Veve721 Veve721 komentáře u knih

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Zimní lidé ode mě dostávají plných pět hvězdiček, protože jsou tím nejlepším zástupcem hororového žánru, kterého jsem dodnes četla a zároveň se nebojím toto dílko označit za jednu z deseti nej knih v mé knihovničce. Místo v TOP desítce nejlepších knih roku 2017 tudíž má jisté. ;) Autorka píše čtivě, dokáže čtenáře plně vtáhnout do děje, hraje si s naší představivostí a zároveň nesklouzává k ohraným klišé. Právě naopak - příběh je originální a finální rozuzlení mi vyrazilo dech. To jsem vážně nečekala!
A knížka nenadchla jenom mě, ale i moji mamku. Ta ji četla ještě přede mnou a doteď o ní mluví. ;)

01.12.2017 5 z 5

Rolling Stones 1963-1965 - Na cestě za hvězdnou slávou Rolling Stones 1963-1965 - Na cestě za hvězdnou slávou Terry O'Neill

Tahle kniha není pro každého. Je pro umělecké duše, které chtějí mít v knihovničce něco výjimečného. Je pro profesionální i amatérské fotografy, kteří se chtějí pokochat prací mistra. A je pro fanoušky Rolling Stones, samozřejmě. Díky tomuto dílku si budete připadat, jako by členové kapely byli vaši staří známí a vy si u nich v obýváku prohlíželi jejich fotoalbum. Vidíte obyčejné kluky, kteří snídají, pijou kafe a upravují si vlasy jako my - obyčejní smrtelníci. Jde o umělecké dílo, jehož krása je v jednoduchosti.

30.11.2017 3 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Přestože mi hlavní hrdinka nesedla a na jejím osudu mi nezáleželo, zaujaly mě kapitoly z událostí v Pine Cottage. Ty jsou pro mě největším tahačem příběhu. Líbilo se mi postupné odhalování toho, jak se vše seběhlo a velké plus dávám za nečekaného sympaťáka - nikdy bych neřekla, že si ho nakonec tolik oblíbím. Poněkud pomalejší začátek mělo na svědomí přílišné šťourání v psychice hlavní hrdinky, i tyto kapitoly však byly zajímavé, přestože šly mimo žánr knížky. Plnohodnotného thrilleru se dočkáme na konci knížky, kde jedna akční scéna střídá druhou, čtenáře čeká nejedno překvapující odhalení a nevyhneme se ani trošku krvavějším scénám, které k této literatuře prostě patří. Za pozornost rozhodně stojí a jsem ráda, že jsem si mohla přečíst recenzní výtisk ještě před oficiálním vydáním.

16.11.2017 4 z 5

OpRAWme se OpRAWme se Stanislav Skřička

Stanislav Skřička nás prostřednictvím knížky nenutí stát se veganem či fruktariánem. Nenásilně na nás působí skrz vysvětlivky a dobře míněné rady, takže si nakonec poběžíte ten pomeranč koupit sami z vlastní vůle. A poběžíte, tomu věřte. I já byla ze začátku skeptická, ale musím říct, že autor ví, o čem píše. A nejde jen o obsah, ale také o formu, kterou nám informace podává. Vtipy, veselé obrázky, uklidňující modrá barva nadpisů... Knížka jako celek na vás působí motivačně a pozitivně.

16.11.2017 4 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Nedivím se, že "Strom lží" dostal tolik ocenění. Autorka má zvláštní styl psaní, používá hodně popisů, které vhodně doplňují příběh (nejsou pouze nudnou vycpávkou) a přirovnání, které před vašima očima mění atmosféru příběhu. Mě například uvízla v hlavě věta: "Pospával bezstarostně jako štěnátko na koberci." Byla použita v situaci, kde popisovala tlustého strýčka a pomohla vám si ho představit jako roztomilého nemotoru, jak pak příběh dál plyne, osobnost strýčka Milese se mění a vy se divíte s hlavní hrdinkou - díváte se na svět Faithinýma očima a dokonale jí rozumíte. To je velké plus každé dobré knížky.
Každopádně se mi "Strom lží" zapletl hluboko do mysli a knížku řadím mezi jednu z těch, na které v knihovničce nesedne prach. Určitě ji vnutím mamce na přečtení a i já sama si ji znovu někdy vytáhnu...

09.11.2017 5 z 5

Nejhorší noční můra Nejhorší noční můra Brenda Novak

Tak to tu máme zase... Přehnaně sebevědomá hlavní hrdinka, která si myslí, že její úžasně geniální nápad nikoho neohrozí, protože ho přece důkladně promyslela. Ale opravdu někdo může shromáždit nejnebezpečnější šílence v jedné budově a očekávat, že se pak nestane nic zlého? Prostřednictvím doktorky Evelyn Talbotové se podíváme do dodnes řádně neprobádané oblasti psychopatie. Avšak připravte se na to, že tato knížka ve vás vyvolá obrovské množství otazníků, které vám nikdo nebude moci zodpovědět... Nakladatelství Omega opět přišlo s velmi zajímavým literárním počinem, které může na první pohled vypadat tuctově (přeci jen je na téma ústavů už hromada knih), na druhou stranu čtenáře ochromí mrazivou atmosférou Aljašky a nečekanou přidanou hodnotou... Brenda Novak vsadila na lehce klišoidní, ale diváky oblíbené téma. Přesto vás však dokáže natolik vtáhnout do děje, že jí tu tuctovost námětu rádi odpustíte. Já jsem z knihy nadšená a o přečtení dalšího dílu nepochybuji ani na vteřinu.

31.10.2017 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Když se nad knížkou hlouběji zamyslím, tak bych ji nejspíš označila za skvělý mix všech možných populárních děl. Prostředí mi velmi silně připomíná trilogii Loď mezi hvězdami, kapitoly o viru ve mě vyvolávaly podobný pocit, který mívám při sledování zombie filmů Světová válka Z a Den poté, problém s inteligentním řídícím systémem mi zase připomněl Červenou královnu z Resident Evilu 1, no a zamilovaný pár plus nenaplněná nešťastná láska... Romeo s Julií jak vyšití... :D Přesto je knížka jako celek jedinečným originálem, který se vám vryje do paměti. Jednak je tu neobvyklá forma vypravování, která zaujme i zatvrzelé nečtenáře. Pak musím pochválit sympatickou hlavní hrdinku. Nakonec ale největším důvodem, proč dát Illuminae vysoké hodnocení je to, že těch 600 stran prolítnete jedním dechem. To je podle mě u knížky opravdu podstatné...

29.10.2017 5 z 5

Bon Jovi Bon Jovi Bryan Reesman

Jde o kvalitně zpracovanou encyklopedii o životní cestě kapely Bon Jovi, autor všechny informace podává jednoduchým jazykem, snaží se nás nezahlcovat nezajímavými informacemi a udržet objektivní ráz textu, přestože je z něj cítit velký respekt a náklonost k frontmanovi skupiny. Pokouší se vyhnout tomu, aby kniha vyzařovala dojem bulvárního plátku, naopak nechává promlouvat spíše osoby z Jonova okolí než sebe jako spisovatele. Výběr fotek a bonusových ilustrací je perfektní a můžeme vidět, že i zde si dali tvůrci záležet na hodnotě. Ale abych nechválila jen vzhled... Knihu mě bavilo číst, přestože nejsem Bon Joviho věrný fanoušek. Já rock poslouchám, dokonce mám i dvě jejich písničky v mobilu, nicméně nemůžu říct, že bych byla zrovna cílová skupina pro tuto encyklopedii. I tak jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

19.10.2017 5 z 5

Lidé, kteří mě znali Lidé, kteří mě znali Kim Hooper

Čtení této knížky jsem si strašně moc užila! Bavily mě postavy, zaujal mě samotný příběh a oceňuji i realističnost, která dodala výslednému dílku lehce depresivní podtón. K Emily jsem si rychle našla cestu a přestože jsem s mnoha jejími rozhodnutími nesouhlasila, držela jsem jí palečky. Při čtení posledních stránek mi bylo líto, že už jsem na konci příběhu. Samotný závěr mi přišel až příliš otevřený - na druhou stranu si pozorný čtenář může mnohé vyvodit z náznaků... Autorka si zakládá hlavně na dialozích, díky čemuž se knížka četla velmi svižně. Zápletka byla zajímavá a v rámci žánru poměrně neokoukaná. Jde o autorčinu prvotinu a já doufám, že bude v psaní pokračovat.

14.10.2017 5 z 5

Vzestup raketových dívek Vzestup raketových dívek Nathalia Holt

Když jsem si o knížku žádala, nevěděla jsem přesně, co můžu očekávat. Doufala jsem jen v to, že se dozvím nějaké nové zajímavosti o vesmíru, který mě tolik fascinuje. V něčem se mé předpoklady dokonale naplnily - měla jsem například ohromnou radost z barevných fotek planet naší sluneční soustavy a vysvětlivek, jak k jejich pořízení došlo. Z druhé strany mě však některé úseky pořádně uspávaly, protože jsem si na čtení nevybrala nejvhodnější denní dobu. Druhá polovina knížky si mě však získala a poslední stránky mě dokonce tak pohltily, že jsem nemohla jít spát, dokud jsem je nedočetla. A ten doslov! Ten mě skutečně rozsekal...

29.09.2017 3 z 5

Rande naslepo Rande naslepo Saliya Kahawatte

Saliyu obdivuju, ale také nesnáším. Knížka mi přišla zajímavá, přesto to nebylo přesně to, co jsem očekávala. Obálka mě na první pohled zaujala, ale neodpovídala ději. Film mě ohromně bavil, jenže se předlohou jen volně inspiroval. Co víc říct: Můj názor je roztříštěný na dvě poloviny a bylo těžké to nějak shrnout... Nakonec bude stejně na vás, jaký budete mít na příběh názor. Jsem si jistá, že se najde hodně čtenářů, kteří dají i pěkně vysoké hodnocení. A já se s nimi hádat nebudu, protože chápu, co se jim může na knížce líbit. Jen u mě prostě sebestředný Saliya tolik neuspěl...

20.09.2017 2 z 5

Se záští Se záští Eileen Cook

Přestože byl závěr předvídatelný a samotné téma poněkud klišé, knížka se mi jako celek moc líbila. Jedná se o psychologický thriller, nejdůležitější tedy je práce s charakterem hlavní hrdinky a s tím si Eileen Cook pěkně vyhrála. Pitváme se v Jilliných vzpomínkách, názorech, myšlenkách,... Když o sobě hlavní hrdinka pochybuje, pochybuje čtenář s ní. Když je rozhořčená, jsme také naštvaní. Autorka výborně zvládá hru s emocemi. Jen je škoda, že se stejně pečlivě nevěnuje i ostatním postavám. Přesto byl Jillin příběh zajímavý a já si čtení opravdu užila. Nemohla jsem se donutit přestat číst, dokud jsem se nedostala na poslední stránku. Takhle pozdě do noci jsem už dlouho nečetla. :D

12.09.2017 5 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Hodnocení pro mě tentokrát nebylo nijak těžké. Hlavní hrdinka Charlie není protivná, nesympatická ani přihlouplá - naopak jedná racionálně a její charakter působí opravdu realisticky. Stejně přirozeně jsou popsány i vedlejší postavy, kterým autorka věnovala až překvapivě hodně prostoru. Nenásilně nam předkládá množství možných pachatelů, které můžeme podezřívat, přitom linku každého z nich nezapomene v závěru ukončit. Nevznikají tedy žádné dodatečné otázky (co se stalo s tím vzteklounem? jak dopadlo manželství nevěrného právníka?). Všechno do sebe jako celek dokonale zapadá. Plný počet hvězdiček však nemůžu dát. Vadila mi překombinovanost motivů vraha a nedostatečný popis hlavní hrdinky. Přesto hodnotím výsledné dílko velmi kladně. Rozhodně jde o kvalitní úvod nové série a navnadil mě na další díly.

08.09.2017 4 z 5

Kosmičtí Avengers Kosmičtí Avengers Brian Michael Bendis

Přestože je nám odkryto velmi málo opravdového děje, mě to bavilo. Jde spíš o úvodní díl, kde se dozvíme hodně zajímavých informací, které doopravdy znát nepotřebujeme. Nejsou pro děj zrovna podstatné. To ale neubírá na čtivosti. Úvodní příběh o seznámení rodičů je napsaný nejlépe - ten by si zasloužil plných 100%. Je vtipný, nápaditý a kresba odpovídá kvalitě scénáře. Hlavní linka je zde pouze nastíněná, proto nebudu hodnotit příběh jako takový. Zatím se Strážci pouze mlátí s mimozemšťany a zachraňují jeden druhého.

01.09.2017 5 z 5

Záleskautky Záleskautky Noelle Stevenson

Musím říct, že z knížky opravdu dýchá atmosféra skautských táborů, foglarovek a dobrodružství. Pokud bylo hlavním úmyslem autorek vytvořit tým novodobých emancipovaných Rychlých šípů, tak se jim to stoprocentně povedlo. V tomto ohledu oceňuji nejen příběh kombinující rozpustilost a dobrodružnost, ale také celkové zpracování knížky. Líbilo se mi také využití fantasy prvků ve formě nadpřirozených zvířátek. Na druhou stranu musím ubrat hvězdičku za slabší práci s charaktery postav (zatím si mě získala pouze Ripley) a další za příliš nerozvinutou zápletku. Jako úvod do světa záleskautek je to ale moc dobré, jen bych byla ráda, kdyby měla knížka alespoň o jeden sešit více. Jako celek se mi "Střez se svaté kočičky" líbilo a navnadilo mě na další díly série.

29.08.2017 3 z 5

Běh života: Lid versus O. J. Simpson Běh života: Lid versus O. J. Simpson Jeffrey Toobin

Myslela jsem, že budu po dočtení překvapená nebo i nadšená, ale nečekala bych, že budu doslova uchvácená. Těšila jsem se na román se zaměřením na trestní právo a fakta, ale ani ve snu bych si nepředstavila, že mě knížka popisující soudní slyšení dokáže rozplakat. Styl psaní autora je tou nejdokonalejší kombinací, kterou může čtenář beletrie dostat. Vyvolá ve vás mnoho emocí (dojme vás, pousmějete se, bude vám i smutno) a s těmito pocity dále manipuluje. Díky tomu O.J. chvíli obdivujete, ale o kapitolu později už jím opovrhujete. Chápete jeho právníky, soucítíte s jeho dětmi. Je to velké dílo. Nejen po stránce literární, ale i po stránce lidské.

18.08.2017 5 z 5

Mockingbird Mockingbird Steven Grant

Přestože jsem si Mockingbird původně ani nechtěla koupit, nakonec jsem ráda, že ji doma mám. Nebylo to žádné veledílo, ale nebylo to ani tak zlé, jak jsem si představovala. Příběh byl až přehnaně jednoduchý, zaměřený spíš na vztah Bobbi s tím blbečkem Hawkeyem, kterého já nemám ráda. V tomto příběhu mi ale nevadil tolik, jako v jiných jeho komiksech. Na druhou stranu manželské hádky rušily dějovou linku, v každém panelu byla hromada bublin a akční scény se ztrácely za proslovy hrdinů. Je to dost škoda, protože při tak parádní kolorizaci by akční scény úplně lahodily oku. Kresba mírně pokulhávala, ale pokud se na panely nezaměřujete jednotlivě, ale díváte se na stránku jako na celek, tak si toho možná ani nevšimnete. Jako celek hodnotím tento svazek krásnými třemi hvězdičkami, které si plně zaslouží. Nejedná se sice o nejlepší zatím vydané NHM, ale ani nejhorší... Takový kvalitní zlatý střed. :)

15.08.2017 3 z 5

Blafuj ako celebrita Blafuj ako celebrita Jana Benková

Druhý díl byl o něco lepší než první. Je fajn, že se děj někam pohnul. Konečně jsme se dočkali toho, co jsme očekávali a Katka se snaží získat místo společnice. Jenže se o to pokouší a přemýšlí nad tím celou knížku. Radši bych četla o samotné práci, než jen o Katčině věčném váhání. Přesto musím ocenit, že se začalo něco pořádného dít a taky to, že se autorka věnovala rozvoji ostatních postav. Každopádně dávám pár bodů navíc za čtivost, protože jsem druhý díl zhltla rychleji než ten první.

13.08.2017 2 z 5

Spoločníčka Spoločníčka Jana Benková

Já nepochybuju, že je Jana Benková skvělá spisovatelka, protože se mi hodně jejích knížek líbilo. Ale tenhle román mi prostě nesedl. Možná to je i tím, že jde jen o první polovinu příběhu a nemá moc rozvinutý děj. Vlastně se pouze seznamujeme s postavami. Až přehnaně moc stran se věnuje jedinému rozhovoru, kdy Silvia přizná svoji pravou profesi a Katarína ji desítky stránek bombarduje trapnými rýpavými otázkami... "Není ti to blbé? Nepřipadá ti nechutný? Není ti líto jeho manželky? A jeho dětí? Nestydíš se za sebe?" Tak asi se nestydí, když to pořád dělá, ne? :D Celkově mi hlavní hrdinka Katarína lezla na nervy. Pravděpodobně i to je jedním z důvodů, proč mi knížka nesedla.

13.08.2017 1 z 5

Harley Quinn: Preludia a nokurňa Harley Quinn: Preludia a nokurňa Kelly Puckett

Někteří komiksáci pravděpodobně s mým hodnocením souhlasit nebudou, ale mě se Harley prostě líbila a podle svých dojmů taky budu hodnotit... Každý díl vypráví víceméně uzavřený příběh na zhruba 20 stran, takže není moc prostoru na nějakou složitější zápletku. Kvalita jednotlivých sešitů lehce klesá, takže první dva sešity jsou vážně super, další už jsou poněkud slabší, dvojdíl o mistrovi hádanek mi pak moc nesedl. Zároveň se ale s každým dalším číslem dozvídáme drobečky informací o Harleyině minulosti a můžeme tušit, že v pokračování řady by jsme se nějaké výraznější dějové linky nakonec dočkali. To, co máme v rukou je jen takový pomalý start, kde se Harley jako postava teprve rozkoukává a shání si nové kámoše. Nic víc v tom nehledejte, žádná velká pointa vás nečeká. Harleyiny vtípky nemusí sednout každému, proto je nejspíš hodnocení na internetu tak rozdílné. Ve svazku se navíc objevuje pár moc pěkně zpracovaných scén, které mě opravdu bavilo sledovat - například kamerový záznam z prvního seznámení doktorky Quinzelové s Jokerem... :)

11.08.2017 4 z 5