tracey9 tracey9 komentáře u knih

Mimino: návod k obsluze Mimino: návod k obsluze Joe Borgenicht

Mimino - návod k obsluze, další z knih, kterou jsem četla v rámci přípravy na život s mrňouskem. I tahle provází prvními dny i týdny a pokračuje dál :) jeden z autorů je také lékař, takže se člověk nemusí bát informací v knize :)

Na téhle se mi moc líbil způsob, jakým je psána, tedy skutečně jako návod k obsluze. Připomíná to celé návod k obsluze strojů a to přináší do celé publikace vtip a humor. I když se jedná o útlou malou knížečku, je plná informací. O stravě a péči o miminko, ale také přináší nějaké návrhy na hry a třeba také rady, jak miminko zabalit, aby neplakalo

Knihu hodnotím 4,5 z 5 a určitě doporučuji!

Nádherně pošetilá snaha Nádherně pošetilá snaha Hank Green

Nádherně pošetilá snaha nás vrátí na místo, kde skončila Naprosto pozoruhodná věc. Do světa po odchodu Carlů, Snu a zmizení April, hlavní hrdinky prvního dílu. Jak si lidé poradí?

V knize sledujeme postupně všechny Apriliny přátele a jejich další osudy. Mně osobně nejvíce bavil příběh Mirrandy, která se vydává po stopách Petera Petrawickeho, úhlavního nepřítele April a zároveň zástupce virtuální reality, která se šíří světem a na které mnozí začínají být závislí. Jak svět po odchodu Carlů dopadne? Má lidstvo šanci přežít?

Nádherně pošetilou snahu jsem si chtěla přečíst od chvíle, kdy jsem dočetla první díl. To bylo v začátcích mého bookstagramu :) několik let jsem čekala na překlad a pak nějaký čas, než jsem se ke čtení dostala. A musím říct, že je to znát. Jednak mi chvíli trvalo zorientovat se v ději, jednak, a to je zásadní, se změnil můj čtenářský vkus. Proto i když jsem z prvního dílu byla nadšená a druhého jsem se nemohla dočkat, se další nadšení nekonalo. Kniha nebyla špatná, ale vlastně ani nijak zvlášť dobrá.

Co se mi na knize líbilo, bylo upozornění na rizika umělé inteligence a virtuální reality. A to, co si budeme povídat, je asi předobraz budoucích dnů. A takové upozornění se určitě počítá :)

Já osobně knihu hodnotím 3,5 z 5 :)

30.10.2023 3 z 5

Hájovna Karly Kubíkové je knihou, kterou jsem si přečetla v rámci projektu #hromadnastafeta a tuto konkrétní vyslala na cestu @ann.ctenarskyklub :)

Hájovna po celou dobu sklízela nadšené ohlasy a tak jsem se na ni nesmírně těšila. Silné téma mateřství a zároveň uvěznění Lindy za dob minulého režimu slibovalo opravdu silný příběh, nicméně pro mě byla kniha spíše zklamáním. Možná to bylo vysokým očekáváním, které jsem od knihy měla. Rozhodně mi nesedl úsporný styl psaní autorky, který pro mě tím pádem nešel do takové hloubky citů postav, které bych si přála. Všechno tak nějak sklouzlo strašně rychle pryč. Vztah hlavních postav Lindy a Vojtěcha mi od začátku vadil, obzvlášť Vojtěch mi hrozně lezl na nervy svým divným, až ledovým chováním. Linda si s ním ale moc nezadala, když v jednu chvíli se jí dotkl na velmi citlivém místě a o pár řádků dál se baví téměř nejvíc za celý život.

Knihu jsem si přála přečíst před porodem a to se mi bohužel nepovedlo jediná postava, která mi tudíž přirostla k srdci, byla malá Anička, která se už jako malé miminko ocitla bez maminky, která byla zavřená ve vězení. Později se o ni kromě tatínka a babiček starala i Lindina kamarádka Hanka a Anička tak později musela mít v ženách kolem sebe veliký zmatek. Hanku jako postavu nedokážu ani komentovat, protože její chování bylo snad nejvíc nelogické ze všech :D

Takže jako poslední čtenář této knihy předtím, než se vrátí k Annettce, nedávám žádné vysoké hodnocení. Kniha sice má silné téma, nicméně pro mě tam chybí více hloubky v citech a prožívání děje. Celou dobu se mi zdálo, jako kdyby Linda vyprávěla cizí příběh, který se jí ani nedotkl, ne svou vlastní bolavou zkušenost.

Hodnotím tedy 3,5 z 5 a to hlavně kvůli závěru, který jediný mi přišel citově plný.

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Grandhotel Jaroslava Rudiše je první audioknihou, kterou jsem poslouchala u nočního kojení na @ceskyrozhlas . Pojednává o životě Fleischmana, mladého muže, který nikdy neopustil své rodné město Liberec. Jeho osud je předurčen už ve velice nízkém věku, kdy utrpí obrovskou ztrátu. Možná proto je Fleischman tak trochu jiný.

Jeho dospělý život se odehrává především na Ještědu, kde pracuje a bydlí v hotelu svého strýce. Také se seznamuje s jedním bývalým občanem Liberce, který byl po válce odsunut do Německa a s ním zažívá nejrůznější absurdní dobrodružství.

Grandhotel byl částečně zajímavou sondou do duše Fleischmana, částečně jsem si neustále kladla otázku, jaký smysl vlastně kniha má? Upřímně nevím. Nad některými scénami jsem se pousmála, ale upřímně řečeno mi kniha nepředala vlastně vůbec nic a ani se mě nijak zvlášť nedotkla. Vyzdvihnout však musím interpretaci Petra Stacha. Jeho hlas byl do ucha nesmírně příjemný a bavil mě i způsob jeho přednesu.

Interpretace vytáhla hodnocení této knihy na 3 z 5 :)

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Rybí krev Jiřího Hájíčka je další audioknihou, kterou jsem si poslechla u nočního kojení v aplikaci @ceskyrozhlas . Přiznám se, že po setkání s Hájíčkem v hromadné štafetě jsem další jeho knihu neplánovala. Ale @knihomolkalenka i @ann.ctenarskyklub Rybí krev doporučovaly a pak v té aplikaci prostě byla a já do toho šla.

A musím říct, že jsem byla velice mile překvapena! Možná to bylo tématem, kdy hlavní hrdinka Hana přijíždí zpět do Česka a vzpomíná na mládí dnes již z části neexistující vesnice a také na boj, který proti politikům s několika spoluobčany vedla. Vesnice, které byly zbořené v rámci záboru kvůli jaderné elektrárně Temelín, nejsou jen zbořenými domy, ale též zničenou rodinnou historií a zpřetrhanými vazbami s blízkými. A také ztrátou kořenů. To vše autor velice pěkně popsal, Hanu jsem mu zkrátka věřila. Temelín je od mého rodného Písku kousíček, v Českých Budějovicích jsem studovala a tak mi ta geografická blízkost byla velice příjemná :)

Divila jsem se tomu, ale na tohle audio jsem se vždycky nesmírně těšila. Čte fenomenální Dana Černá :)

Já hodnotím 4 z 5 :)

V hlavní roli Adele Astairová V hlavní roli Adele Astairová Eliza Knight

V hlavní roli Adele Astairová je další béžovka, která vyšla u nakladatelství Metafora. A tahle mě bavila moc! Věděli jste, že slavný tanečník minulého století měl starší sestru Adele? Já ne!

V této knize se s Adele seznámíme poměrně podrobně. Nejprve sledujeme, jak poprvé přijíždí s bratrem do Londýna, aby vystoupili se svou show poprvé v Londýně. Adele byla, stejně jako Fred, tanečnicí a podle mnohých dokonce talentovanější než její bratr. Jak to, že o ní tedy nic moc nevíme?

Adele totiž toužila po lásce, manželovi, rodině... a tak se jednoho dne vzdala své kariéry, aby se provdala za anglického aristokrata a stala se lady Charles Cavendishovou.

Dál nebudu Adelin příběh prozrazovat, protože stojí za to si ho přečíst :) autorka Eliza Knight dokáže vtáhnout do děje, s humorem a nadhledem psát o vystoupeních, večírcích i flirtech mladé Adele. Zároveň citlivě popisuje smutné události, které přichází. Mě osobně bavila i druhá linka fiktivní tanečnice Violet, která pochází z chudinských poměrů, ale má neuvěřitelný talent. Spřátelí se sice s Adele, o své místo mezi tanečníky, ale musí nejednou pořádně zabojovat...

Kniha mě moc bavila a dostává ode mě 4,5 z 5 :)

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada a nakladatelstvím Metafora moc děkuji!

30.10.2023 5 z 5

Holky z Detroitu Holky z Detroitu Tori Whitaker

Holky z Detroitu od Tori Whitaker jsou příběhem dvou žen. Violet, která se ve 20.letech minulého století stěhuje z Kentucky do Detroitu, aby se stala moderní ženou a Melanie, její prapraneteře, která zdědí Violetin automobil.

Zatímco Violet si v Detroitu plní sny, žije nespoutaným životem a touží po větší samostatnosti, Melanie tvrdě pracuje na svém povýšení ve společnosti vyrábějící bourbon a snaží se popasovat s rozchodem se snoubencem. Obě dvě stojí před důležitou životní volbou, odevzdat své srdce muži a přestat tak být nezávislou?

Přiznám se, že jsem s Violet ani Melanií nesouzněla, protože pro mě je rodina a rodinný život přesně to pravé před jejich volbou jsem tedy nestála. Je ale pravdou, že Violet měla volbu těžší, postavení ženy bylo absolutně jiné než dnes. I tak mě ale bavil svět prvních automobilů, americké prohibice a bourbonu. Příběh jsem si moc užila a ke čtení ho doporučuji všem milovníkům historických románů :)

Knihu hodnotím 4 z 5 :)

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada a nakladatelstvím Metafora a moc za to děkuji