ujira ujira komentáře u knih

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Kniha, ze které mrazí, vyvolává vztek a slzy beznaděje. Zároveň krásná studie poválečného života malé vesnice na Vysočině, ve které spravedlnost vzali do rukou po svém a návrat přeživších židů se jim zcela nehodil a rušil a to i po letech, v další generaci -
žít s takovým dědictvím je obludné. Ovšem žít s vědomím, že přežití koncentráku bylo nežádoucí, návrat domů také, a že ten, kdo nemá stejné zkušenosti, nedokáže vás pochopit- také obludnost.

09.06.2021 5 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Dánovy detektivky jsou nejen napínavé, ale i vtipné a lidsky napsané. Nejsou to vykonstruované, brutální prózy, které mají pouze děsit a napínat, jsou to příběhy, které se mohly opravdu stát. Ačkoli této knize bych vytkla trochu méně propracovaný závěr. Ale každý den nejsou vánoce.

02.06.2021 4 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Svižná, čtivá historicko-detektivní próza.

31.05.2021 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Až přespřílíš vrstevnatý příběh , co do počtu postav a jejich životních příběhů i zápletek kriminálnich, čtenář se trochu v něm potácí, nevěda která postava ho provede až do závěru a rozuzlení. V tomto případě je ,,méně více,,. A vyšetřovatel se tu jen tak trochu mihne.

29.05.2021 3 z 5

Konec patriarchátu Konec patriarchátu František Pavlíček

F.Pavlíček to s jazykem umí, jeho próza je laskavá, humorná a bodrá. Mám ráda ten kraj valašský a jeho lid, stejně jako autor.

29.05.2021 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Trochu absurdní, trochu provokativní, hodně pesimistické, nicméně možné.

25.05.2021 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Českou,, Agátu CH.,, jsem začala objevovat od této knihy a předpokládám, že ostatní knihy budou vyšetřovatele Bergmana více pouštět k práci a budou z Čech. Nicméně za mne dobrá detektivka, srovnatelná se zahraničními.

19.05.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Upřímné, současné, místy vtipné čtení o vážných věcech, o vztazích.

17.05.2021 4 z 5

Velhartické pastorále, Vražda v lázních Velhartické pastorále, Vražda v lázních Vlastimil Vondruška

Pan Vondruška si udržuje jistou úroveň coby autor historické krimi, jeho knihy jsou čtivé, a opravdu jen odpočinkové.

12.05.2021 3 z 5

Konečně objektivní pohled na krvavé dějiny minulého století, zejména na aktivity dvou světových mocností ve třicátých a čtyřicátých letech, které své děsivé činy schovávaly za hesla národnostní, socialistický, státotvorný, ap. Poučíme se už konečně ? Nejpřínosnější pro mne byly kapitoly o ukrajinském hladomoru a vůbec o dopadech války na Pobaltské státy, Polsko a Ukrajinu a jejích (zejména židovské) obyvatelstvo.

11.05.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Svižné, hutné, mladé a přesto vážné dílko. Útlé, ale zachycující velký úsek života, od sladkého dětství, přes nasládlé dospívání až po hořkosladkou dospělost dědičky cukrovaru.
Navíc s pikantním a nečekaným závěrem.

09.05.2021 5 z 5

Oko Oko Vladimír Balla

Balla píše jak v rauši, chtěla jsem poznat nějakého nadějného slovenského autora, jenže jsem sáhla asi po nesprávném.

07.05.2021 2 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásná kniha, dojemně napsaná.

06.05.2021 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Fantasy žánr čtu výjimečně a tato kniha, i když určena dětem, mne zaujala. Další autorka oplývající bohatou fantazií.

06.05.2021 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Silně přitažená za vlasy, ale čtivá detektivka.

02.05.2021 3 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Jedno pravidlo pro člověka. pro mne, pro 21.století - oddejte se meditaci, poznejte se.

30.04.2021 3 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Waltari patří k předním autorům historických románů, jeho romány vtáhnou čtenáře do děje a doby a hrdinové nejsou povrchní a jednoduší. Dokonce u čtenáře mohou způsobit, že se o téma začne hlouběji zajímat nebo o něm přemýšlet. Četba po velikonocích ,v covidové době umocnila prožitek svobody a naděje.

22.04.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Pokud styl psaní měl podtrhnout nudnou a stereotypní atmosféru života mladé rodiny, pak se to asi autorce povedlo. Jinak jen plytký návod na destruktivní přežívání.

16.04.2021 2 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

beatnický úlet, odvrácená strana Ameriky,špinavě poetický jazyk.

26.03.2021 3 z 5

Hodnotím jako podnětné, nepovrchní, zajímavé čtení, ovšem i trochu deprimující. Jeden si pak klade otázku, má lidská rasa vůbec nějakou nadějnou vyhlídku? Vše, na co člověk přijde se dá zneužít. Škoda jen, že se nedozvíme, jak to dopadne.

26.03.2021 5 z 5