TaLu TaLu komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Díky čtenářské výzvě jsem si konečně přečetla tento román, který jsem již dlouho měla na pomyslném seznamu knih, které bych chtěla v životě přečíst.
Samozřejmě, že si toto nadčasové dílo zaslouží plné hodnocení.
Já tu jednu hvězdu sundávám za tu depresi, co ve mě čtení vyvolalo. Takže čistě z osobních důvodů .
Je s podivem, jak tento román "žije mino čas" - až mne zamrazilo ( nejednou), jak aktuální věty čtu.
Praktiky totalitního režimu, kdy jedině strana má pravdu, jakkoli je nesmyslná a zvrácená mi připomněly, že paměť národa bývá někdy tak krátká !
Manipulací, mučením, stálým dohledem, znemožněním komunikace a znevážením všech hodnot, které formují člověka, dochází k jeho deformaci.
Nezbývá než věřit, že si vezmeme k srdci citát G. Santayana: "Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat"

21.06.2016 4 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Kniha psaná místy jako báseň a místy jako strohá reportáž. Příběh mladé dívky Justine, pracující jako ošetřovatelka v domově pro seniory, kde se velmi sblíží s tajuplnou Helen. Ze vzpomínek se rodí příběh životní lásky mezi Helen a Lucienem, který Justine sepisuje do sešitu. Jak stránky přibývají, dozvídá se čtenář i podrobnosti kolem tragédie v ošetřovatelčině rodině, kde osiřelé děti vychovávali prarodiče. Musím říct, že to bylo melancholické až depresivní čtení. Líbily se mi postřehy z domova důchodců. Název knihy se vztahuje k nedělním návštěvám v domově, záhadný anonym čas od času telefonuje příbuzným, kteří již dlouho nepřijeli na návštěvu, že jejich člen rodiny zemřel. Když přijedou, čekající živý se potěší návštěvou.

12.02.2024 4 z 5

Osudný okamžik Osudný okamžik Suzanne Redfearn

První díl byl jako zjevení, druhý díl je jiný, ale mě se také líbil.
Je to příběh o tom, že životy běží dál, i když se stane něco, co vás navždy změní, a otřese samotnými základy. Co vše se může stát, když si jen tak s kamarádkou vyrazíte do baru?
Prožité trauma poničí život nejen oběti, ale mnoha dalších lidí. A hlavně jde opravdu o příběh přátelství. Nakolik pomůžou přátelé v nejhorších okamžicích života?
Lze napravit chybu? Lze vzít spravedlnost do vlastních rukou?
Na některé otázky nenajdeme odpověď, na některé ano.

04.12.2023 5 z 5

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Kniha je dobrodružnou romantikou pro mladé čtenářky. Rozdělené světy, intriky, boje a zkoumání citů. Příběh klouže trochu po povrchu a chování postav mi přišlo nepravděpodobné. Přesto si myslím, že svou čtenářskou skupinu bez problému najde. Určitě i díky krásné obálce.
Bonusem jsou chvíle zkoumání vlastního nitra, vztahy přátelství mezi bojovníky a vtipné rozhovory v jeskyni.

13.11.2023 4 z 5

Křídový panáček 2/7 Křídový panáček 2/7 Vojtěch Matocha

Několik stránek a podmanivé kresby nás spolehlivě vtáhnou na Prašinu, kde už elektřina funguje, ale to zdaleka neznamená, že je vše v pořádku.

20.04.2023 4 z 5

Pád Pád Robert Muchamore

Díl nabitý akcí byl pro mě mnohem lepší než předchozí kniha. Pokud je mladý agent na misi, pak posouvání v ději a dobrodružné prožitky působí uvěřitelně a přirozeně. Trochu skřípe "volno" agentů, ale kde také mají být opravdovými puberťáky, když ne ve svém volnu.
James v Rusku v ohrožení života, jeho sestra v nechutném prostředí obchodníků s dětmi. Napínavé. A to se ještě přidává vyšetřování a nedůvěra od vedení. Povedený díl.

27.07.2021 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Miko se nám vrátil mezi policisty. A hned se místo nenáročného vyšetřování vykradeného bytu ocitl i s novým parťákem uprostřed zamotaného a nejasného případu. Jde o vraždu? Nebo se jim to všechno jen zdá? Autor mě zaujal již v prvním díle a ani v této knize tomu nebylo jinak. Nakouknutí do zákulisí policie, kde 99 % práce znamená papírování a překonávání zastaralé techniky, se mi moc líbilo a bylo naprosto uvěřitelné. Doporučím ráda. Ze stránek sice netečou potoky krve, ale přesto jsem se těšila na každou chvíli s touto partou. Slovní přestřelky mezi kolegy zvyšují hodnocení.

16.08.2019 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Velmi se mi líbil příběh plný napětí, tajemství, nezdolné odvahy a síly, ale zároveň i lidské křehkosti.
Hlavní vyšetřovatel, který se vyrovnává s prožitým traumatem velmi nezvyklými metodami, jeho podle lidských měřítek zvláštní spolupracovník a samotné okolnosti vzniku oddělení Q, vtáhnou čtenáře do děje a vyvolají mimo mrazení v zádech nezřídka i úsměv na tváři.
Jak je ta politika podobná v mnoha zemích a to papírování na úřadech důvěrně známé !
Ale nebýt zvláštních okolností a vzniku oddělení Q, které nezůstalo jen naoko vytvořenou institucí, nikdy by nedošlo k vyřešení dávno odloženého případu. Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů. Vyšetřovatele a oběti. Násilníka jsem podle motivu odhadla hned, ale ani trochu to nevadilo.
Těším se na další díly.
Doporučuji.

21.05.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ve filmech Sci-fi patří mezi mé oblíbené žánry.
Ale v knihách ne.
Proto jsem se ke knize Den trifidů dostala poměrně pozdě ( když uvážíme rok prvního vydání), ale přečetla jsem ji jedním dechem. Ono to vlastně není tak úplně Sci- fi, protože celý román je barvitě vykresleným psychologickým příběhem, popisujícím, jak bychom se jako lidé vypořádali s neočekávaným zvratem způsobeným globální katastrofou.
A odpověď ?
Co člověk, to originál.
Emoce a instinkty jsou staré jako samo lidstvo, takže se dá říci, že tato kniha mohla být zasazena do minulosti, přítomnosti, či budoucnosti a stále má co říci.
Myslím, že díky tomu je tak nadčasová a neztrácí nic ze své naléhavé aktuálnosti.
Kdo bude pomáhat, hledat řešení, obětovávat se, bojovat za pravdu ?
Kdo bude využívat druhé, kdo bude utiskovat, týrat, ničit a zabezpečovat jen sebe sama tváří v tvář proměně, která zasáhla ( zasáhne) celé lidstvo a tím vystaví největší zkoušce samo lidství ?
Žasla jsem a výborně se bavila.
Doporučuji - řekla bych jako povinnou četbu :o))
Ale všichni víme, s jakými předsudky se k povinné četbě přistupuje.

22.07.2015 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tuto knihu jsem četla jako první, i když v sérii Harry Hole je až na sedmém místě. A zůstala z této série mou nejoblíbenější. Doporučuji tyto knihy číst "jedním dechem" a to proto, že vždy, když jsem knihu odložila, měla jsem trochu problém se do ní znovu ponořit, vzhledem k množství pro mne nezvyklých jmen a souvislostí. Ale když je na to zanoření prostor a čas, tak už se pak "vezete až do konce" a je to jízda !

17.06.2015 5 z 5

Případ zazděné šlechtičny Případ zazděné šlechtičny Jaromír Jindra

Osudy známých postav se uzavírají. Petronius už není sám. Na druhou stranu se ale přesvědčí o tom, že soudit není ani trochu lehké, ještě že má Kubu, který funguje jako hlas rozumu i svědomí.
Rodina kata si konečně oddechne, mají před sebou jiný život. Byla jsem vděčná za zmínky o Pavlovi. Zazděná dáma objevená na zřícenině skrze své šperky postupně vydává svého vraha spravedlnosti. Kolik nevinných ale do té doby zahyne?
Houskův osud je překvapivý. Osoby a postavičky dávných Budějovic bylo milé potkávat. Dvojka nepříliš chytrých strážných, městská drbna, nový sadistický kat, a rodiny radních vytvořili krásný obrázek dávných dob. Občasné nepřesnosti v ději, vzhledem k minulým dílům, ráda odpouštím. Doporučuji číst sérii postupně, neboť dochází k vyzrazení předchozího děje.

16.10.2023 4 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Pohádkový příběh s postavami slovanské mytologie. Morana, Vesna, Kostěj a Baba Jaga prožívají život poznamenaný kletbou. Děj plný napětí, dobrodružství a tajemna, zaujme všechny milovníky Fantasy. Citlivý, lidský pohled na nelehké zákruty života, okořeněný tajemnými zvířecími společníky. Vlk se mi opravdu líbil. Mavky a rusalky vykreslené hodně děsivě. Kniha spíše pro mladší čtenáře.

08.09.2023 4 z 5

Šťastní a mrtví Šťastní a mrtví Mark Edwards

Zajímavá zápletka a motivace vraha.
Příjemné čtení.
Trochu mi drhly rozhovory, když došlo na city.
A stále trvá moje nechuť k tomu, že detektivové nemohou nosit zbraň, je to natolik jiné a hlavně nebezpečné. Jiný kraj, jiný mrav.

12.06.2023 3 z 5

Čáp Čáp Milena Lukešová

Starší knihy v sobě ukrývají poezii slov a krásné, něžné ilustrace. A proto stojí za to otevírat i ty, které už pamatují příchod mnoha jar. Tato kniha je toho důkazem. A nemusíme čekat, až přiletí první čáp. Je ale pravda, že v jarním čase na mě knížka dýchla obzvlášť kouzelným dechem.

25.04.2022 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Rytíři z Vřesova se již stali mými osobními hrdiny. Jejich dobrodružné cesty, jejich péče o rodinu na pozadí mocenských bojů, to celé zabalené do historicky poměrně přesné atmosféry kolem mladého Jana Lucemburského vytváří velmi čtivý příběh. Sloužit mocným nebyl žádný med.

17.02.2021 5 z 5

Mláďata z celého světa Mláďata z celého světa Wolfgang Hensel

Kniha obsahuje mnoho zajímavostí a je doplněna fotografiemi a ilustracemi, od kterých se i nejmenší čtenář nemůže odtrhnout. Chtěla bych velmi ocenit, že slon vypadá opravdu jako slon a medvěd jako medvěd.

10.12.2020 5 z 5

Vraždy v hotelu Vraždy v hotelu Zora Beráková

Autorku jsem neznala. Naše spisovatelka, která píše mnoho let. Přesto jsem se seznámila s její tvorbou až teď.
Tři detektivní příběhy (pouze dva z hotelu), se nesou v poklidném duchu. Předvídatelný příběh slupnete v odpočinkovém letním dnu, jako nic.
Styl vyprávění mi připomněl radu Vacátka, v současnosti by dialogy byly vedeny jinak. Slovo "ficka" jsem si dokonce musela vyhledat.
Nenáročné, odpočinkové....je léto, tak proč ne ?
Velmi se mi líbila tato věta, kterou jsem při čtení objevila, klidně bych díky ní zvedla hodnocení. Někdy stačí pár slov a celou knihu posuzuji jinak.
"Kam se to všechno podělo, ta dlouhá léta štěstí a utrpení, ta šedivá každodennost, sem tam protkaná zlatou nitkou radosti..."

( a to jsem si myslela, že "každodennost" je můj slovní patent :o)

10.08.2020 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Příjemně napsaná detektivka. Série vražd s vykreslením jejich provedení určitě podněcuje fantazii čtenáře a udržuje ho v napětí. Finální střet neměl chybu.
Co mi zatím připadá trochu nedotažené, jsou vztahy. Prostě mi přišlo nepravděpodobné, že by hlavní vyšetřovatelce natolik komplikovali život její šéfové a kolegové, pokud by měla takové pracovní výsledky. Ale nejsem kriminalista, který řeší případy v Anglii, tak co já vím. Pár vět mi připomnělo jinou knihu. Dítě připoutané u radiátoru a opuštěné matkou se podle mě vyskytuje v případech s vyšetřovatelkou Kim Stoneovou. Možná bych měla více věřit na náhody. Časem si určitě ráda přečtu i další knihy série. Jako detektivka dobré, jen bych nepoužila tolik oslavných vět na obálku - ono to většinou knize jen uškodí, i když se snažím nemít očekávání podle napsaného.
Autor nám předkládá víru, že člověk přichází na svět dobrý a křiví ho okolnosti, takže postava vraha vzbuzuje i soucit. Soucítit s těmi, kteří mají velmi těžké výchozí podmínky je lidské, ale myslím si, že člověk v sobě má dobro i zlo a utvářejí nás naše rozhodnutí. Podobně přemýšlet u knihy se mi líbilo a za to patří autorovi dík.

11.12.2018 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tuto sérii čtu s hlubokým respektem k autorově schopnostem a talentu, pokud to mohu říci - od Boha.
Kniha je pro mě nezařaditelná do žánru.
Není to thriller, detektivka.....je to zprostředkování života. Ostrov se mi stal známým.
Hlavní i vedlejší postavy vyjadřují tu hlubokou touhu člověka najít smysl života. Proč jsme tady, proč sny mládí nedojdou většinou naplnění, ....jsme skutečně jen figurkami, kterými někdo, nebo něco pohybuje ? Hledání smyslu toho všeho tváří v tvář tragickým okolnostem. Myslím, že ještě nikdy jsem nečetla ten zápas člověka s větším zaujetím. Jako člověk, jež věří v Boha, bylo pro mě jednání a uvažování Fina cestou, jak vidět "z druhé strany" . Dovedu si představit další román s osudem hrdinů, ale přiznám se, že by mohl být jen výčtem toho, jak žijí, šplhají do hor, pálí a kopou rašelinu a brouzdají v písečná pláži omývané ledovou vodou. Tím bych se s nimi opět potkala. Ano, budou mi chybět, ale jsem ráda, že jejich život již nebude v ohrožení. Autorovi děkuji, že Finovi a všem kolem něho daroval život. A že přes to vše , čím Fin je, čtenář bezpečně ví, čím rozhodně není - není pokrytec. Jeho svědecká výpověď to bylo něco !
Celou knihu jsem čekala, zda dojde k zajizvení otevřené rány a jsem ráda, že: " Fin zavrtěl hlavou. Ne, není to útěcha....Ale alespoň se to uzavřelo"
A abych nezapomněla- děkuji za překlad, nerozumím jinému jazyku, ale poznám, když knihu špatný překlad poznamená a to se tentokráte určitě nestalo.

"Skoro Donaldovi jeho víru záviděl. Ten pocit, že nejsi nikdy sám"...........

17.08.2018 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Pro mne to byl zatím nejlepší díl série. Dávný příběh únosu se prolíná se současností. Pohledy zločince směrem do minulosti vyvolávají otázky, zda nás dětství a minulost opravdu tak deformují, či zda máme naději se vymanit ze zdrcujících zážitků. Parta, která se již napevno usídlila ve sklepě, coby oddělení Q, nemá chybu, snad právě pro tu naprostou nesourodost a nedefinovatelnost jednotlivců, kteří jsou samá překvapení a tajemství. Chci věřit, že se z Asada nevyklube časem někdo, kdo "se přidal na temnou stranu". Carl je mým nejoblíbenějším od prvního dílu, hlavně s jeho "zázemím" v rodině.
Těch 550 stran uteklo jako voda. Celkově má děj stálé napětí, rozuzlení také není černobílé. Věřila jsem v přežití některých postav. Určitě doporučuji všem milovníkům tohoto žánru. Jen Evu jsem si nedokázala zařadit, zda jde o kladnou nebo zápornou postavu. Doufám, že její noví příbuzní zůstali v bezpečí. Další díly série nemám k dispozici, tak bude následovat přestávka, což může být jen dobré. Ony ty první tři díly nasadily laťku hodně vysoko.

02.06.2018 5 z 5