TaLu TaLu komentáře u knih

Za bílého dne Za bílého dne Mary Higgins Clark

Autorku mám moc ráda, v jejích knihách se děj plynule odvíjí, zápletka jako vždy zajímavá, překvapení na konci nechybí, i když to čtenář většinou uhodne. Postava Alvirah je fajn, ani se tentokráte moc nepletla do vyšetřování, spíše projevovala lidskost a soucit s hlavní hrdinkou.
Příjemný čas trávený nad knihou v nedělním odpoledni.

05.06.2017 4 z 5

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

Silný příběh o křehkosti života.
Křehký příběh o síle života.
A platí obě ty varianty.
Četla jsem a žasla nad slovy, která mi připomínala samet.
Nebo smetanu.
Nebo sametovou chuť smetany z dětství, do které jsem si namáčela bramboráky pečené na starých kamnech u dědy a babičky.
A došel mi význam Pulitzerovy ceny, autorka si ji určitě zaslouží.

05.05.2017 5 z 5

Ideální muž Ideální muž Julie Garwood

Dočten opakovaně další díl série.
Tentokráte mi malinko scházela rodina Buchananů, protože je v knize o nich jen zmínka, ale Max i Ellie byli oba sympatičtí, příběh naplněný dějem, romantika nechyběla. Velmi mne bavilo sledovat i související vedlejší postavy a jejich osudy. Rodiče, sestry a podobně. Snad jen k ideálnímu muži bych si představila, že dokáže občas i slovně vyjádřit city, ale to bych už asi chtěla moc. Navíc to ani nebylo třeba, když mu jeho vyvolená usínala dříve, než bylo slov zapotřebí :o)

13.03.2017 5 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Jsem moc ráda, že jsem začala s prvním dílem série. Sice jsem již od autorky přečetla Genesis a tak jsem se trochu obávala drsných scén, ale tentokráte mne velmi mile překvapilo samo zpracování příběhu. Dívat se hned z několika stran na probíhající události - jakoby očima mnohých zúčastněných bylo pro mne natolik vtahující do probíhajícího děje, že jsem četla od začátku do konce bez zastavení ( no dobrá, musím přiznat, že mi to umožnilo moje onemocnění angínou).
Will Trent se stal okamžitě mou oblíbenou postavou a i další byli uvěřitelní. Uvěřitelní natolik, že jsem s tísní přemýšlela nad tím, co dokáže člověk udělat člověku. To je ten problém s thrillery - po jejich přečtení si uvědomím, že svět je někdy těžkým místem k životu. A co to s námi lidmi někdy je, že nedokážeme ochránit svá mláďata ?
Líbilo se mi, že autorka dost jasně vykresluje, jaké má její země problémy, i když jsem přesvědčená, že Atlantu miluje.

09.04.2016 5 z 5

Ohnivé dvojče Ohnivé dvojče Jude Deveraux (p)

Příběh dvou sester ve dvou knihách : Ledové dvojče a Ohnivé dvojče se mi od autorky líbil asi úplně nejvíce.
Když bych se měla zamyslet, proč tomu tak bylo, musím říci, že mimo krásně namíchané a nepřehnané romantické i dobrodružné části, byl pro mne hodně zajímavý ten pohled na stejné události očima dvou rozdílných bytostí. Co člověk - to originál a v těchto knihách je osud jedné i druhé sestry vykreslený tak, že je jasné, jak rozdílné jsou. A přitom oběma nejde jinak, než přát, aby se jejich příběh dobře završil. Nu o to zase není třeba mít strach, protože přece jen je to romantická literatura a k té happy end patří.

14.10.2015 5 z 5

Ledové dvojče Ledové dvojče Jude Deveraux (p)

A abych nezapomněla - toto jsou starší knihy autorky, ve kterých se to ještě nehemží esoterikou a těm já dávám přednost.

14.10.2015 5 z 5

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Dle mého názoru velmi dobře vykreslený příběh ve velmi zvláštní době, kterou Španělsko za dob inkvizice určitě bylo. Jde o beletrii, o příběh a ten příběh je poutavý, plný reálného napětí. Boj o život, boj o lidství. Neubránila jsem se myšlenkám, že v začátcích dob inkvizice šlo místy o snahu proměny a očisty církve, ale jak už to mezi námi lidmi bývá, dobré myšlenky zneužité sobeckými zájmy jednotlivců, dopadají úplně jinak...

18.09.2015 4 z 5

Příběhy z Medové stráně Příběhy z Medové stráně Václav Deyl

Vzdálená vzpomínka a přesto tak intenzivní. Nedělní chvíle u tety , kdy nám, dětem, tuto knihu četla velmi často.
Jsem tak ráda, že knihy, se kterými mám spojeny dávné dětské chvíle, vycházejí znovu a mohou dalším dětem připravit chvíle podobné :o)

11.09.2015 4 z 5

Lentilka pro dědu Edu Lentilka pro dědu Edu Ivona Březinová

Opět nesnadné téma a od autorky úžasně zpracované.
Alzheimerova choroba v dětské knížce !
Někdo by možná řekl, že je to až moc.
Přesto mnoho dětí žije v rodině, kde tato zákeřná choroba je součástí každodenna.
Myslím, že pro každého, kdo viděl někoho z blízkých trpět touto nemocí, je kniha vlastně pohlazením a povzbuzením.
A nejen pro ně.
Autorce díky za odvahu.
Bravo.

21.08.2015 5 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Tak tenhle příběh se opravdu povedl.
Přečetla jsem s velikou chutí.
Zápletka, osoby, vztahy.
Díky, že to má další pokračování.
Autorka opravdu umí příběh podat tak, že je radost číst.
A před akční babičkou smekám, jak dokázala rychle nacpat vše, na čem záleží, do kočáru :o)

21.07.2015 5 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Knihu jsem přečetla až po Alchymistovi a tak její hodnocení není zřejmě takové, jakým by bylo, pokud bych ji četla jako první knihu od autora. U některým myšlenek v daném příběhu jsem říkala JO ! A za chvíli "to snad ne" ? Takže to bylo takové čtení na houpačce.

21.07.2015 3 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba Leonard S. Goldberg

Napínavé, čtivé, celá kniha má spád a vyzařuje z ní autorova znalost prostředí.
Hlavní hrdinové se už "zapsali" mezi mé oblíbené.
Doporučuji

04.07.2015 5 z 5

100 zázraků v údolí 100 zázraků v údolí Sandrine Gestin

Záměrně zvyšuji knize hodnocení, protože jsme si tyto knihy (100 zážitků...) opakovaně půjčovali s dětmi v knihovně a zažili s nimi hezké chvíle. Kniha i mluvené slovo podněcují dětskou představivost a schopnost komunikovat rozhodně lépe, než nejvýkonnější počítač a největší televizní obrazovka. A to proti televizi ani počítači v zásadě nic nemám, jen mi vadí, že s dětmi rodiče již netráví tolik času. Třeba v knihovně :o)

13.08.2018 4 z 5

100 věží v oblacích 100 věží v oblacích Jean-Luc Bizien

Rozhodla jsem se udělit nejvyšší hodnocení této knize, protože to celkové, je krajně nespravedlivé. Když si vzpomenu, jak nás kdysi s dětmi bavilo plnit úkoly, abychom se mohli podívat na další stránky!
Od té doby se do našich životů vlámal počítač. Bohudíky, že k nám až když byly děti na gymnáziu a okupoval pouze obývák, ne dětské pokojíky. S počítačem přišly úplně jiné možnosti her.
Pro mě ale kniha zůstane knihou. Podněcuje dětskou fantazii.

13.08.2018 5 z 5

Začalo to dýkou a křížem Začalo to dýkou a křížem David Wilkerson

Pohled z druhé strany. Mě osobně více zasáhl život, jak ho popisoval Nick, který prožíval život v gangu. Vyprávění Davida je z druhé strany, z pohledu muže, jež vyšel na ulici a snažil se zachraňovat duše i těla mladých, kterým se ulice stala domovem. Musím si vyhledat něco o jeho dalším životě a díle, když už jsem si vzpomněla na tyto knihy, které vlastním ještě v samizdatovém vydání :o)

22.05.2018 4 z 5

Radost být ženou a čím k tomu může přispět muž Radost být ženou a čím k tomu může přispět muž Ingrid Trobisch

Přečetla jsem v době, kdy pro mě bylo důležité načerpat nějaké vědomosti o tom, co se vlastně děje v těle ženy v různých etapách života. Tenkrát takto kvalitních a otevřeně napsaných knih bylo opravdu málo. A několik řádků, které na konec připojil manžel autorky, pro mne bylo nadějí, že láska mezi mužem a ženou může vydržet po celý život. Nevím přesně, v které knize autorka popisuje smrt svého muže, který zemřel náhle, když jí v každodenním rituálu po ranním běhu chystal kávu, nebo čaj.
Nikdy jsem nezapomněla na to, že napsala: to poslední, co udělal bylo, že mi naplnil šálek, jako naplnil předtím můj život.
Nebude to přesná citace, ale takto ve mě přetrvala.

22.05.2018 5 z 5

Jaký je muž & co by o tom měla vědět žena Jaký je muž & co by o tom měla vědět žena Walter A. Trobisch

Knihu jsem spíše vnímala, než abych ji četla. Autora jsem obdivovala. Za jeho řádky jsem cítila jeho osobnost. A mnohokráte si v životě připomínala, jak důležitá je ve vztazích komunikace a respekt.
Jeho knihy jsme kdysi četli přepsané na stroji a šířili je mezi mladými lidmi pomocí kopíráků ( modrých nebo černých) vložených mezi listy do psacího stroje. Nepamatuji si to přesně, ale je možné, že i já nějakou tu stránku dvěma prsty naťukala. To nebylo zakázané zneužívání autorských práv, to byla nutnost načerpat pro život hodnoty, které nám byly odpírány.
Takto v pohledu zpět je to něžně nostalgická vzpomínka. A jsem ráda, že už jen vzpomínka a podobné knihy si můžeme koupit.

22.05.2018 5 z 5

Chladná krev Chladná krev Lisa Jackson

Našla jsem si, kdy autorka vytvořila tuto sérii. Bylo to o několik let dříve, než série Alvarezová & Pescoliová, kterou čtu ráda, i když jsou tam některé příběhy slabší a některé lepší. U této série mi vadí nevyrovnanost děje i způsob zpracování příběhu. Opět případ s náboženskou motivací ke zločinům mi přišel neuvěřitelně přitažený za vlasy, to, co bylo v prvním díle zajímavou zápletkou ( postava zločince) bylo tentokráte trapné a přišlo mi, že si s tím vším neví rady ani sama autorka. Obecně nemívám ráda příběhy, kde autor "použije" církev a dopouští se nepřesností, či svým psaní vyvolává ve čtenáři dojem, že víra člověku přináší do života lež. Oceňuji knihy, kde autor čtenáře v těchto oblastech neovlivňuje a dává mu svobodu. To se tentokráte nepovedlo. Kněz, který je vylíčen tak, že po celou svou službu bojuje jen a jen s celibátem, náboženský fanatik ( či kdo to vlastně měl být) v podobě šíleného vraha. Nepřesnost kterou jsem si díky knize vyhledala: ve skutečnosti nelze vykonávat zpověď po telefonu ! A když se přenesu přes tyto výhrady, jež by mnohým čtenářům nevadily, musím tentokráte napsat, že přes všechen děj v knize jsem se vlastně nudila a do čtení se nutila, což se mi již dlouho nestalo. Další knihy ze série bych si přečetla jen díky postavám z prvního dílu a dvojici detektivů, za které jsem dala ty dvě hvězdy. Kniha má vysoké hodnocení, je možné, že jsem si s autorkou v této sérii prostě neporozuměla, musím říci, že mi četba snížila chuť i do dalších jejích knih, a to je škoda. Ostatní ať si názor vytvoří sami, toto je jen můj komentář.

08.04.2018 2 z 5

V náruči nepřítele V náruči nepřítele Mary Higgins Clark

Od první do poslední stránky kniha plná napětí, zvratů a různých dějových linek, které se protínají a udržují čtenáře v nepřetržité pozornosti. S velikou chutí jsem hledala chvilky ( v čekárně u lékaře a ano, i u jídla), ve kterých si přečtu další kousek příběhu. Myslím, že tato kniha patří k těm nejlepším, které paní spisovatelka vytvořila. Z děje se mi nechce nic prozrazovat, abych nepřipravila někoho o zážitek. Zaujalo nakouknutí do práce psychiatrů pracujících s Mnohočetnou poruchou osobnosti. Samotný děj vystupňují i krátké kapitoly. Jen se, prosím, nedívejte na konec, uvědomila jsem si u této knihy, jak je důležité, abych tento svůj zlozvyk úplně odbourala. Snad jen poslední věta byla nějak navíc, ale to mé oblíbené autorce ráda odpustím.

22.02.2018 5 z 5

Dokud nás smrt nerozdělí Dokud nás smrt nerozdělí Amanda Quick (p)

Kniha psaná stylem gotického románu. Ohrožená hrdinka, statečný zachránce, strašidelné chvíle plné děsu, nadpřirozeno, padouch ukládající zmiňované hrdince o život....to vše v knize nechybí. Nevím, jak ostatní, protože komentáře většinou čtu až po dočtení knihy, ale já se velmi dobře bavila. Autorka se zřejmě bavila rovněž, když se tímto tipem literatury nechala inspirovat, jak o tom svědčí i její popisek na první straně. Sáhla jsem po knize, abych začala čtenářskou výzvu a ani trochu nelituji. Typla jsem si dobře zápletku i s překvapením, takže je možné, že ve mně dřímá hrdinka, čekající na svého tajuplného zachránce. :o)
Mám ráda knihy Julie Quinnové a tam na podobný tip románů bývá často vtipná narážka. Hrdinka nebyla zase tak moc bezmocná a chtěla být milovaná nejen proto, že je momentálně v ohrožení, ale prostě proto, že bez lásky je život o tolik těžší. Nu a to je vlastně myšlenka, která není vázaná na dobu a místo. Od autorky určitě jedna z dobrých knih, mnohem lepší než téma esoteriky, kterou v jejích knihách moc nemusím. Mohlo by být i pokračování, ráda bych si přečetla například příběh bratra.
Kniha má i hezkou obálku.

11.01.2018 4 z 5