Venezia Venezia komentáře u knih

U nohou Venušiných U nohou Venušiných Vicente Blasco Ibáñez

Skôr ako historický román mi prišla kniha ako dišputa, ktorá má vykresliť Borgiovcov pozitívne.

02.08.2017

Nenápadní společníci Nenápadní společníci Ladislav Švihran

Kniha o to tom, ako vznikali veci, ktoré považujeme dnes za samozrejmé: hodiny, žiarovka, okuliare, zápalky a zapaľovač, radiátor, kniha, pero, písací stroj, chladnička, práčka, šijací stroj, žiletky a holiaci strojček, výťah, telefón, bicykel, teplomer, vákuum, kompas, termoska, konzerva, zrkadlo, bleskozvod, zips, vodovodný kohútik, kľúč a záchod. Zaujímavé je, že - podľa tejto knihy - už v 70-tych rokoch boli elektromobil či mobilný telefón na obzore.

23.07.2017 5 z 5

Vyzeráš ako Francúz Vyzeráš ako Francúz Frédérique Veysset

Na rozdiel od "ženskej" verzie tejto knihy (Vyzeráš ako Francúzka) sa táto kniha venuje aj niečomu inému, ako len oblečeniu a trochu topánkam a kabelkám: napr. účesom, parfumom, okuliarom, etikete stolovania, zdravej výžive či slušnému správaniu. Keby spomenuli ešte všeobecné vzdelanie a šport (veď ako ináč by mali muži silu a držanie tela - nemyslím horu svalov), bola by kniha na 5 hviezdičiek. Niektoré outfity sú doslova chutné, u nás vidí človek mužov väčšinou v tričku a rifliach alebo - hlavne tých mladých - v teplákoch.

11.07.2017 4 z 5

Poselství z Granady Poselství z Granady Ernst Sommer

Kolumbus sa chystá na cestu a španielska inkvizícia vraždí židov, dosť nudné spracovanie témy.

20.06.2017 2 z 5

Mestský mních Mestský mních Pedram Shojai

Zaujímavé sú časti s príbehmi ľudí, ktorí majú nejaký problém, lebo aspoň v jednom príbehu sa človek nájde. Horšie je to s tými kecmi okolo. Riešenia problémov sú vlastne jednoduché: menej pracujte, šetrite peniaze, oddychujte, jedzte zdravo, cvičte, nájdite si čas na svoje koníčky a rodinu či priateľov.

04.06.2017 3 z 5

Rumový kráľ Rumový kráľ Robert Gaillard

Keď vám žena porodí čierne dieťa, a) zatajili vám, že má čierneho predka alebo b) kúpala sa v rieke na mieste, kde sa kúpu černosi.

31.05.2017 3 z 5

Americká krása aneb Objevte všechny chutě Nového světa Americká krása aneb Objevte všechny chutě Nového světa kolektiv autorů

Apetit na cestách je skvelá séria, číta sa skoro ako stručný cestopis, ibaže o jedle. Ani som netušila, koľko "amerických jedál" mám rada.

07.01.2017 5 z 5

LIDL Kuchárska kniha : vynikajúce a jednoduché recepty z celého sveta LIDL Kuchárska kniha : vynikajúce a jednoduché recepty z celého sveta kolektiv autorů

Kniha obsahuje jednoduché a krátke recepty na prípravu hlavných jedál aj dezertov z Talianska, Francúzska, Španielska, Grécka, Mexika a Ázie.

14.05.2016 4 z 5

LIDL Cukráreň podľa Adriany Polákovej : 62 overených a chutných receptov LIDL Cukráreň podľa Adriany Polákovej : 62 overených a chutných receptov Adriana Poláková

Krásna grafika a výborné recepty.

14.05.2016 5 z 5

Čokoláda - božský požitek Čokoláda - božský požitek Carla Bardi

Graficky krásna kniha a všetky recepty s čokoládou. Množstvo prísad je uvedené v gramoch aj hrnčekoch. Tie, ktoré som vyskúšala, boli výborné.

26.03.2016 5 z 5

2x 101 knih pro děti a mládež 2x 101 knih pro děti a mládež Pavel Mandys

Zaujímavý počin, i keď nerozumiem, prečo chýbajú také knihy ako napr. Anna zo Zeleného domu, Tajná záhrada, Malá princezná, Malý lord, Malé ženy, Pollyanna, Malý biely koník, Křižák v džínách, Jamy.. alebo Tajomstvo Zeleného jazera, Pán zlodejov, Fiorella, Traja pátráči, U nás v Kocúrkove, Šibalstvá Tilla Eulenspiegla, Barón Prášil, Pán much, Mládí v hajzlu, Pampeliškové víno, My děti ze stanice Zoo, Bella a Sebastián, O mé rodině a jiné zvířeně, Denník princeznej a séria Mediátor od Cabotovej, séria Rudá jako rubín, séria Záhady ze Starověkého Říma od Lawrencovej, knihy J. Wilsonovej, Moja skvelá kariéra, Zlodejka kníh, Hvězdy nám nepřály, Hodina nachové růže, Môj příběh - Titanic, séria Kouzelný atlas od Válkovej, séria An American Girl od Valerie Tripp, či slovenské Danka a Janka, Maťko a Kubko, Smelý zajko, Fontána pre Zuzanu, Opice z našej police, Môj dedko Rýchly šíp, Prázdniny so strýcom Rafaelom, Neznášam, keď ma hladkajú po hlave, Hľadám lepšiu mamu, Bambuľkine dobrodružstvá, rozprávky Ľ. Feldeka atď atď atď.
Chýbajú mi tu aj Arabela, Mach a Šebestová či Maxipes Fík, autori ich nezaradili, lebo vznikli podľa seriálov, aj keď čitateľský zážitok sa mi zdá rozdielny. Chýba mi tiež náučna literatúra, napr. séria Děsivé dějiny, Děsivá věda, Děsivá literatura a i.
Nebolo by bývalo lepšie napísať knihu 500 či dokonca 1001 kníh pre deti a mládež?
Tiež by som knihy rozdelila do viacerých skupín ako pre deti a pre mládež, napr. básničky, rozprávky, príbehy detí, sci-fi, fantasy, dobrodružné, pre dievčatá atď.

20.02.2016 4 z 5

Navždy šik! Navždy šik! Tish Jett

Autorka je Američanka žijúca dlhé roky vo Francúzsku a prezrádza triky Francúziek "určitého veku", ako byť očarujúca a elegantná aj vo vyššom veku. Kniha je rozdelená do 9 kapitol + epilóg a témy sú: čaro Francúzky určitého veku, toaleta (starostlivosť o pokožku a pleť), líčenie, vlasy, životospráva, cvičenie, šatník, módne doplnky, trvalé očarenie. Na to, že je kniha asi určená starším čitateľkám, sú niektoré texty písané veľmi malým písmom. Niektoré francúzske tipy sú u nás asi nereálne, napr. mať svoju dermatologičku. Raz som to skúsila, bolo mi povedané, že ľudia sem prichádzajú s ozajstnými problémami.

10.01.2016

Královna Alžběta Královna Alžběta Alison Weir

Na rozdiel od prvého dielu Princezna Alžběta, som sa niekedy nudila. Celá kniha je len o tom: chcem sa vydať, nechcem sa vydať, aká som ja krásna, vzdelaná, zbožňujte len mňa, iné ženy neexistujú. Bŕŕŕ.

08.01.2016 3 z 5

Noc, kdy se zrodilo šampaňské. Historie luxusního životního stylu od Ludvíka XIV. po současnost Noc, kdy se zrodilo šampaňské. Historie luxusního životního stylu od Ludvíka XIV. po současnost Joan DeJean

Všeobecne rozšírená mienka, že všetko francúzske je luxusné a to najlepšie, je vlastne propaganda vymyslená a rozšírená Ľudovítom XIV. Pozitívne na tom je, že bolo vymyslených veľa vecí, bez ktorých si dnes nevieme vymyslieť život a že bola podporovaná domáca francúzska výroba. Kniha má 13 kapitol a každá sa venuje inej téme: účesom, oblečeniu, topánkam, butikom, jedlám, káve, šampanskému, diamantom, zrkadlám, osvetleniu mesta, dáždnikom, nábytku, parfémom, zábave. A samozrejme sa človek dozvie, kto a ako všetko toto vymyslel.

08.01.2016 4 z 5

Smrt chrámových tanečnic Smrt chrámových tanečnic Břetislav Čenda

Hlavná hrdinka je mladučká, krásna, talentovaná a samozrejme najlepšia tanečnica zo všetkých. Navyše zdedila kopec peňazí. Porušuje všetky možné pravidlá, viacmenej kvôli nej umierajú ľudia, zabijú jej matku, ale ona sa len otrasie a tancuje si ďalej.

Dívka náhle pochopila, že pochyby a sebeobviňování jsou prokletím a požehnáním dobrých lidí, pouze zlo si je vždy jisté samo sebou.

08.01.2016 2 z 5

Tajemství lásky. Erotické vzpomínky na Paříž Tajemství lásky. Erotické vzpomínky na Paříž Anne-Marie Villefranche

Keďže je erotická literatúra dnes tak in, rozhodla som sa, že jej dám šancu. A bola som príjemne prekvapená. Poviedky majú pointu, sú vtipné, ironické a samozrejme hanbaté. Len neviem, či ich ocenia fanynky 50 odtieňov.

08.01.2016 4 z 5

Lahodná čokoláda Lahodná čokoláda neznámý - neuveden

173 receptov - a všade čokoláda. Väčšina receptov je ale zhodná, vrátane obrázkov, s tými v knihe Čokoláda - špalíček receptu. Viď:

11.12.2015

Moučníky Moučníky Christa Schmedes

Receptov je naozaj 100 a každý koláčik je odfotený, recepty sú väčšinou krátke a sú zrozumiteľné. Tieto koláče boli výborné: koláč s jablkami a orechmi, ananásový koláč, čokoládový koláč (s mandľami), taliansky "Ricotta" koláč, koláč "Mascarpone", bábovka s vaječným likérom, bretónsky jablkový koláč (s mandľami, tam som dala len polovicu cesta), kávová tortička "Mascarpone". Už sa teším na ďalšie. Jablkový koláč s karamelom a španielsky mandľový zvitok boli také nijaké a citrónové bábovky sa nedali jesť.
Recepty sú rozdelené do 5 skupín: Ovocné múčniky, Klasické koláče pečené na plechu, Ovocné múčniky, Múčniky pečené v hlbokých formách a Z celého sveta. Na konci sú Tipy a triky: jednotlivé cestá, tipy a triky cukrárov, ako dosiahnuť najlepšie výsledky pri pečení a ako múčniky pekne ozdobiť.

23.11.2015 5 z 5

Vražda v Mandalay House Vražda v Mandalay House Joe Alex (p)

... Pred rokmi sa vybral do Indie ako úbohý chlapec a vrátil sa ako veľmi bohatý človek. Keď som sa ho ako dievčatko spýtala, ako je to možné, odpovedal mi: "Pamätaj si, Karolínka, ak má človek v živote nejakú veľkú záľubu, musí pre ňu urobiť všetko. Kto chce upokojiť súčasne kráľa, boha, rodinu, vlastné svedomie i svoju vášeň, vždy prehrá a zahynie od zúfalstva. Svet bol vymyslený pre silných. Iba mocní môžu byť dobrí..."

25.10.2015 4 z 5

Hladko obratko Hladko obratko Jane Bull

Rozkošná knižka pre malé slečny, ktoré začínajú s ručnými prácami.
Obsahuje úvod, kde sú vysvetlené základy šitia a stehy /vrátane navliekania nite či prišitia gombíka/ a 6 kapitol: vyšívanie, gobelín, patchwork, aplikácie, pletenie a háčkovanie.
Sú tu podrobné návody, ako si napríklad vyšiť vlastný obrázok, uháčkovať alebo upliesť kvietky na ozdobu bundy, vyrobiť puzdro, ušiť tašku s muffinom alebo ušiť loptičku.

25.10.2015 5 z 5