wallnerka komentáře u knih
(SPOILER) Po dočtení knihy ve mně zůstal pocit frustrace, že jsem dostala tak málo času, abych poznala Agnesin životní příběh – a ona dostala tak málo času ho žít... kéž by její příběh pokračoval!
Příběh o tom, jak nedostatek empatie a neschopnost zdravé komunikace ze strany rodičů může ovlivnit celý život jejich dětí.
Ač na tuto tetralogii nedám dopustit a všem ji doporučuji, druhý díl mě poněkud zklamal. V první díle slova vystupovala ze stránky a podmanivě mě vtahovala do děje, ani jsem nepostřehla, že otáčím stránky. Druhý díl trochu drhnul, ale nedokážu s jistotou říct, zda to bylo samotným vyprávěním nebo nedokonalým překladem. Nebyl to ale důvod knihu odložit, další díly se vrátily na vysoko nastavenou laťku prvního dílu.
První kniha úžasné tetralogie. Baví mě sledovat kontrast mezi tím, jak se hlavní hrdinka brodí svým aktuálním životem/dějem, a nadhledem, se kterým na tyto události zpětné nahlíží.
Květinová atmosféra knihy, která z děje prosakuje do názvů kapitol a designu stránek a přebalu, ve mně zpočátku budila obavy, že se jedná o knihu zacílenou na mladé náctileté čtenáře, případně že se tímto snaží autorka kompenzovat nedostatky v samotném vyprávění. Byla to však neopodstatněná obava. Jedná se o silný příběh, převážně smutný - překvapivě i tehdy, kdy by čtenář očekával, že bude hrdinka konečně šťastná.
Tematika knihy mě oslovila, bylo zajímavé nahlédnout do drsného života havířských rodin, kór za světové války. Je vidět, že si autorka dala velkou práci se zjišťováním dobových reálií, čehož si vážím. Bohužel někdy jsou podány čtenáři poněkud neohrabaně, totiž jsou vloženy do úst postavě takovým způsobem, že to nekoresponduje s vyjadřováním postavy v jiných pasážích knihy.
Kniha velice detailně popisuje dějiny jednotlivých klášterů a jejich knihoven, byla mi velmi nápomocná při seminární práci.