vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Devátý díl je za mnou, toto letí. Ohrožení života jedné z hlavních postav ubralo postavě supermanovství a nezničitelnosti a přidala hloubku a uvěřitelnosti. Ačkoliv sérii Hraničářův učen hodnotím skvěle od prvního dílu, přesto je vidět zrání autorových schopností vykreslit postavu i děj. Vrhám se na další díl, nečekaně :)

13.09.2023 5 z 5

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Trochu jsem se bál tématu osmého dílu, církve a sekty (za mě totéž) mě velice iritují, nicméně autor děj uchopil pevně, spád a čtivost udržel, příběh je příjemně lehce vygradovaný až do témeř uspokojivého závěru.
Takže chválím, doporučuji a vrhám se na další díl. Devátý už? Toto letí, když se člověk s hraničáři (a Horácem) nenudí.
Jen malinká kritika: trochu hapruje překlad, někde kluci Haltovi tykají, jinde vykají, už jsem to zaregistroval u druhého dílu a stále se překladatelka nerozhodla, jak to tedy bude. Za mě bylo vykání v prvním díle na místě, ale od druhého dílu rozhodně tykání.

29.08.2023 5 z 5

Ready player one je moje srdcovka, kterou jsem od vydání v češtině přečetl asi osmkrát (!) Stále mě baví a i když knihu znám skoro zpaměti, jistě si ji ještě několikrát přečtu. Logicky jsem se tak na ready player two velice těšil a Cline nezklamal, i jeho druhý počin je skvělý. Zvláště na druhý díl je kniha výrazně nadprůměrná. Samozřejmě nedosahuje kulervoucího spádu jako díl první, ale velmi se mu blíží. Zvláště bych vyzdvihl nečekaně hluboký závěr, který, podobně jako díl první může být dost přesnou predikcí vice či méně vzdálené budoucnosti. Popravdě jsem se ještě nerozhodl, jestli se na to těším, nebo se toho děsím.

31.01.2023 5 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Neil Gaiman, už název zní zajímavě, to přece nemůže být špatné! Bohužel, dočkal jsem se zklamaní. Ne a ne se začíst, je to nudné, nezáživné, temné tím nezábavným způsobem a mé myšlenky utíkají při četbě jinam. Ještě jsem to nedočetl, tak nehodnotím, ale jestli se donutím knihu dočíst, je ve hvězdách. Čeká na mě tolik zajímavějších a čtivějších knih.. Momentálně například Ready player two, kterého hltám a jeho čtivost je skvělá, příběh mě chytl od první stránky, dokonce od první věty! Oceán na konci cesty odkládám na neurčito.

23.01.2023

Století páry Století páry Petr Schink

Dle mého názoru a vkusu autor nevyužil potenciál jinak velmi zajímavého námětu. Osobně mi chybělo důraznější steampunkové podkreslení, už podle názvu by čtenář čekal steampunk jak bič. Příběhu taky chyběla výraznější návaznost a i spád poněkud pokulhával. Nicméně nelze autorovi upřít talent, minimálně za nápad a zaměřím se na další jeho práce.

17.01.2023 3 z 5

Střet králů. Svazek první Střet králů. Svazek první Landry Q. Walker

Nejsem vyznavač komiksů, vlastním (kromě starých komet) pouze dva, Nikdykde a tento a oba dva mě baví a líbí se mi zpracování, ale zase ne natolik, abych si kupoval další pokračování.

27.07.2022

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Krásná kniha pro všechny vyznavače života v přírodě a chatové minimalisty. "Cabin" neznamená pouze srub, ale s trochou nadsázky skoro jakákoliv bouda nebo přístřešek a přesně o tom kniha je. Pro nás trampy, survivalisty a preppery zajaté v betonové džungli je to opravdové porno.

27.07.2022 5 z 5

První pomoc pro všechny situace První pomoc pro všechny situace Lucie Malá

Konečně první pomoc pro širokou veřejnost. Srozumitelná, stručná a ve svém účelu plně funkční kniha. Toto by mělo být v každé domácnosti (a samozřejmě v hlavách).

27.07.2022

Všechny tyto světy Všechny tyto světy Dennis E. Taylor

Výborné! Poslední díl a celá série znatelně převyšuje běžný průměr sci-fi knih originalitou, spádem i čitelností. Bez ostychu Bobiverzum řadím k těm nejlepším knižním sériím, které jsem kdy četl a jednotlivé knihy série do top 50 knih.
Určitě se do Bobiverza jednou vrátím! Do té doby Bobnet už jistě pokryje celou galaxii :)

27.07.2022 5 z 5

Tábornická praxe Tábornická praxe Joges (p)

Jedna z nejlepších tábornických příruček, které v češtině spatřily světlo světa. Přes na dnešní poměry archaický styl se většina věcí nemění, naopak právě dnes je například onen specifický přístup k přírodě ještě důležitější, než tehdy.

09.07.2022 5 z 5

Les plný tajemství Les plný tajemství Erin Hunter

Jak už jsem psal dříve, práce překladatelů si obvykle velice vážím, ale překlad kočičích válečníků dost shazuje jinak výborný příběh. Všechny ty kožíšky, tlamičky apod jsou pro příběh naprosto bezpředmětné a při četbě jen ruší, co hůř, v originále to takto není, takže knihu zmršil překladatel.
Upřímně nevím, zda-li se vůbec někdy pustím do dalšího dílu.

03.01.2022 2 z 5

Putování začíná Putování začíná Erin Hunter

Erin Hunter se podle všeho snaží profilovat tak trochu jako takový nový Seton, jenže kdo kdy četl Setona, se nad jejími knihami jen blahosklonně usmívá.
Mám rád knihy z přírody o přírodě, ale přece jen Seton je mi bližší naturálnějším podáním.

26.12.2021

Zázračné houby - Léky najdete v lese Zázračné houby - Léky najdete v lese Dalibor Marounek

Po shlédnutí pořadu Zázračné houby na Netflixu sháním všechny dostupné publikace o houbách. V češtině je jich bohužel žalostně málo. Tato není zdaleka dokonalá a objem informací je dost hubený, přesto je to zřejmě nejlepší kniha o tématu v češtině.

02.10.2021 5 z 5

Jak přežít v přírodě Jak přežít v přírodě Clive Johnson

Jedna z nejlepších příruček pro přežití a pobyt v přírodě, jaká v češtině vyšla. Oproti SAS příručce je přece jen stručnější a čitelnější.

22.05.2021 5 z 5

Umění vládnout Umění vládnout Tomio Okamura

Pečlivě populisticky sestavená agitka a jsem velice překvapený, že tomu někdo může věřit. Ono se dobře poslouchá, co chce člověk slyšet, ale to ještě neznamená, že to je pravda. Pan Okamura je populista, provokatér a rozhodně není autorem tohoto textu, i když je tak uveden.

18.05.2021 odpad!

Pokémon Go! Neautorizovaný průvodce hrou Pokémon Go! Neautorizovaný průvodce hrou Cara Copperman

Kniha naprosto zbytečná. Hru jsem kdysi zkoušel a vším vás provede, návody absolutně nejsou třeba. Tuto knihu bych si samozřejmě nikdy nekoupil, byla mi zdarma přibalena k zásilce knih z Dobrovského.

17.05.2021 odpad!

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Nepůjdu tak daleko, abych hodnotil knihu, jako jiní, jako nejhorší díl série (ještě nemám přečtenou celou sérii, takže to dodatečně ještě může přijít) ale ani bych ji ani zdaleka neoznačil za nejlepší. Jsou témata, která nesnesu v žádné knize, nebo i filmu, proto tak nízké hodnocení, navíc v této knize je oproti předchozím méně napětí, více military fantasy (nejsem fanda) a bohužel i spád místy pokulhává. Nicméně i přes to stojí v rámci série za přečtení. Například Regis je velmi zajímavá postava.

03.02.2021 3 z 5

Dračí hněv 1 - Ticho před bouří Dračí hněv 1 - Ticho před bouří Michael A. Stackpole

Jak už jsem psal u jednoho z předchozích dílů, nejsem fanda militantní fantasy, ale tady mi to sedlo, hlavně pro skvělé podání, spádný příběh a mnoho nečekaných zvratů. Nejlepší fantasy série, kterou jsem kdy četl. Poráží s přehledem i Zaklínače.

21.01.2021 5 z 5

Maska válečníka Maska válečníka Michael A. Stackpole

Překvapuje mě tak nízké hodnocení. Je sice pravda, že masku válečníka jsem četl až po sérii pevnost Drakonis (kterou stále považuji za nejlepší fantasy sérii), takže můj pohled na knihu může být lehce zastřen znalostí světa a příběhu Drakonis, přesto věřím, že směle strčí do kapsy mnoho jiných, paradoxně lépe hodnocených sérií. Mých 5* je plně zasloužených.

21.01.2021 5 z 5

Oheň a led Oheň a led Erin Hunter

Je to čtivé, velmi, opravdu. Jako v málo které knize se vžívám do postav a prožívám s nimi emoce a trampoty. Je to možná tím jednoduchým sdělením, ale i celkové velmi přímočarým slohem. Co mi trochu kazí čtení podobně jako v prvním dílu, jsou zdrobněliny, ale nutno podotknout, že je jich zde znatelně méně než v jedničce, tak doufám, že to bude trendem a v dalším díle jich bude ještě méně. Přece jen díky obsahu to není úplně kniha pro malé děti, tak pro přehršel zdrobnělin, jak tomu bylo v prvním díle, nevidím důvod.

26.11.2020 4 z 5