Anna Cima se vrací! Vypráví o ohrožených úhořích i o vzpomínkách
novinky
PR článek, 26.10.2022Po čtyřech letech od debutu Probudím se na Šibuji, který se stal literární senzací, vychází u Paseky nový román Anny Cimy. Vzpomínky na úhoře se opět odehrávají v Japonsku a propojují osudy tří hrdinek. Autorku inspirovaly zprávy o kriticky ohrožených úhořích i japonská mytologie.
Za román Probudím se na Šibuji získala Anna Cima ocenění Magnesia Litera pro objev roku
a Cenu Jiřího Ortena. Kniha vyšla i v Japonsku, kde se dočkala dotisku. Kromě toho román přeložili v Bělorusku, Bulharsku, Maďarsku, Německu, Polsku, Severní Makedonii, Srbsku nebo Španělsku.
Cesta tří hrdinek
Na nebývalý úspěch debutu nyní autorka navazuje mnohovrstevným románem Vzpomínky na úhoře. Na sedmi stovkách stran vypráví příběh tří žen, jejichž životy se postupně proplétají. Juka Suzukiová pátrá po zmizelém kolegovi z redakce novin. Miju Kaneharová žije ve svých vlastních světech, obydlených nadpřirozenými silami. Sára Fukuharová se zabývá výzkumem ohroženého úhoře japonského.
Sama autorka se pustila do zkoumání problematiky úhoře ve všech možných rovinách, od historické přes kulturní, po společenskou i mytologickou. Výchozím impulzem bylo zjištění, že úhoř japonský i evropský patří mezi kriticky ohrožené ryby. „Přesto je Japonci s oblibou ve velkém konzumují,“ upozorňuje Cima. „Přitom úhoř je alespoň na některých místech v Japonsku posvátné zvíře, což ani Japonci sami často nevědí. Slouží jako boží posel, a také symbolizuje plodnost, dlouhověkost, vitalitu. Lidé se k němu modlí za bezpečný porod nebo klid v manželství. Vymírání ryby, ke které se modlí nastávající maminky v zemi, která se dlouhodobě potýká s klesající natalitou a stárnutím populace, mi přišlo více než symbolické,“ říká autorka.
Nechybí fantaskní prvky
Vzpomínky na úhoře přináší příběh o přátelství, odvaze a síle vzpomínek. Podobně jako v románu Probudím se na Šibuji, jehož hlavní hrdinka byla rozpolcená mezi Prahou a Tokiem, zde nechybí fantaskní prvky. „Japonská mytologie mi pomohla vytvořit fantaskní prostor, který je inspirován šintoistickým náboženstvím a lokálními legendami, avšak v mém románu se řídí vlastními pravidly,“ říká Cima, která nechce čtenářkám a čtenářům prozrazovat příliš. „Souvisí to s dalším motivem, který mě dlouhodobě zajímá, a sice se vzpomínkami a pamětí, ať už individuální, nebo kolektivní.“
Anna Cima (1991) se narodila v Praze, vystudovala obor Japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti žije v Japonsku, kde se zabývá poválečnou japonskou literaturou. Její prvotina Probudím se na Šibuji (Paseka 2018) zaznamenala výrazný ohlas čtenářstva i odborné veřejnosti a získala mimo jiné Cenu Jiřího Ortena či ocenění Magnesia Litera za objev roku. Kromě psaní se Anna Cima věnuje překladům z japonštiny.
Vzpomínky na úhoře Anna Cima
Sára Fukuharová, po matce Češka a po otci Japonka, žije v Jokohamě a zabývá se výzkumem vymírajícího úhoře japonského. Mezi její jediné přátele patří pan Nakadžima – postarší majitel domu s akvaristikou, ve kterém bydlí, a sousedk... více
Probudím se na Šibuji Anna Cima
Když se sedmnáctiletá Jana dostane do vysněného Tokia, nejraději by zde zůstala navždy. Záhy se přesvědčí o tom, jak nedozírné následky může takové přání mít. Ocitne se totiž uzavřená v magickém kruhu rušné čtvrti Šibuja. Zatímco ... více