Yarwen Yarwen komentáře u knih

Zálesáci Zálesáci Ljuba Štíplová

Předposlední číslo ročníku 1990 nejvíce boduje s příběhem Oldy a Poldy, kteří si vyčarovali Skřeťáka a nemohou se ho zbavit. Náš čtyřlístek pak vtipně zaučuje mimozemské zálesáky, kterak se chovat v přírodě - kreslíř se opět nevyhnul logickým kiksům, ale vtipnost zde vítězí - kocour Richard pomáhá stavět čuníkovi domek tak vehementně, až ho zboří, v pohádce babka přechytračí čerta a v závěrečné básničce se nedozvíme, co se stalo při obědě. Nadprůměrné číslo.

08.08.2020 3 z 5

Hospodáři Hospodáři Ljuba Štíplová

Pokud se v čísle Čtyřlístku objeví komiks ilustrovaný Renátou Fučíkovou, jedná se vždycky o to nejlepší, co může aktuální číslo nabídnout. Nejinak je tomu i tentokrát, jedná se o příběh dudáka Edwarda, který se svým nástrojem nakonec najde uplatnění. A moudrá věta na závěr. Sherlock Holmes řeší polední (nikoliv poslední, naštěstí) případ, zatímco kocour Richard vyráží na moře za pokladem, pronásledovaný krvelačnými (přesto býložravými) zajíci. V závěrečné básničce, které odpustíme, že na medvědí hvězdě by asi nebylo možné žít, si všechna medvíďata budou vážit, že jsou na Zemi. Celkový nadprůměrný dojem trochu kazí jen poněkud jalový příběh Čtyřlístku, který se potýká s nezdárným zvířectvem. Ale potom, co předvedli autoři v minulém čísle, je i tohle cesta vzhůru...

05.08.2020 3 z 5

Tajemství almary Tajemství almary Ljuba Štíplová

Ze čtveřice komiksů v tomto čísle vidím dva jako nadprůměrné: kocour Richard vtipně zachraňuje princeznu a Olda a Polda chytají lelky. Pohádka o lvu a oslovi už moc povedená není, ostatně jako závěrečná básnička. Co by si však zasloužilo odpad, je příběh Čtyřlístku, ve kterém je nasekáno tolik logických kiksů, až je hanba to takto vydat.

02.08.2020 2 z 5

Záhadné tlapky Záhadné tlapky Ljuba Štíplová

Ve třetím čísle ročníku 1990 zaslouží nejvyšší známku příběh o Trufaldinovi z Florencie - malba Renáty Fučíkové je prostě nádherná. Pochválit lze i další komiksy - Čtyřlístek bojuje s neviditelnými nepřáteli ve vlastním domě, Olda s Poldou hrají počítačovou hru z druhé strany a kocour Richard rozpráší lupičskou bandu. Závěrečná básnička už ale ničím nezaujme, celkově to vychází na tři hvězdy.

01.08.2020 3 z 5

Futurama: (P)ohyby v čase Futurama: (P)ohyby v čase Matt Groening

Trio Leela - Fry - Bender se roztříští v čase, každý s jedním dílem stroje času, a je na Cubertovi, aby se je pokusil zachránit, a s nimi i celou Zemi. Komiks jde ve stopách svého seriálu, vtipnost směřuje stejným směrem, ale je třeba poznamenat, že pohybující se obrázky spolu s mluveným slovem nabízí víc. I tak je to povedené, dávám nadprůměr a připravuji se na další kousek komiksové Futuramy...

25.07.2020 3 z 5

S větrem o závod S větrem o závod Ljuba Štíplová

Zrada! Jestliže má Čtyřlístek celkem 34 vnitřních stran, tak v tomto čísle jich bylo osm prostě prázdných, bez jediné tečky. To máte téměř čtvrtinu celého sešitu pryč, přitom tento časopis býval relativně drahý - na konci 80. let stál 7 korun, za tyhle peníze jste tenkrát mohli mít 10 zmrzlin. Škoda je to o to větší, že všechny příběhy jsou tentokrát nadprůměrné - Čtyřlístek narovnává křivdu při soutěži létajících modelů, Jáchym se učí symboliku barevných papírů ve staré Arábii, příběh ze staré Prahy nám připomíná, že nikdy jeden neví, zda ho štěstí zítra vynese vzhůru či smůla potopí, dokonce i Lunt a Špunt se svým vánočním dárkem se tentokrát povedl. Jednu hvězdu ale musím za tenhle zmetek srazit.

10.06.2020 2 z 5

Oprava nutná Oprava nutná Ljuba Štíplová

Zlatým hřebem tohoto čísla je bezesporu nádherně ilustrovaný příběh z řecko - římských bájí o králi Midasovi. Nicméně i příběh Čtyřlístku, který ukazuje na to, že vědomosti se bez námahy nezískají, nebo další cesta Jáchyma, tentokrát do Říma, jsou komixy povedené, stejně jako sympatická závěrečná básnička. Nebýt opět slabého Lunta a Špunta, aspirovalo by předposlední číslo roku 1989 na čtyři hvězdy...

08.06.2020 3 z 5

Výlet pro čtyři Výlet pro čtyři Eduard Martin (p)

Tři vydařené příběhy se nám představují v tomto čísle: Čtyřlístek se potýká se středověkými nestvůrami, Jáchym se učí ve starobylé Číně vyrábět papír a Sherlock Holmes prokáže svůj důvtip při pátrání po zloději tajného receptu. Pohádka o ševci je už slabší a závěrečná básnička táhne celé číslo pod průměr.

06.06.2020 2 z 5

Vtipálkové Vtipálkové Ljuba Štíplová

Celému číslu vévodí pohádka o hloupém Honzovi, jež je nádherně malovaná (R. Fučíková), v tandemu ji pak doprovází příjemně vtipní Olda s Poldou, kde Polda špačky určitě netluče, ale stejně se mu stanou téměř osudnými. A když jsme u vtipu, o něm je i příběh Čtyřlístku, který se překonává ve vydařených žertících. Kdyby nebylo slabého Lunta/Špunta a závěrečné básničky, aspirovalo by toto číslo na mimořádné čtyři hvězdy.

31.05.2020 3 z 5

Únos Únos Ljuba Štíplová

Čtyři komixy a z toho tři detektivní - hozená rukavice pro každého z nich. Zatímco Sherlock Holmes se s lehkostí sobě vlastní přehoupne přes průměr - pomáhá klubu Stopařů objasnit záhadu stop - příběh Čtyřlístku s únosem Myšpulína už vypadá uspěchaným dojmem a Lunt & Špunt se svými zloději už je vyloženě slabý. Nejlépe tak nakonec vypadá pohádka, ve které se Hanako vydává do kočičího království - je to takové krásně dětské. Úvodník pak tentokrát vypráví rádoby pohádku o Šmoulech, kteří na konci 80. let bombasticky vtrhli jako módní vlna na televizní obrazovky a Čtyřlístek se na této vlně také chtěl trošku svézt - vyznívá to ale trapně.

28.05.2020 2 z 5

Římské tajemství Římské tajemství Eduard Martin (p)

Dva příběhy s římskou tématikou v jednom čísle! Který je lepší? Nejspíš ten Jáchymův, nebýt příliš jednoduché gramatické chyby - tam to šlo udělat jinak, lépe. Ale ani samotný komix Čtyřlístku není špatný, právě naopak - na několik stránek se podařilo vměstnat slušnou porci děje. Koko se snaží uzavřít s tchořem mír, jak to dopadne, asi všichni tuší, ježek Čeněk (kde je ježek Jožka?) s veverkou Barčou se dají na fotografování, to už je takový průměr, a závěrečná básnička by si s odřenými uchy zasloužila tak jednu hvězdu...

27.05.2020 3 z 5

Psí hvězda Psí hvězda Ljuba Štíplová

Co mě dostalo v tomto čísle do kolen, byl příběh Káti a Škubánka s obrovským knedlíkem. Nevěřil bych, že se jako dospělý takhle naplno rozesměji jako u četby dětského komixu - tohle je na plných pět hvězd. Rovněž i Koko a Tchoř je vydařený - tam se podíváme na výstavu domácích zvířat - podobně jako příběh samotného čtyřlístku, kde stojí za povšimnutí hlavně videorekordér, který v roce 1988 rozhodně nebyl volně prodejný, teprve na počátku 90. let se stal věcně dostupným, nikoliv však finančně. Vodáci nám tentokráte zápasí s kachnou i velkou vodou v poměrně jalovém příspěvku, podobně jako závěrečná básnička, jež díru do světa také neudělá. Takže: pět hvězd za Škubánka, po třech za Čtyřlístek a Koka, dvě hvězdy patří vodákům a básničce. To dělá čistých 60% alias tři nadprůměrné hvězdy.

23.05.2020 3 z 5

Vlak do Oklahomy Vlak do Oklahomy Ljuba Štíplová

Z tohoto čísla bych vyzdvihl další cestu Jáchyma se svým šotkem za poznáním, tentokrát do starobylého Řecka, aby si vyzkoušel, jak se psalo do voskových tabulek. Krásně vykreslený rozdíl mezi Rozumbradou a skutečným mudrcem. Chytrý človíček je rovněž pochválen v příběhu Sherlocka Holmese, ze kterého vyplývá ponaučení, že ten, kdo nejvíc mluví, nemusí být ten nejchytřejší nebo nejvšímavější. I příběh dvou vodáků s vydrou se docela vydařil, stejně jako hezky malovaná závěrečná básnička. Jen u příběhu Čtyřlístku zamrzí logický kix, kde jeden z kovbojů se ve stejnou chvíli nalézá na dvou místech. Celkově ale určitě nadprůměr.

16.05.2020 3 z 5

Přízrak v domě Přízrak v domě Ljuba Štíplová

Myšpulín tentokrát nechá bez dozoru svou laboratoř a jeho vynálezu se zmocní zloděj. Osobně bych ho nechal potrestat, ale je to pro děti, tedy budiž, že se o něj náš Čtyřlístek ještě stará. Olda ve svém příběhu zápasí s tygrem, kos Karlík udělá díru do světa v šou byznysu a nakonec se nám představí první díl nového komixu o Jáchymovi a tiskařském šotkovi. Jen škoda té závěrečné básně, ta se nepovedla. Přesto si toto číslo nadprůměrné hodnocení zaslouží.

19.01.2020 3 z 5

Cesta do neznáma Cesta do neznáma Ljuba Štíplová

Náš čtyřlístek se tentokrát vydává na druhou stranu světa, sice bez vysvětlení, jak se tam dostal, ale to by se dalo odpustit snáz, než podprůměrnou zápletku. Toto číslo táhne naopak nahoru skvělý Sherlock Holmes se svou dedukcí, ten by si zasloužil i čtyři hvězdy, rovněž straka Klára nabízí docela vtipný příběh, k průměru pak sklouzává Koko a závěrečná básnička o létání už jen mele nesmysly, ta je skutečně nepovedená. Celkově mi to vychází na dvě hvězdy.

07.01.2020 2 z 5

Rytíř Rytíř Ljuba Štíplová

Čtyřlístek tentokrát v povedeném příběhu zachraňuje rytíře, ostatní komixy však už tak povedené nejsou a táhnou mé hodnocení dolů. Koko a tchoř, stejně jako závěrečné básničky, mají ještě určitou úroveň, ale Netopýr Emil a zvláště pak pohádka Jirka s kozou v sobě mají tolik logických kiksů, že je to i na pohádku příliš. Celkově 46%.

20.12.2019 2 z 5

Bílá past Bílá past Ljuba Štíplová

V tomto čísle náš Čtyřlístek ve zdařilém příběhu nejprve bojuje pro sníh, vzápětí proti němu, dále se Koko v ne úplně zdařilém příběhu vydává do města, následná pohádka nás upozorní, že i ženy - hospodyně to nemají lehké, hrad Kulíkov pak poskytne hezké vyprávění, tentokráte o "perném dni", aby bylo toto číslo uzavřené básničkou, na kterou rychle zapomenete. Celkově blízko průměru.

02.12.2019 2 z 5

Velké čarování Velké čarování Ljuba Štíplová

První číslo nového ročníku vstoupilo do roku 1987 úspěšně. Čtyřlístek se potýká se svými třemi kouzelnými přáními, Koko vyrazí s Rózou do orlích skal, zatímco Polda s Oldou zajišťují nové bydlení pro vodovodníka Škebličku. Sherlock Holmes opět pátrá, tentokrát ale neřeší žádný zločin. Všechny příběhy povedené, jen ta závěrečná básnička je velmi slabá. Jako celek ale přesto hodnotím nadprůměrně.

22.11.2019 3 z 5

Lacho z rodu Ha Lacho z rodu Ha Marian Leon Bielicki

Lacho, mladý tibetský pastevec, byl vybrán, aby se stal lámou v budhistickém klášteru, nicméně různé zvraty nakonec zapříčíní, že se stane placeným poháněčem jaků a začíná poznávat místa, o kterých slyšel jen vyprávět.
Kniha je napsaná poutavě, vytkl bych jen událost, kdy silný a neohrožený Lacho, kterého nic nerozhodí, se rozklepe pod pouhopouhým přísným pohledem, až pokazí pečlivě nacvičený tanec. Rovněž konec je useknutý, čekal jsem další příhody, ale autor vše ukončil plány Lacha do budoucna.
Co ale nelze nezkritizovat, je zamlčování teroru a represí, jež v té době čínská vláda na Tibet brutálně praktikovala. S čínskými vojáky se Lacho setká jen jednou a vyjdou z toho jako hodní a usměvaví chlápkové. Za tohle překrucování sktutečnosti srážím dvě hvězdy.

22.11.2019 1 z 5

V zajetí obrazovky V zajetí obrazovky Ljuba Štíplová

Poslední číslo ročníku 1986 je povedené, přináší originální příběh Čtyřlístku, jenž bojuje se svým televizorem, vydařil se i Koko, přinášející z hlubin močálu spací kytku pro Havravrance. Následuje pohádka o Hloupé ženě, naopak zklamal mě trochu Olda s Poldou, pokud si přivedou na hřiště hydru a nikdo nic nenamítá, trochu tu pak skřípe logika. Závěrečné Verše o vodě pak fungují spíše jako vycpávka. Celkově ale určitě nadprůměrné číslo.

17.11.2019 3 z 5