TaLu TaLu komentáře u knih

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Je těžké připojit komentář k této knize.
Když jsem před časem četla Černobílý svět, měla jsem pocit sounáležitosti i přes rozdílné světy a různou cestu historií.
Tentokráte jsem měla dojem, že stojím na jiném břehu a mezi mnou a hrdiny z knihy se rozevírá stále větší propast, způsobená právě těmi naprosto jinými kořeny. Myslím, že opravdu nelze pochopit, jak hluboce zasáhla minulost otrokářství i současnou společnost v Americe.
Navíc tam nikdy nebudu žít, abych mohla nasávat přirozenou atmosféru a svým přínosem obrušovat hrany. Ano, chceme věřit, že bychom se snažili ty hrany a jizvy zacelovat, ale ta možnost nebude. Chvílemi mi při čtení velmi silně vytanul na mysli příběh ze Smrtonosné pasti III, kde Bruce Willis říká Samuelovi L. Jacksonovi, že rasista je on. Až tak mi jednání postav, jež v každém slovu vidí diskriminaci přišlo nepravděpodobné a vlastně tím osoby pro mě ztráceli věrohodnost.
A pak jsem si prvně v životě naplno uvědomila, že když říkáme, že něco vidíme černo- bílé, naprosto přirozeně pro nás tím černým je to špatné, to zlé. A když si řeknu v obchodě o punčocháče tělové barvy, tak nepožaduji punčochy černé barvy. To bylo velmi, velmi silné a překvapující.
Přesto si myslím, že máme za sebou tak velký úsek jiných dějin, a popravdě se s nimi také někdy nedokážeme popasovat, že ze mě absence podobných myšlenek ( ohledně volby barev) nedělá rasistu.
Ale jak jsem psala na začátku. Komentář se ke knize píše opravdu těžko.
Až dočtu, napíši něco málo ještě přímo k příběhu.

21.10.2018 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Díky pane Svěráku za laskavý humor a hluboké lidství, které dýchá z celé knihy.
Jsem velmi ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě k této knize povídek dostala. Vzpomínala jsem i na události mého dětství ( například draní peří), a přála si, abychom si vždy dokázali kleknout na kolena a znovu se přiblížit dítěti v nás.

01.07.2016 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Dočteno.
Kniha ještě leží přede mnou a já bych chtěla popsat alespoň něco z toho, co se mi honí hlavou.
Znáte autory, jež jsou tak skvělými vypravěči, že z vás udělají svědka svého příběhu a vy posloucháte a žasnete ?
Ale znám i několik knih, které jsou napsány tak, že se vy sami stanete součástí příběhu, jež pomocí slov ožívá a vy žijete s ním.
Tak píše tato autorka. Pro mne ano.
Takovýto prožitek z knihy je místy až vyčerpávajícím zážitkem, plným emocí, které ve mě souzní s tím, co se odehrává na stránkách knihy. Zprostředkovat čtenáři zážitek strádání války tak, že důsledky hladu pocítí i ten, jež ho nikdy mít nemusel, to je podle mne umění.
Obě časové roviny příběhu mne zaujaly, ten dávný příběh z první světové války i současnost. To celé propojené obrazem, který se dotýká osudů mnoha lidí.
Opravdu lituji, že nemohu dát více hvězd.
Kdo si bude za nějakých 80 let pamatovat, jací jsme byli lidé ?
Ale zda, a jakou láskou, jsme se dotkli života druhých, to se neměří časem. A o tom je možná tato kniha.

01.02.2016 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Knížka z mého dětství, i z doby kdy naše děti byly malé. Tedy dávná kniha.
Přesto mám vždy radost, když po ní v knihovně sáhne další malé dítě a tím se znovu a znovu vytváří ten svět vzpomínek, člověků a koťat

11.09.2015 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Tím, že jsem sérii Harry Hole četla " na přeskáčku" musím přiznat, že po knize Sněhulák se Netopýr nedostal tak vysoko, jak by asi mohl, pokud bych ho četla dříve. Také mne dostalo, že se nepřekládají anglické věty, byť jsem snaživě hledala i na konci knihy. Přijde mi to trochu nespravedlivé vůči nám, co angličtinou nevládneme. Ovšem hlavní hrdina je v této první knize ještě takový "roztomile neopotřebovaný".

17.06.2015 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Lukášovi, platnéřskému učni, se podařilo uniknout z Prahy a uchytit se v Miláně. V dílně a rodině mistra se cítí velmi dobře a učí se nové věci. Netuší, že jeho spokojenost nebude trvat dlouho. jedné noci je zrazen a unesen na všemi obávaný hrad, ve kterém se chlapci pod přísným až smrtícím vedením školí na bojovníky a vrahy. Podaří se mu zvítězit rozumem nad hrubou silou? Pomůže mu jeho nadání přežít a udržet zdraví? Zaváže si svými ranhojičskými dovednostmi někoho důležitého? Uvidí ještě někdy Milán, svého mistra a Angelu? Setkání s Tasem z Boru bylo milým překvapením. Musím říci, že se mi tato série opravdu líbí, má spád, vtip a velmi dobře pan spisovatel popsal dobu, zvyky i řemesla. Doporučuji.

18.06.2024 5 z 5

Poslední tah Poslední tah Mary Burton

Sympatičtí hlavní hrdinové. Policista, oddaný dceři natolik, že se po rozvodu přestěhuje do Texasu, aby mohl dceru často vídat. Na stanici nemá dobrou pozici a navíc případ vraždy až příliš připomíná rukopis sériového vraha, který je ve vězení. Jde o napodobitele, nebo je všechno ještě úplně jinak? Do případu by měla vnést jasno Kate z FBI, která je odbornicí na sériové vrahy. Místo světla přichází další temnota, další oběti a ještě minulost Kate hrozí, že smete ji i její blízké.

13.05.2024 5 z 5

Útočiště Útočiště Karen Lynch

Sára se uchýlila do útočiště, kde by měla být v bezpečí. No, nepovedlo se. Příběh nabitý akcí, bez hluchých míst. Líbí se mi, jak autorka pracuje se sílící mocí Sáry, která musí poznat především sama sebe. Seznámení s novými lidmi a magickými zvířaty, bylo také fajn. Doporučuji, nudit se určitě nebudete.

05.03.2024 5 z 5

Univerzita pro Příšerky - kouzelný příběh Univerzita pro Příšerky - kouzelný příběh Walt Disney

Příběh z doby, kdy Sully a Mike do školy chodili a tak vznikla slavná dvojice Wazowski a Sullivan.

11.12.2020 4 z 5

Šípková Růženka - leporelo Šípková Růženka - leporelo Walt Disney

Když se z malé dívenky stává princezna, prostupuje takovou chvíli neopakovatelné kouzlo. Při čtení těchto leporel se už připravuji na hledání šatů a velké "domácí taneční" , text se přece příliš neřeší. Kéž plesová sezona v našich domovech a v životech našich nejmenších trvá co nejdéle.

10.12.2020 3 z 5

Kája s hlavou v oblacích Kája s hlavou v oblacích Tereza Booth

Volné pokračování fenky Káji, která se tentokráte zaobírá myšlenkami co by bylo kdyby.....kdyby si pro ní do útulku přišel někdo jiný. V myšlenkách ji lépe uběhne čas, který musí trávit doma, než se "adoptivní maminka" vrátí z práce domů. Krásné ilustrace i text. Těším se na reakce vnoučat až jednou budeme číst. Mně se líbila tato knížečka moc a moc. Něžné i přemýšlivé.

14.04.2020 5 z 5

Nezavírej oči Nezavírej oči Mary Higgins Clark

Závěrečný díl série, o které si myslím, že by byla lepší, pokud by ji autorka napsala sama. Přesto splňuje vše, co očekávají ti, kteří spisovatelku znají. Příjemně odvyprávěný příběh života. Laurie se svým týmem se ujímá případu odsouzené ženy, která se na ní obrátila, když opustila bránu vězení, po odpykání patnáctiletého trestu za vraždu. Tentokráte jsem několikrát zapochybovala, zda můj typ je správný, protože v ději bylo několik překvapivých zvratů. Doufám, že s ústřední dvojicí vše dopadlo dobře. Naše oblíbená autorka už další díl nenapíše. Musím se přiznat, že knihu jsem četla s pocitem nostalgie, ale také s vděčností za její krásný a naplněný život, nad kterým jsem mohla díky jejím knihám alespoň na dálku žasnout. Nepřestanu obdivovat její vypravěčský talent.

15.02.2020 4 z 5

Zima - Obrázkové příběhy Zima - Obrázkové příběhy Rotraut Susanne Berner

Slova se v této sérii knih nacházejí jen na poslední straně, kde se čtenář dozví něco nového a objeví úkoly, které může splnit. Zdaleka to ale není vše, co kniha nabízí. Nejkrásnější je ten čas, co s našimi malými čtenáři můžeme strávit vyprávěním, hledáním, zkoumáním. Obdivuji i formu. Větší formát knihy a tvrdé listy jsou zárukou, že při častém prohlížení se kniha neopotřebuje. Na první straně je vždy dům s obyvateli a poté se už vydáváme do městečka za dobrodružstvím.

14.02.2020 5 z 5

Mám tě v hrsti Mám tě v hrsti J. D. Robb (p)

Tentokráte autorka zacílila na fanoušky série. Setkali jsme se s téměř všemi, které máme rádi, vychutnali si opět originální příběh, chvílemi přemýšleli, jak bychom se my zachovali tváří v tvář podobné neřešitelné situaci, a jako bonus si užili atmosféru kolem předávání Oskarů. Odkládala jsem knihu až na první dny v lednu, abych ji mohla zařadit do nové Čtenářské výzvy. Paní spisovatelka slaví neuvěřitelné kulatiny. Kéž jí ještě dlouho nedojdou nápady a stárne stejně pomalu jako Eva :o) Moje čekání bylo opět odměněno výborným, strhujícím příběhem.
Tento díl série je trochu problematičtější, pokud ho vezme do ruky někdo, kdo nezná žádný předchozí díl, protože osob se v něm vyskytuje opravdu hodně. My, co celou tu partu "známe" ovšem jásáme i nad kravatami a ponožkami týmu !

14.01.2020 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Knihu jsem dlouho odkládala, i když autorku mám ráda. Naplnilo se přesně to, co jsem tušila. Každý, kdo touto cestou šel skrze tuto nemoc někoho blízkého, ví, že se mu čtením těchto slov, připomenou chvíle, jež sám prožíval. Zároveň je to nesdělitelná zkušenost pro ty, kteří netuší....
Dočetla jsem a musím s doznívajícími emocemi uznat, že autorce se podařilo připomenou mi nově a ostře kdysi prožívané chvíle. Ale také mi připomněla ty úsměvné momenty a lásku rodiny a blízkých, bez které by se to nedalo. Svým sdělením překonala propast nesdělitelného, protože podle mě si i čtenáři bez osobních zkušeností, po přečtení tohoto příběhu dokáží lépe představit, s čím se potýká nemocný Alzheimerovy choroby a jeho blízcí. Hluboce lidské sdělení skrze zápisky od členů rodiny v "knize vzpomínek", nám všem ukazují, že život nekončí, i když nás něco srazí až na dno, kde nelze ani dýchat. Život si vždy najde cestu a láska se promění jen do jiného skupenství. Musíme zkrátka jít dál, jak nejlépe umíme. Inspirace knihou Zápisník jedné lásky je zřejmá, ale nevadilo mi to. Za happy end snižovat hodnocení nebudu, protože se autorka pokusila nabídnout naději, a té je nám v podobných chvílích třeba. Emoce se mi budou ještě pár dní usazovat, ale co na tom záleží?
"Oč jednodušší a méně bolestné by pro všechny včetně mě samé bylo, kdyby se moje tělo rozplynulo spolu s mojí duší. V takovém případě bychom všichni věděli, jak si stojíme, doslova i metafyzicky. Nemám zdání, jestli tahle myšlenka dává smysl , ale mám radost, že si pamatuju slovo metafyzický" .
" Provaz, který ji spojuje s realitou, je tenký jako vlákno pavučiny a ztenčuje se čím dál víc. Už brzo zmizí celá, ale domnívám se, že svět, do něž vpluje, pro ni bude stejně skutečný jako ten náš , a to mě svým způsobem uklidňuje."

01.08.2019 5 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Jak já ráda otevřela další knihu své oblíbené autorky ! Hned v úvodu "namísto předmluvy" je krátce a přehledně shrnut děj předchozí knihy a tak se paměť nenásilně občerství a je připravena na další dobrodružství. A přesně to také vzápětí nastává. Dobrodružný děj, příjemní hrdinové, čitelní záporáci a trocha romantiky. Dalo by se třeba říci, že nic neobvyklého. Co knihu posouvá výrazně výše je naprosto skvělý vypravěčský talent paní spisovatelky. Podle mě se stále zlepšuje. Vždy mám dojem, že sedíme někde u kávy a já jí doslova visím na rtech, jak umí vyprávět. Doufám, že bude další díl v této sérii, například o Brianovi bych si moc ráda přečetla samostatnou knihu. Bonusem pro mě tentokráte byla postava Thrierryho, jeho zápisky, vzpomínky na cesty po světě a pohled na lékařství 18. století. A pes Grisko nemá chybu !

04.06.2019 5 z 5

Všichni tě opustí Všichni tě opustí J. D. Robb (p)

Měla jsem štěstí, že na mě čekaly hned dvě knihy ze série Smrtící. Eva za chvíli oslaví třetí výročí svatby. Autorka tuto knižní sérii píše téměř 25.let, takže je možné, že Evu jednou "dohoníme", i když zatím by nás čekaly teď někdy Městské války a to není o co stát.
Případ mrtvých žen ponechaných na místech, kde si hrají děti, s nápisem "zlá maminka" otřese celým vyšetřovacím týmem. Evě se navíc bolestně připomíná její vlastní dětství prožité v krutých podmínkách. Vyšetřování nabírá na obrátkách, ale bude to stačit, než vrah znovu udeří?
Přemýšlela jsem, proč na mě příběh dýchá trošku jinou atmosférou, a ejhle jiná překladatelka....

12.04.2024 4 z 5

Moje první Bible Moje první Bible Leena Lane

Myslím že smyslem různých dětských Biblí je srozumitelnými slovy vyprávět příběhy ze Starého a Nového zákona. Kniha má kouzelné obrázky. I když se musím přiznat, že mě okouzlovaly osudy lidí Starého zákona a jejich životy i bez obrázků, protože dětských Biblí za minulého režimu bylo jako šafránu. To, co z našeho dětského okouzlení zůstane, když vyrosteme, je na každém člověku.

09.12.2020 4 z 5

Noc - Obrázkové příběhy Noc - Obrázkové příběhy Rotraut Susanne Berner

Naše nejoblíbenější kniha série a to díky netopýrům. Znovu objevujeme na každé straně kde kdo je, co právě dělá a tentokráte je to vše zahaleno noční tmou, takže kniha nabízí opět originální dobrodružství. Netopýry teď musíme vždy navštívit i při cestě do ZOO a podívat se, jak vypadají živí. Krásně strávený čas s touto sérií knih a nikdy se neomrzí.

14.02.2020 5 z 5

Rebelka Rebelka Walt Disney

Film se mi moc líbil, protože nabízí mnoho otázek, na které není jednoznačná a rychlá odpověď. Naše přání mnohdy bývají odlišná od přání našich nejbližších a jak se v tom všem vyznat a co s tím? Některá rozhodnutí cestu spíše zkomplikují, ale hlavně, že se vše znovu slátá dohromady. Knihu máme jako leporelo, shrnutí příběhu je srozumitelné a ilustrace kouzelné. Vnučce nejvíce učarovala světélka, která vedou k čarodějnici.

12.02.2020 5 z 5