vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Technická příručka, svazek druhý Technická příručka, svazek druhý kolektiv autorů

Přes svou archaičnost se jedná i v dnešní době o hodnotnou technickou příručku. Vlastnosti a zpracování kovů, velká pozornost je věnována ocelím. Strojní zpracování, svařování atd atp. Bohužel se mi nepodařilo sehnat první svazek.

18.01.2019 4 z 5

... a nezapomeň na modlitbu! ... a nezapomeň na modlitbu! neznámý - neuveden

Původní verzi znám z dětství. Nejsem věřící a proto jsem to už jako dítě považoval za snůšku lehce rýmovaných blábolů bez náznaku smyslu nebo důvodu, v dospělosti jsem názor na celý ten tyjátr nezměnil. Spíše naopak, moje averze se prohloubila.

Dovolil bych si použít citát Richarda Dawkinse:
Pokud potřebuješ boha, aby ti řekl, že máš být hodný, nejsi hodný, jsi poslušný. Pravá morálka vychází z empatie, nikoliv ze strachu u trestu nebo z touhy po odměně.

20.11.2018 odpad!

Přehled chemického názvosloví Přehled chemického názvosloví Jaroslav Blažek

Nejsem chemik, to ani zdaleka, ale právě proto jsem knihu/učebnici chtěl, kvůli doplnění vzdělaní řemeslníka. Zpracovávám ocel a řadu dalších materiálů různými procesy a chtěl jsem více porozumět, co vlastně dělám :)
Přehled chemického názvosloví mi to sice tak docela neřekne, ale když už budu chtít něco nakupovat (kyseliny k leptání nebo anodizaci kovů například) tak už aspoň budu vědět, co kupuju.

20.10.2018

Úroboros Úroboros Petr K. Procházka

Bohužel styl psaní, který mě rozptyloval v předchozí knize se zde ještě více prohlubuje, příliš krátké úryvky z každé dějové linie jsou příliš nahusto proložené, což značně ruší. Sotva se pěkně začtu, už jsem vytržen a hozen jinam. Je to velká škoda, protože děj je jinak velmi členitý a promyšlený. Závěr se poněkud snažil hrát na city, ale slza neukápla.

20.10.2018 3 z 5

Ušlechtilé oceli nástrojové Ušlechtilé oceli nástrojové neznámý - neuveden

Ačkoli nejsem věřící, neubráním se přirovnání, že pro nožíře/kováře je tato publikace takřka biblí. Mám celou řadu knih s ocelářskou tématikou, ale tato patří mezi dvě nejcennější. Dnes už takové publikace skutečně neexistují, a to ani od jednoho výrobce oceli.

20.10.2018 5 z 5

Tobě aneb pomoc stále při ruce Tobě aneb pomoc stále při ruce Miroslav Hrabica

Odpad nejhrubšího zrna. Ke knihám mám povětšinou úctu a knihy, které jsem dostal jako kluk třeba před pětadvaceti lety jsou pořád jako nové, i když vícekrát čtené, ale tohle? Nechtělo to ani hořet. Škoda toho papíru, který byl k tisku použit. Autor by se měl vzpamatovat a přestat kázat o bohu a podobných středověkých přežitcích.

28.06.2018 odpad!

Za zrcadlem Za zrcadlem Lenka Karhanová Hromadová

Přečetl jsem několik úryvků a jsem toho názoru, že se jedná o klasickou pseudovědeckou snůšku blábolů jako "co nám tělo říká", bez jakékoli literární či informativní hodnoty. Jistě, své čtenáře si najde, to však vypovídá spíše o nízkých nárocích těchto čtenářů, než o kvalitě knihy.

28.06.2018 odpad!

Vázání uzlů Vázání uzlů František Alexander Elstner

Elstner je můj velký, no, nelze přímo říct vzor, ale ten člověk mě i mnoho let po smrti fascinuje. Jsem neskutečně nadšen pokaždé, když objevím další z jeho knih.

05.04.2018 5 z 5

Mlok 2002 Mlok 2002 * antologie

Největší problém antologií ceny Karla Čapka je, že povídky vybírá a hodnotí komise složená ze zaujatých komisařů. Jsou to převážně profesoři literatury a autoři, jejich hodnocení je tak na hony vzdálené skutečnému vkusu skutečných čtenářů. Pokud by povídky vybírali a hodnotili přímo čtenáři, vypadala by takováto kniha úplně jinak, dokonce si troufám říct, že by ani jediná povídka nebyla stejná. Proto pro mě tyto literární soutěže, kde tvorbu hodnotí dost subjektivně malá komise, nemají žádnou literární ani vypovídající hodnotu.
Důkazem této mé teorie Vám může být, že ačkoliv se má jednat o nejlepší povídky ze stovek, ne-li tisíců prací, hodnocení čtenářů je až na výjimky spíše slabší.

22.02.2018 3 z 5

Lepší než život Lepší než život Rob Grant

Nejvíc jsem se těšil na věci, které v seriálu nejsou. Rozhodně jsem nebyl zklamán. Třeba návrat Listera na Zemi je skvělý.

19.02.2018 4 z 5

Česká republika od A do Z Česká republika od A do Z Simona Kidlesová

Ačkoli má kniha skoro 700 tenkých stran a je opravdu velmi rozsáhlá, největší zajímavosti vesnic, které jinak zajímají jen ty, kteří tam bydlí, nenajdete, nebo jen zřídka. Mám pro to pochopení, kniha by pak musela mít 1300 stran. Přesto se jedná o velmi zajímavou a hodnotnou publikaci, která má v mé knihovně své místo.

14.02.2018 5 z 5

Trosečníkem v drsné přírodě Trosečníkem v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Dostalo se mi do rukou první vydání, které bylo ostudně plné chyb a nedostatků. Vydání poslední taky není dokonalé, přesto je nesrovnatelně lepší než to první. Pokud by se však chtěl začátečník skutečně "vzdělávat", doporučil bych mu spíše SAS - příručky jak přežít a pod., které sice nejsou vtipné, ale jsou psané odborníky a lidmi se skutečnými zkušenostmi. Pavlíček bere téma jen povrchně a všeobecně ve snaze o vtipnou formu doplněnou o dětské malůvky, opravdu užitečné informace zde však nenajdete. Je to spíše nostalgická publikace do sbírky pro nadšence zálesáctví, cestování, expedic atd., takže ji mám samozřejmě i já. Není k podivu, že v osmdesátých letech se vzhledem k nedostatku knih na toto téma prvního vydání prodalo skoro padesát tisíc kusů.

31.01.2018 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Baví mě typicky ruská představa, že v případě jaderné katastrofy je Moskevské metro jediné místo na světě, kde se dá přežít, ale to je prostě ruská nátura, která je jasně patrná z většiny ruské tvorby (podobně jako US..). Pokud se nad toto dokážete povznést, (a že to jde někdy ztěžka..), čeká Vás zajímavý a dobře čitelný kus plný temnoty. Ještě neodčteno celé, proto zatím bez hodnocení.

28.01.2018

Jižní Amerikou - Výbor pro mládež Jižní Amerikou - Výbor pro mládež Jiří Hanzelka

Je až s podivem, že tak kvalitní literatura jako jsou právě cestopisy Hanzelky a Zikmunda tu mají tak málo hodnocení a popularity všeobecně.

18.01.2018 5 z 5

Trocha práce vznešeného druhu Trocha práce vznešeného druhu John Morressy

Nejsem sice velkým příznivcem povídkových knih jednoho autora, tato byla ale velmi příjemná. Kedrigern jen okrajově.

18.01.2018 5 z 5

Vázání uzlů Vázání uzlů František Alexander Elstner

Jeden ze základních stavebních pilířů nejen každého trampa, zálesáka, táborníka, ale třeba i cestovatele a taky jedna ze stěžejních knih mého dětství.

26.12.2017 5 z 5

Na bledém oři Na bledém oři Piers Anthony

Nuda. Plky o bohu a Satanovi mě vždycky provokují, ale tady je jasně cítit, že autor je věřící, což z mého pohledu kazí každou knihu, ať už je o čemkoli. Další provokaci vidím ve zjednodušeném škatulkování neškatulkovatelných věcí. Jen říct, jestli je člověk dobrý nebo špatný prostě nejde. Ani ve fantasy. Že se dítě narodí už zatížené hříchem a pak musí "dohnat" hříchy, za které nemůže? Trochu kravina, ne?
Navíc téma Smrti je poněkud vyčpělé a znám lepší kousky s touto myšlenkou. Co mě ale ruší při četbě nejvíc, je neustálé omílání téhož, opakování stejné myšlenky z mnoha úhlů. Myslím, že i průměrný čtenář je natolik vnímavý, aby věc pochopil napoprvé. Podobně jako: ten strom byl zelený, ale přemýšlel jsem o tom, že ten strom byl vlastně zelený a jaký na mě má vliv, že ten strom je tak zelený. Uklidnilo mě, že ten velký strom je pěkně zelený a řekl jsem si, že je vlastně dobře, že ten košatý strom je hráškově zelený. Taky Vás čtení příkladu skoro rozčílilo? V Inkarnaci nesmrtelnosti se s podobným budete potkávat až nezdravě často. Tolik logických nedostatků, že se upřímně divím tak vysokému hodnocení. Nemám žádnou motivaci číst další díl či cokoli od Pierse.

13.12.2017 1 z 5

F. A. Elstner: Muž činu - Aerovkou do Afriky, Popularem do Ameriky, Minorem k rovníku F. A. Elstner: Muž činu - Aerovkou do Afriky, Popularem do Ameriky, Minorem k rovníku Jan Tuček

Pokud je Elstner Váš oblíbenec, tahle kniha se Vám určitě bude líbit. Obsahuje věci o Elstnerovi, které jsem nikde jinde neviděl. A pokud Elstner není Váš oblíbenec, třeba jen proto, že ho neznáte, bude se Vám líbit cestování a přímočarý způsob vyprávění, staré fotky míst, jaká už dnes neexistují.

09.12.2017 5 z 5

Dřevo od A do Z Dřevo od A do Z Jordi Vigué

Nejlepší všeobecná publikace o dřevu a jeho zpracování pro kutily, která v češtině vyšla. Typy a vlastnosti dřev, zpracování a nejčastější postupy s konkrétními výrobky.

12.11.2017 5 z 5

Magický pramen Magický pramen Piers Anthony

Poněkud rozvláčné, rozsáhlé analýzy situací a pocitů občas nudí. Je to částečně vynahrazeno originálním prostředím a zajímavým dějem. Nicméně patří k tuctovkám, které bych do kategorie "doporučuji" nezařadil.

20.09.2017 3 z 5