vikaa vikaa komentáře u knih

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Román pro ženy se zajímavou zápletkou a prolínáním současnosti a válečné minulosti. Knížka mě bavila, jednu dobu jsem ale měla docela dost Dorothey a radši bych trávila více času s Robertou. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, jde o celkem zdařilé dílko, které se tomu, co nabízí ženská literatura znatelně vymyká. A i když pár věcí z červené knihovny autorka neopomněla dosadit, vzhledem k žánru mě to ani moc nevadilo. Za mě poctivé 3 a půl hvězdy a knihu určitě ženským čtenářkám doporučuji.

22.01.2017 4 z 5

Vždy s láskou, Petra Vždy s láskou, Petra Petra Němcová

Začátek byl poněkud slabší a to jak stylisticky, tak i obsahově. Mě jako "pamětníkovi" dob před revolucí ani tak nevadilo částečné zkreslení reality (její zhodnocení může být subjektivní), ale spíš to, že styl psaní opravdu připomínal slohovku žáka střední školy. Nicméně, ani ne po půlce jsem se začetla a kladně hodnotím snahu Petry přiblížit mnohdy neradostný život modelek a jejich úskalí mladým čtenářkám. Přestože občas byl Petřin projev pro mě lehce naivní, obdivuji ji velmi za její sílu poprat se s nepřízní osudu, za její statečnost, usilovnou snahu se uzdravit, za její návrat na místo "činu" a pomoc, kterou bezprostředně poskytla obětem tsunami. Bylo mi moc líto smrti jejího mladého přítele a tragického konce jejich velké lásky...Do dalšího života Petře přeji opravdu hodně štěstí, lásky a splněných snů.

06.01.2017 3 z 5

Deník Deník James Patterson

Román pro ženy, který bych přisoudila spíše Nicholasovi Sparksovi než Pattersonovi. Nicméně, zápletka je zajímavá a dojemná, děj plyne hladce a kniha se velmi dobře čte. Já ji od čtvrtiny dočetla jedním tahem:-) Na konci knihy jsem si uvědomila, že jsem kdysi viděla film natočený podle této knihy, takže jsem trochu tušila, jak to dopadne, ale přesto jsem si čtení užila. Příběh vás zcela určitě dojme, pokud nejste úplní "tvrďáci" a mě osobně se moc líbilo střídání zápisů ze Suzannina deníku a současnosti. Za mě poctivé 3,5 hvězdy.

31.10.2016 4 z 5

Po všech těch letech Po všech těch letech Susan Isaacs

Podle hodnocení tady jsem si myslela, že to bude větší pecka. Ale musím říct, že knížka byla čtivá a humorná. Kdo čeká thriller (jak je tady uvedeno), ten se nedočká. Většinou vraha dopředu nehádám, ale v polovině knihy jsem měla jasno. Hlavní hrdinka byla sympatická, ale příběh zas tak moc uvěřitelný nebyl. Klasická oddechovka pro ženy na dovolenou.

18.08.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tak tahle knížka mě dostala a už se moc těším na film. Podle mě je to silně nadprůměrný thriller, v němž není ani tak důležitý cíl (totožnost vraha), ale cesta, po níž se Rachel vydala, aby zaplnila místa ve své paměti. Zajímavý námět a zajímavé zpracování! Pro mě jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četla.

01.08.2016 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Přestože se mi kniha líbila a jedná se o můj oblíbený žánr, místo děje i období, čekala jsem něco víc. Něco, co mě opravdu nadzdvihne ze židle. To se ale bohužel nestalo. Film jsem neviděla, ale určitě se na něj ráda kouknu, abych měla nějaké srovnání. Kniha byla čtivá, člověk se dozvěděl i něco nového, ale mezi svých 100 nejoblíbenějších knih bych ji asi nezařadila...

19.07.2016 4 z 5

Pod africkým sluncem Pod africkým sluncem Barbara Wood

Historický román o kolonizaci Keni od 20.let 20. století až do dnešních dní líčí osudy několika generací původních obyvatel i jejich bílých "uzurpátorů". Ti, kdo mají rádi rodinné ságy na pozadí historických událostí, nemohou být zklamaní...

01.07.2016 4 z 5

Rozhoupaný dech Rozhoupaný dech Herta Müller

Problematika pracovních táborů mě zajímá, tak jsem po knize sáhla s poměrně velkým nadšením. To ale bohužel brzo vyprchalo a já knihu nakonec dočetla s dost velkým sebezapřením. Poetika slov někdy takřka bez emocí mi nepřipadala v tomto případě nejvhodnější. Kniha je napsána spíše formou minipovídek - tzv. hrdinových postřehů na svět gulagu. Jako nejpůsobivější hodnotím všudypřítomného anděla hladu a potom pasáž o "náhradním bratrovi", ke ke kterému hrdina pociťuje obrovskou nenávist, pro mě ne moc pochopitelnou. Paradoxně se mi nejvíce líbily pasáže před a po gulagu. Celkově mi hodnocení na Databázi připadá nadhodnocené, ale je to samozřejmě můj subjektivní pocit...

13.03.2016 2 z 5

Oběť Oběť Martine Ayotte

Jedna z nejlepších knížek na téma incestu, co jsem četla. Autorka přesvědčivě i když celkem "decentně" líčí, jak ji otec od dvou let až do dospělosti zneužíval. Hlavní část knihy je o její cestě za svobodou, kterou musela sama ujít, aby se vnitřně osvobodila. Na její cestě za spravedlností ji podporuje její manžel a děti, duchovní rodina, přátelé, ale původní rodina se od ní distancuje. Zůstává otázkou, nakolik matka a sourozenci věděli o tom, co se po celá léta odehrávalo za zavřenými dveřmi a zda si uvědomují svůj podíl viny, že týrání nezabránili. Autorka napsáním této knihy pomohla nejen sobě, ale mnohým dalším dívkám s podobným osudem, kterým ukázala, že vzepřít se agresorovi jde kdykoliv a že naděje na "úspěch" je i po mnoha letech veliká...

15.02.2016 4 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Michel Bataille

Tato kniha se ke mně dostala po mnoha a mnoha letech. Pamatovala jsem si, jak na mě tehdy v mládí hluboce zapůsobila, tak jsem si ji znovu připomněla. Nekonalo se žádné nadšení, jako když jsem ji četla poprvé, musela jsem si zvykat na styl autorova psaní, ale nakonec mě útlá knížka rozhodně nezklamala. Doporučuji ji všem těm, kteří mají rádi katastrofické romány a zvláště těm, co milují vlky:-)
Za mě 3 hvězdy a půl, poprvé by to bylo na pět hvězd, tak dávám čtyři:-)

27.01.2016 4 z 5

Ledové střepy Ledové střepy Lenka Chalupová

Tahle kniha je pro mě důležitá nejen proto, že ji vlastním s autorčiným přátelským věnováním, ale jejím přečtením jsem si také splnila první knihu z Čtenářské výzvy. Lenka Chalupová opět nezklamala, začátek se sice podle mě trochu táhl a lehce mi připomínal knihu od Frýbové Falešní hráči (tu už jsem četla před hoooodně moc lety), ale brilantní závěr mě vyvedl z omylu, že už tuším, jak to všechno dopadne. Za mě poctivé tři a půl hvězdy a už se těším na další Lenčin počin:-).

12.01.2016

Milostné etudy Milostné etudy Katie Fforde

Myslím, že od autorky už jsem četla lepší románky. Co se mi líbilo, bylo vylíčení pořádání literárního festivalu a knižního prostředí vůbec.

20.09.2015 3 z 5

Poutnice Poutnice Iny Lorentz

Další poutavý historický příběh známé autorky Iny Lorentz. Období středověku líčí autorka poměrně bez příkras, cesta poutníků do Santiago de Compostela, kam se Tilla vypravila pohřbít otcovo srdce, není bez nebezpečí a ne všichni ze skupiny se dostanou živí až do cíle. Láska hlavní hrdinky k mladému krajanovi, který se ji vypravil hledat je už pouze pomyslnou třešničkou na dortu.:-) Intriky v rodném městě jsou vylíčeny velmi přesvědčivě a celkově je vidět, že o období, ve kterém hrdinka žila, je zajímavé si něco přečíst, ale žít v něm by chtěl jenom málokdo:-)

07.05.2015 4 z 5

Všechny sny světa Všechny sny světa Theresa Révay

Pokračování Bílé vlčice za prvním dílem nijak nepokulhává. S hlavními postavami bývalou ruskou aristokratkou Xeňou a německým fotografem Maxem se setkáváme po II.světové válce v Berlíně. Max si prošel koncentračním táborem a zázrakem přežil. Xeňa se ho vydává do poválečného Berlína hledat. Nikde jinde jsem se dosud nedozvěděla tolik faktů o komplikované situaci Berlíňanů a všech, kteří v Berlíně po válce žili. Je těžké si představit, co se tam všechno dělo ve snaze Rusů Berlín ovládnout všemi prostředky, když západní mocnosti zároveň odmítly Berlín opustit. Poměrně málo zmiňovaná poválečná historie Berlína je zde vylíčena velmi poutavě a prolíná se v podstatě celým dějem. Knihu doporučuji všem, kteří se na pozadí velké osudové lásky chtějí o situaci poraženého a podrobeného hlavního města Německa něco nového čtivým způsobem dozvědět.

09.04.2015 4 z 5

Markytánka Markytánka Iny Lorentz

Další pokračování Kočovné nevěstky je napínavé a čtivé a člověk má pocit, že v době, ve které se příběh odehrává, skutečně žil. Pohled na část českých dějin z pohledu německé autorky je opravdu velmi zajímavý. Těším se na další díl. I když první díl u mě vede aspoň o 1/2 hvězdy:-)

02.02.2015 4 z 5

Kočovná nevěstka Kočovná nevěstka Iny Lorentz

Tak tahle kniha mě dostala. Miluji knížky od Vaňkové (zvlášť z období Přemyslovců) a Iny Lorenz se co do čtivosti a historických skutečností Vaňkové určitě vyrovná. Příběh byl originální a je pravda, že o životě kočovných nevěstek ve vrcholném středověku jsem nic nevěděla. Také život kněží a vysoké šlechty byl podán dle mého názoru pravdivě a bez příkras. Kniha okrajově popisuje i část českých dějin - upálení mistra Husa včetně historických souvislostí. I když byl konec knihy značně nepravděpodobný, neubírá to v žádném případě knize na přitažlivosti. Zázraky se přece dějí...

07.01.2015 5 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Kniha mě zaujala především kvůli historickým souvislostem. Dozvěděla jsem se mnoho nového a překvapila mě zmínka o shromáždění židů na pařížském stadionu - nedávno jsem viděla film na toto téma. Jinak Xeňa mi byla sympatická - samostatná, nezávislá žena, která se musela postarat nejen o sebe, ale i své blízké. Až se dostanu k druhému dílu, určitě si ho s chutí přečtu:-)

27.11.2014 4 z 5

Dvojí majestát Dvojí majestát William Shakespeare

Hrobníkova písnička:
"To se to v mládí milovalo, ve všední den i ve svátek
Co se kdy tomu vyrovnalo, ach sladké pusy děvčátek
Než jsem se nadál přišlo stáří, až k zemi ohnulo mi hřbet
Ne nikomu se nepodaří uchovat oheň mladých let
Lopata krumpáč rubáš bílý a jáma, jáma hluboká
Tam půjdu za kratičkou chvíli, nic lepšího mě nečeká."

09.09.2014

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha mě zasáhla o něco méně, než bych čekala. Pořád přemýšlím, jestli to není tím, že jsem knížku četla na čtečce a čtečka není jako papírová kniha, která by mě asi k příběhu víc připoutala. Přesto musím autorovi příběhu vzdát hold, s jakou noblesou stvořil vypravěčku, kterou sice lidé děsí (nemělo by tomu být naopak?), ale přesto jejich duše láskyplně přenáší do bezpečí. Takové smrti se nelze bát, lze jen doufat, že budeme žít tak dobrý život, že jí naše duše taky "sednou". Liesel jsem si zamilovala od počátku, stejně jako její adoptivní rodiče. Zvlášť jsem obdivovala její mámu Rosu, která pořád nadává a trestá své blízké, ale zároveň je bezvýhradně miluje a dala by za ně život i když to neumí vyjádřit slovy. Lieselin příběh nekončil tak, jak jsem si od začátku myslela, že možná skončí, což považuji za působivější, než sladký holywoodský happyend. Za mě poctivé čtyři hvězdy a už se těším na film. A když nad tím tak přemýšlím, asi se k téhle knížce ještě někdy vrátím - ale určitě v papírové podobě.

13.08.2014 4 z 5

Nalezená minulost Nalezená minulost Helen Epstein

Zajímavý pohled na dějiny židovství očima dnešní ženy, která odkrývá osudy žen tří generací pocházejících z její "židovské" rodiny. Osudy prababičky mě příliš neoslovily, ale zase jsem si připomněla, co všechno židé nesměli dělat už od nepaměti a že Hitler vlastně využil dlouhotrvající a historicky zakotvenou nedůvěru v Židy a všechno židovské. Helenina babička měla velmi zajímavý život a její matka, která prošla jak Terezínem, tak i koncentračním táborem byla bezesporu výjimečná žena.Určitě stojí za přečtení, i když já jsem byla ne moc čtivou formou knihy zpočátku docela zaskočená... Za mě poctivé 3 1/2 hvězdy.

03.08.2014 4 z 5