TaLu TaLu komentáře u knih

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

V druhém díle série se s unesenou hlavní hrdinkou vydáváme na dlouhou pouť, abychom dorazili až do Vendy. Skrze její oči se čtenář seznamuje s prostředím i lidmi, které do té doby neznal. Samozřejmě zjišťujeme že nic není černo - bílé, a že ve Vendě žije mimo krutého, chladného, vypočítavého a po moci bažícího vládce Komizara nesmírná spousta velmi chudých lidí, na které ostatní lidé jiných království zapomněli, nebo spíše o nich nic vědět nikdy nechtěli.
Jak by si je Lia mohla nezamilovat?
Volnější tempo zůstává po dobu seznamování, pak se stupňuje a finále je strhující. Druhým dílem jsem si sérii velmi oblíbila a hned se pouštím do dalšího. Ono po přečtení konce ani nejde jinak. Lituji ty, jež třetí knihu nemají po ruce a musejí si ji honem sehnat, mě se to podařilo ten samý den, takže plynule pokračuji dál. Doporučuji všem čtenářům s fantazií.

13.11.2018 4 z 5

Avengers Avengers Stan Lee

Dcera své kamarádce, která žasla, že s ní mamka chodí na filmy od Marvelu řekla: Co ona se mnou? Já chodím s ní :o)
A to je pravda, tyto filmy jsou mou srdeční záležitostí - svět superhrdinů, kteří jsou zároveň nezlomní i velmi zranitelní mi učaroval už dávno.
Ovšem jejich předobraz v komiksech mě míjí. Myslím, že my, co jsme odchovaní Rychlými šípy a Čtyřlístkem, jen těžko pronikáme do fenoménu těchto sešitů a knih, jež jsou součástí života fanoušků v USA. Proto jsem uvítala, že si mohu přečíst příběh Avengers, tak jak jejich příběh začínal. Za opravdu zajímavé považuji doprovodné texty. Stručnou historii a výčet všech, kteří tímto týmem v komiksech prošli.
Jsem ráda, že jsem díky Čtenářské výzvě nakoukla do tohoto světa. O Avengers se mluví v jedné z knih mé oblíbené série Smrtící.

30.10.2018 4 z 5

Zimní naděje Zimní naděje Lisa Kleypas

Minulý díl byl téměř výhradně milostný, tentokráte v příběhu dobrodružství nechybí. Hodnotím čistě v rámci žánru, opět jedna z nejlepších knih, jež jsem měla možnost přečíst z romantických děl. Autorka stvořila uvěřitelné hrdinky, přiřadila k nim ty správné hrdiny a konkrétně v tomto díle nešetřila dramatickými zvraty. Polepšení "darebáka" uvítá každá čtenářka ( nějak si nedokáži představit, že by tuto sérii četl muž, i když - kdo ví?) ani trochu nevadí, že ve skutečném světě by mu v tomto rozsahu přátelé asi neodpustili, i když, znovu, kdo ví? Odpuštění je jedním z největších hrdinství života.
Nakouknutí do života dalších Čekanek bylo bonusem navíc.
Vývoj postav je právě tím, co mám ráda na rozsáhlé sérii nejvíc, že se dozvídáme další osudy někoho, kdo byl třeba jen okrajově zapojen do děje v některé z předchozích knih.

12.10.2018 5 z 5

Modrá rokle Modrá rokle Jaroslav Foglar

Díky čtenářské výzvě jsem v letním čase velmi ráda pootevřela dveře do své minulosti, kdy mi knihy autora pomáhaly formovat rozlišování dobra a zla, vytvořily ve mě trvalou touhu po pravdivých vztazích a přátelství.
V současnosti by si rodiče nemohli dovolit vyslat nezletilé kluky bez dospělého dozoru, na výpravu do zatopených lomů a neprobádaných jeskyní. Což je vlastně dobře, mohli jsme to teď sledovat na příběhu chlapců, jež uvízli v podzemí.
Je vidět, že je to autorova poslední kniha, vyskytují se tam více dívky a problematika šikany. Přečetla jsem si i další informace o autorovi, přestala řešit neuskutečnitelnost v přítomnosti a radovala se z otevřených dveří do mládí.
Při cestě lanovkou na Petřín s vnučkou v náručí, při pohledu na sedící mládež, která se nezvedla a dokonce ani nezvedla oči od mobilů a jiných technických udělátek, aby se rozhlédli v krásném dnu kolem sebe, jsem pochopila, že doma nad postelí rozhodně nemají připevněný "Modrý život" a políčko dobrého skutku prostě "neřeší".
Škoda - škoda pro mé nohy, ale mnohem větší škoda pro jejich život.
Doufám, že alespoň skauting, který nám byl režimem odepřen, vrací alespoň něco z hodnot Rychlých šípů do života.
Jestřábovi, za jeho celoživotní dílo, paří velký dík. On svůj život vybarvil pestrou barvou duhy.

27.07.2018 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Autorova prvotina, ve které představuje Jacka Reachera.
Jsem ráda, že jsem začala číst od této knihy. Hlavní hrdina mi chvílemi připomínal agenta 007, kterého opravdu nemusím ( fanoušci doufám prominou), zároveň ( a to z větší části), jsem v něm viděla Ramba, a pro toho mám opravdu slabost, takže to čtení bylo sečteno a podtrženo velmi strhující zábavou.
Na jiný styl vyprávění jsem si rychle zvykla a určitě si přečtu i další knihy ze série.
Po dočtení jsem si pustila film podle knihy Výstřel, ovšem Toma Cruise jsem moc neocenila, nějak jsem mu to ztvárnění nevěřila. Jacka si představuji jinak. Jako většího drsňáka s přímým nepokřiveným charakterem. Tuláka.

05.06.2017 5 z 5

Poklad na Stříbrném jezeře Poklad na Stříbrném jezeře Karl May

Jak kniha, tak opakovaně sledovaný film určitě v dětství formovaly můj pohled na přátelství. Spolu s Rychlými šípy. Když uvážím, čím vším si moje generace musela za totality projít, tak alespoň některé vzory byly hodny následování - Bohu díky za to.

11.05.2017

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

Přidávat komentář ke knize, která provázela celé mé dětství, je vždy prostoupené vzpomínkami.
Na prázdniny, na les, na hlas mé mámy, která třeba neumyla nádobí, abychom si stihli dočíst kapitolu.
Každé prázdniny jsme si půjčili všechny díly. A to nebylo jednoduché, protože pamětníci vědí, že některé knihy prostě nevycházely, člověk si až říká, co vlastně bývalému režimu vadilo na dobrodružstvích malého chlapce.
Možná ta opravdovost vztahů, pravdivá víra...kdo ví...
Mívala jsem strach, že se ty knihy častým čtením rozpadnou.
Rozpadl se naštěstí režim :o)
Zakoupila jsem si všechny díly a k mé veliké radosti se na příhodách Káji Maříka stal závislým i náš syn.
Vím, že pro vnuky už to bude tak trochu jiný svět, ale věřím, že přátelství, dobrodružství, upřímné srdce a to všechno, čím tyto knihy přetékají, nestárne, a zaujme to i další malé čtenáře.

28.09.2015 5 z 5

Něžně háčkovaný čas Něžně háčkovaný čas Stanislav Rudolf

Četla jsem v době dospívání několikrát.
Autor psal dívčí románky a v době totality šlo podle mne o kvalitnější knihy, než u jiných autorů té doby, píšících podobný žánr.
Zamilovanost měla něžný nádech a často se odehrávala jen v oblasti snění.
Porevoluční knihy autora mne už většinou zklamaly, přišlo mi, že se jen snaží napodobit trend moderní doby.
Možná měl zůstat u něhy a snů......

11.08.2015 5 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Tentokráte jsem se trochu hůř dostávala skrze první polovinu knihy.
Snad až moc složité vysvětlování ?
Ale jinak opět velmi dobré čtení od dobrého a oblíbeného autora.

04.07.2015 4 z 5

Hrobař Hrobař Lisa Jackson

Ze série se mi líbila tato kniha nejvíce. I když vzhledem k mé klaustrofobii jsem měla silný dojem, že ji musím číst u otevřeného okna :o))

17.06.2015 5 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

(SPOILER) Autorka vytvořit svět umí. Cestičky se sbíhají atmosféra houstne a stránky ubíhají.
Mrazivý román zavádí po tragických událostech Alex Sternovou na Yele, kde má vykonávat činnost o které nikdy nic neslyšela. Má se učit dohlížet na spolky, aby magii používaly v souladu s pravidly. Výrazně by jí mělo pomoci, že vidí duchy mrtvých, takzvané "šedé" .
A jak už to tak s magií bývá nic není tak, jak by mělo být a ještě to celé míří do temných vod. Autorka nevypráví děj lineárně, používá zkratky, odbočky a přeskoky a to takovým způsobem že zvyšuje napětí. Doporučila bych pro starší milovníky fantasy, kteří vědí, že magii je nejlepší zavřít do knih a nepouštět ji ze řetězu.

02.09.2024 4 z 5

Znamení draka Znamení draka Angie Sage

Další příběhy přátel, které jsme měli možnost poznat v předešlé knize. Dobrodružný děj, únos, drak, bažiny, dračí loď, podzemní ledové tunely. Série je vhodná i pro mladší čtenáře, tak od 8 let. Nudit se určitě nebudou.

10.06.2024 4 z 5

V podezření V podezření Mary Higgins Clark

Nedokáži rozhodnout, zda by kniha byla lepší, pokud by ji autorka napsala bez spolupráce s další spisovatelkou. Oproti prvnímu dílu mi chyběla vnitřní dynamika vystupňovaná krátkými kapitolami v závěru. Tento příběh plyne poklidně, znovu se stáváme svědky postupného odhalování dávného zločinu. Podobný děj, hlavně kolem natáčení dalšího dílu příběhu, se trochu táhne, ale jako letní detektivku mohu určitě doporučit. Sice se nebrodíme potoky krve, ale zločin obchází a postavy jsou příjemné. Nejvíce jsem si oblíbila dědečka a vnuka. Paní spisovatelku mám ráda, tak jí klidně odpustím to, že tato série asi nebude patřit k jejím nejlepším. Je tu poměrně málo čtenářů, kteří knihu hodnotili, myslím, že je to škoda. O prázdninách jsem si vždy knihy od Mary Higgins Clark vychutnávala. K letnímu odpočinku se opravdu hodí.

16.07.2019 4 z 5

Nikdy není pozdě Nikdy není pozdě Mary Higgins Clark

Knihu jsem si přečetla znovu, protože mám v plánu pustit se do dalších dílů série, a tak jsem si chtěla oživit úvodní příběh. Při prvním čtení vyzněla zápletka samozřejmě originálněji, přesto se v letním čase řadí mezi knihy, které lze číst opakovaně. Krátké kapitoly zvyšují napětí. Každý má motiv, to je určitě plusem příběhu, to propletení vztahů, kdy se čtenář dozvídá, jak to bylo doopravdy, když se odloupalo pozlátko. Další dějová linka spočívající v ohrožení hlavní hrdinky a jejího syna výrazně zpestřuje vyprávění. Situace kolem natáčení je slabinou románu, jak už tady zaznělo v komentářích, toho aranžování, strojení, česání je až moc a nepůsobí to přirozeně. V sérii se má v této dějové lince pokračovat, tak jsem zvědavá, jak se s tím autorka vypořádá dál. Ano, paní spisovatelka má i lepší knihy, ale určitě mohu doporučit všem, jako čtení na dovolenou. A na pokračování se těším.

14.07.2019 5 z 5

Kráska a zvíře Kráska a zvíře An Leysen

Dvě knihy autorky jsem koupila pro překrásné ilustrace , jež propůjčují klasickému převyprávěnému příběhu kouzelný rozměr. Tentokráte mi přišlo, že překlad je o malinko horší, přestože překládala stejná překladatelka. Nejvíce je to vidět na úvodní básni a pak na slově "remcání". Myslím, že ke Krásce se toto slovo ve spojitosti s její ochotou se uskromnit a pracovat, ani trochu nehodí.
Nejvíce jsem ocenila rozuzlení s nehodnou sestrou. To se mi moc líbilo.
Myslím, že pro děti kolem pěti let je to ideální dárek. Rozhodně si budeme s vnoučaty tuto knihu číst až povyrostou. Už se na to těším. Já si Zvíře představovala trochu jinak a tak jsem zvědavá, jak osloví toto ztvárnění malé děti. Celkově je ale kniha až snově krásná, právě díky ilustracím. Časem si asi pořídím všechny knihy, jež autorka zpracuje, protože budou ozdobou v každé knihovničce.

22.02.2019 4 z 5

Pinocchiův sen Pinocchiův sen An Leysen

Klasický příběh s malinko jiným rozuzlením. Kouzelný příběh, kouzelná knížka. Atmosféru knihy podtrhují překrásné ilustrace. Autorce se podařilo zpracovat text citlivě a z jejích obrázků jsem nadšená. Začaly jsme číst s vnučkou, text byl pro ní přece jen po chvíli dlouhý a tak jsem zbytek příběhu vyprávěla podle obrázků.

22.02.2019 4 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Přečetla jsem před mnoha lety. Kniha měla tajuplné kouzlo, oproti současným knihám pomalu plynoucí děj, který ale vykresloval velmi živě vše, co se dělo a nebylo toho málo. Pro mě byla velkým překvapením a v naší knihovně jsem ji pak často doporučovala k přečtení. Krásně napsaná, autora jsem obdivovala pro skladbu a volbu slov a přečetla si i další jeho dílo. A díky jednomu komentáři teď tady přečtenému, jsem se začala těšit na film, nevěděla jsem, že byl natočen.
Po jeho shlédnutí ale musím říci, že kniha je kniha, z filmu se rozhodně dalo vytěžit víc. Škoda.

06.11.2017 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Moje první kniha od autora. Při jejím čtení mi stále letěl myslí Malý princ. Možná díky tomu myšlenkovému světu, ve kterém se každý má najít sám....
Při čtení se mi zdálo, že věty připomínají spíše citáty.
Není to běžná kniha s běžnou zápletkou. Je plná myšlenek a filosofování. A právě tak je zapotřebí k ní, podle mého názoru, přistupovat.

21.07.2015 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Pro mne nejlepší díl ze série. Nejen napětí a děj, ale ta nutnost zamyslet se v širších souvislostech, zjistit, že pád jedné totality ještě není vítězstvím.....
Škoda, že už ty knihy mám přečtené, moc by mne bavilo číst je znovu poprvé.

26.06.2015 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Ke knihám jsem se dostala po zhlédnutí prvního filmu, knihy přečetla za pár dní a pak si znovu a líp vychutnala i zfilmování.
Velmi dobře se mi četlo. Doporučuji.

26.06.2015 5 z 5