Vážkopis komentáře u knih
Stojí za to si přečíst, až na ni narazíte v knihově. Mile překvapí.
Pasáže o životě barbarů jsou zajímavé. Člověk musí přistupovat ke knize trochu kritiky. Přeci jen asi sloužily tyto zápisky k ospravedlnění mezi veřejností. Caesar se sem tam přikrášlil, ale dnes už to nevadí. Doporučuji všem zájemcům pop-historie s kritickým okem.
Geniální. Když čtu komentáře, vyřadil bych to z maturitní četby. Školské četby zničily Máchu, Nerudu, Němcovou...proč ničit Vančuru, nezaslouží si to. Děti si z toho asi moc neodnesou a není to pro ně zábavná četba. Do školní četby by měly patřit knihy vtipné, úderné, kratší a pak oblíbené aktuální. K tomuto je třeba vrátit se později. I když je otázkou kolik čtenářů by se k tomu pak dostalo. Čtenářská gramotnost upadá... za sebe dávám 5/5. I když jsem ji četl minulý rok k maturitě. Po stránce jazykové je to krása, po dějové je to záhada, spíše jsou vyvolány zvláštní pocity, stejně jak jak to umí lyrika. Ale pokud je opěvován nějaký Havel...
Tohle je pro mě taková bible, je dobré mít ji vždy někde ve studovně při sobě. Nečíst to naráz, ale vychutnávat si, vracet se.
Krása. Téměř i tyto balady jsou fejetonky. Reakce na tvorbu Erbenovu, Havlíčkovu, lidové žánry... Je to úžasné s jakou odvahou to Neruda umí prodat. Ale není doceněn, jak koukám v komentářích.
Když koukám na komentáře dole. Nevím co si myslet. Protože jak Nerudá umí psát prózou... to je prostě úžasné. Když jsem ji četl poprvé, položil jsem oči na první řádek a najednou jsem byl na straně 100 a užíval jsem si to. Asi do školy se čte vše špatně... chápu. Ale zkuste se k této knížce vrátit někdy, až to nebude z povinnosti.
Nejlepší Nerudova sbírka, které vyšla. Nechybí vtip, optimismus, nebojácnost, vše s čím si Nerudu spojím.
Tím se Neruda zahřál. To, co nastalo po této sbírce, rozhodně nikdo z dobové kritiky nečekal.
Víte, za to co dneska Neruda psal... myslí si, že by ho vyhodili z redakcí. Je dobré si o tom přečíst. F. X. Šalda o něm napsal, že byl muž, který se nikdo a nikoho nebál a nikdy nezapomněl na humor. A to na humor český. Dnes už to jsou jen poklady významu historického, nesuďme, ale přiučme se.
Babička. Nevím, proč by měla být bez ceny pro dnešní dobu. Kdyby to bylo vydané dnes, je to označené za šovinistické dílo a možná na ní někdo pošle i nějaké to udáníčko o tom, jak tam píše o Němcích. Ale to asi i na Nerudu a jiné (co teprve takový Kosmas). Proto to čtu moc rád, byla to doba kdy se nebáli někteří otevřít ústa, nebo si vypsat ruku. Babička není vesnická idyla, ale musí tuto knihu dostat pozorný čtenář a né stroje dnešní doby. Odráží se tam národní hrdost, která se již dnes nenosí.
No ale pro kritiky tady... sama Němcová to dílko nepovažovala za příliš zdařilé a psala za něj omluvy do redakcí.
Nevím, jestli je tam toho málo. Dost dobře vysvětluje i problematiku, se kterou se setkáte na vysoké škole. Pro mě lepší, než nějaké ty kostky atd.
Při mém studiu českého jazyka jsem četl tuto knihu jako první. No to byla první kniha naučného charakteru, od které jsem se nedokázal odtrhnout.
Zpracovával jsem nedávno menší práci na téma Jan Neruda a jeho Balady. Byla to kratší prezentace do školy na obecné seznámení. Jako zdroj mi posloužili různé studie a obecné přehledy. Když se mi den po prezentaci dostala tato útlá knížečka do ruky, byl jsem úplně paf. Vše přehledně na jednom místě. Všechny perličky na toto téma sesbírané ještě za slušně dlouhé období, po které prof. Janáčková tuto problematiku řešila. Pokud se někdy budete chtít dozvědět něco víc o Nerudovi jako "baladikovi" – sáhněte určitě po této brožurce. Ulehčíte si spousty práce. Já musím dát pět z pěti.
Kniha, díky které jsem od malička věděl, co chci jednou studovat.