.

20.06.2023 3 z 5

Oltář ztraceného ráje Oltář ztraceného ráje James Rollins (p)

Spíše dobrodružný román, než thriller.
Velmi zajímavý námět, pokusy na zvířatech, pokusy na lidech.
Naštěstí závěrem autor sám uvádí na pravou míru, co je skutečnost a co fikce.
Sama bych to nerozeznala, zápletka působí věrohodně a popsané vědecké poznatky uvěřitelně.
Děj je napínavý, za mě první setkání s autorem a spokojenost.

14.06.2022 4 z 5

Mlčící žena Mlčící žena Karin Slaughter

(SPOILER) Výborně vystavěný případ brutálně napadených žen. Vyšetřování zavede čtenáře do minulosti. Z první série jsem přečetla jen jeden díl a musím se přiznat, že Jeffrey mi nepřišel tak úžasný, jak jsem si ho představovala. Bojovat se stínem z minulosti musí být pro Willa těžké. Se vzpomínkami a stíny se musí vyrovnat každý po svém. V samotném případu je ukázáno, s jakými démony bojují napadené ženy i jejich nejbližší. Už nic není jako dřív. Napadená žena si musí procházet i nechutnými otázkami vyšetřování a soudem. Oběti by měli být mnohem lépe společností chráněny a měla by jim být poskytnuta veškerá možná pomoc.
Ty skoky do minulosti jsem si z pochopitelných důvodů neužila, mnohem více si je vychutná ten, kdo četl první sérii.
Rozuzlení pro mě překvapením nebylo. Tentokráte jsem si asi ze všeho nejvíce užila čtení o Willově parťačce Faith.

03.05.2022 5 z 5

Zaplétání vlasů Zaplétání vlasů Christiane Wegner

Kniha v pevné vazbě.
Postupy pomocí fotografií.
Po prolistování mám chuť nechat vyrůst vlasy :o)
Ale to by mi muselo být krásných ...náct.
Podle mě se kniha hodně povedla, uvidíme jak se osvědčí v praxi. Plánuji jako dárek pro vnučku k narozeninám.

02.03.2022 4 z 5