Bonda oblíbené citáty
„ Mraveniště mých obrazů / v němž je shromážděn celý český národ / ozbrojený knedlíky proti světu“
— Karel Šebek
— Karel Šebek
„ Ale když se tři lidé shodnou na tom, že ovoce, které leží na stole, je pomeranč, ten, který bude tvrdit, že je to banán, bude nenormální a bude bitý, kurtovaný a bude křičet hrůzou, protože porušil rád normality, dohodnuté právo tři lidí, společnosti, která se na něčem domluvila. - Jenom je štěstí, že existuje Poezie. Človek by umřel, kdyby žil jen s vědomím pomeranče.“
— Václav Ryčl
— Václav Ryčl
„ Ve školách se potlačuje individualita dětí. Vtiskují se do bezvýrazných šablon. Ale právě individuální život je nositelem pokroku. V individualitách je síla. A konečně, vždyť lidé jsou tak různí, že stěží najdeme dva, kteří by měli stejné sklony a záliby. Jen u dětí žádáme, aby bylo dítě jako dítě, loutka, ustrojená podle zastydlých zásad disciplinárního řádu, bez krve, bez iniciativy. Možno, že by Edison nebyl se stal Edisonem, kdyby byl býval chodil déle do školy, než do 11 let…“
— Eduard Štorch
— Eduard Štorch
„ Učitel ve staré škole se dokonce honosí tím, že má ve třídě ticho jako – v hrobě! Je to úplné nepochopení dětské duše i psychologického významu mluvení.“
— Eduard Štorch
— Eduard Štorch
„ Když přijdou šestiletí caparti do školy, jsou překvapeni a zaraženi novotou školního života. Veta po dětské svobodě! Ve škole se sedí a sedí a děti poslouchají a poslouchají. Jak nedětské!“
— Eduard Štorch
— Eduard Štorch
„ Svou přítomností totiž neustále připomínala těm, co na tom byli lépe než ona, okraje jejich blahobytu. Nikdo z nich nechtěl slyšet, že nějaká taková hranice vůbec existuje, že to uspokojivé narůstání hojnosti může jednoho dne ustat, a že ať se zatřese světem jakkoli, vždycky bude mít své dno.“
— Klára Vlasáková
— Klára Vlasáková
„ Chceme děti učiti ctnostem, ale nedáme jim jednati, nýbrž k nim mluvíme slova; chceme je učiti pracovitosti, ale nadáme jim pracovati, nýbrž k nim mluvíme slova. Chceme, aby poznávaly řád a zákony zevnějšího světa, ale jim nedovolíme zevnější svět pozorovati, nýbrž je zavřeme do čtyř školních zdí a tam k nim mluvíme slova; chceme, aby se dítě zanítilo celou silou mladistvé duše pro krásno, a proto je zavřeme do školních zdí a mluvíme k nim slova.“
— Josef Úlehla
— Josef Úlehla
„ A na ďáblovy pokyny stvořili jsme školu. Dítě miluje přírodu: umístili jsme jej do uzavřených místností. Dítě má rádo, když je jeho činnost k užitku: způsobili jsme, že je bezúčelná. Rádo se pohybuje: donutili jsme jej být v klidu. Rádo se dotýká věcí: zapojili jsme pouze jeho mozek. Rádo používá své ruce: přichází do kontaktu s myšlenkami a názory. Rádo mluví: donutili jsme ho mlčet. Chtělo by přemýšlet a uvažovat: nutíme ho, aby se učilo zpaměti. Chtělo by hledat poznání a vědu: naservírovali jsme mu ji již kompletní. Chtělo by se nadchnout: vymysleli jsme tresty. A děti se tedy naučily to, co by se samy nenaučily: naučily se zatajovat, naučily se podvádět a naučily se lhát.“
— Adolphe Ferrière
— Adolphe Ferrière
„ Buď příjemný a milý ve tváři, vlídný a zdvořilý ve způsobech, přívětivý a pravdomluvný ústy, vroucí a upřímný srdcem. Miluj a tak milován budeš.“
— Jan Amos Komenský
— Jan Amos Komenský
„ Proto budiž učitelům zlatým pravidlem, aby všecko bylo předváděno smyslům, kolika možno.“
— Jan Amos Komenský
— Jan Amos Komenský
„ Podtrhuj v knize, která je tvým majetkem. Dělej si poznámky nebo výpisky, ať jde o tvou nebo cizí knihu. (Jak dovedně užívat knih, hlavního nástroje vzdělání, III.)“
— Jan Amos Komenský
— Jan Amos Komenský
„ Moudří vždy považovali za nejbezpečnější cestu míru zapomenutí utrpěných křivd“
— Jan Amos Komenský
— Jan Amos Komenský
„ Kdykoli se přimísí nějaké nařizování, naše mysl hned cítí odpor a odvrací se.“
— Jan Amos Komenský
— Jan Amos Komenský
„ Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.“
— Jan Amos Komenský
— Jan Amos Komenský
„ Čím více dítě dělá, běhá, pracuje, tím lépe na to spí, tím lépe zažívá, tím lépe roste, tím lépe jadrnosti i čerstvosti tělo i mysl nabývá: toliko jen vždycky šetříc, aby bez urazu bylo.“
— Jan Amos Komenský
— Jan Amos Komenský
„ Při studiu koránu člověk brzo zjistí, že islám je nejtolerantnější ze všech náboženství, jakkoliv to zní podivně těm, jimž tradiční západní propaganda po staletí líčí islám jako fanatickou a nesnášenlivou víru.“
— Mika Waltari
— Mika Waltari
„ Kdo si s nehty do krve neprorazí svou spáru ve zdi všedního dne - ten musí zhynout za zdí - ten není hoden vidět slunce.“
— Edith Södergran
— Edith Södergran
„ Jejich zásluhou uhaduji, co je asi má slabost k hercům: jako by žili na hranici a byli tou hranicí spalováni. Jako by v nich život zintenzivněl ve skrytém a hlubokém souboj s únavou, stárnutím, lhostejností, s neohebností údů a mdlobou ducha. Nevím, jaká ještě jiná jména má smrt.“
— Josef Topol
— Josef Topol
„ Všechno, co za tím se před námi prostírá, je nicota. Ale naše přirozenost, která couvá před rozpuštěním v nicotě, je jenom naše vůle k životu, ta Vůle, která je naší podstatou a také podstatou našeho světa. Ten fakt, že si tak silně protivíme tuto nicotu, je jen jiný způsob, jak si uvědomujeme, že je to život, který tak silně chceme, ba že nejsme nic jiného než právě tato vůle k životu, že neznáme nic jiného než ji.“
— Arthur Schopenhauer
— Arthur Schopenhauer
„ Vztah mezi pohlavími. Základ všeho, co je vážné, a cíl žertů. Klíč ke všem iluzím a smysl všech tajemných narážek. Vidíme pohlaví, jak v každé chvíli usedá, jako skutečný a dědičný pán světa, na starobylý trůn svých předků; a dívajíc se opovržlivě, směje se přípravám, které jsou dělány, aby bylo spoutáno nebo uvězněno, nebo aspoň omezeno, a kde možno, skryto.“
— Arthur Schopenhauer
— Arthur Schopenhauer
„ … mějte trpělivost se vším, co ve vašem srdci ještě není vyřešené. Zkuste si zamilovat otázky samy o sobě, oblíbit si zamčené pokoje a knihy v cizích jazycích. Odpovědi nehledejte. Dnes vám je nikdo nedá, protože jste si je neprožili. Jde o to, všechno si prožít. Dnes si hlavně musíte prožít otázku. Potom snad jednoho vzdáleného dne postupně zjistíte, a možná si to ani nebudete uvědomovat, že prožíváte odpověď.“
— Rainer Maria Rilke
— Rainer Maria Rilke
„ Ale co záleží na věčném zatracení tomu, kdo v jen jediné vteřině zažil pocit neskonale blaživý!“
— Charles Baudelaire
— Charles Baudelaire
„ Je třeba být stále opilým. V tom je vše: toť jediná otázka. Abyste necítili strašlivé břímě Času, jež drtí vaše ramena a ohýbá vás k zemi, je třeba opíjet se bez oddechu.
Ale čím? Vínem, poesií nebo ctností, čím chcete. Ale opíjejte se.
A jestliže někdy na stupních paláce, na zelené trávě příkopu, v zasmušilé samotě své jizby, se probudíte, a opojení již ubylo či zmizelo, ptejte se větru, vlny v moři, hvězdy, ptáka, hodin, všeho, co zpívá, všeho, co mluví, ptejte se, kolik je hodin: a vítr, vlna v moři, hvězda, pták, hodiny vám odpoví: Je hodina opojení.“
— Charles Baudelaire
— Charles Baudelaire
„ Člověk, chce-li být svrchovaně dobrý, musí mít silnou a bohatou obraznost; musí se umět vžít do druhého a do mnoha jiných. Strasti a slasti jeho bližních musí se stát jeho vlastními. Představivost je velkým nástrojem dobra; a poezie k tomu notně přispívá.““
— Charles Baudelaire
— Charles Baudelaire
„ S potěšením jsem si uvědomila, že vrátit se zpět do „světa randění“ nevyžaduje – navzdory tomu, jak jsem tento obor do té doby chápala – žádné úsilí nebo nejistotu. Nepustila jsem se do žádného „porozchodového krášlení“. Přibrala jsem 5 kilo a měla špatně ostříhanou ofinu, ale jak se zdá, nikdo si toho nevšiml. Pokud jde o sťatou popovou hvězdu, prostě jsem se zeptala: „Nerozdáme si to?“ Pokud jde o mladíčka, rozjela jsem to na něj v neodolatelně žhavém županu z obchoďáku BHS za 19,99 liber.“
— Caitlin Moran
— Caitlin Moran
„ Chcete vědět, co pro vás mateřství jako ženu skýtá? Po pravdě řečeno, není to nic, co byste nemohla načerpat řekněme ze sta nejúžasnějších literárních děl lidské historie, z toho, že se naučíte cizí jazyk tak, abyste se v něm dokázala pohádat, z horolezectví, lehkovážného zamilování, z toho, že sedíte tiše sama za úsvitu, z popíjení whisky s revolucionáři, studia iluzionistických triků, plavání v ledové vodě uprostřed zimy, pěstování náprstníku červeného, hrášku a růží, telefonování s mámou, zpívání za chůze nebo z toho, že jste zdvořilá a pomáháte cizím lidem. Nikdo se ani na chvíli nepokoušel tvrdit, že bezdětní muži přišli o nějaký podstatný aspekt své existence a byli kvůli tomu ochuzení a poškození: Leonardo da Vinci, Van Gogh, Newton, Faraday, Platon, Tomáš Akvinský, Beethoven, Händel, Kant, Hume. Ježíš. Zdá se, že to všichni zvládli celkem slušně.“
— Caitlin Moran
— Caitlin Moran
„ Nikoli ovládat jazyk, který je k mání v pouličním — i poknihovním — obchodě se smíšeným zbožím — /v řečišti?/. Ale sestrojit si jazyk, ovladatelný jazyk. Nikoli nechat si narůst křídla, ani si připoutat umělá k pažím, ale sestrojit skutečné „vznášedlo těžší vzduchu“. Bytovat v něm za jeho současného pilotování na přistávací plochu svého ducha, vyježděnou jím“
— Petr Kabeš
— Petr Kabeš
„ Vím, že tam kdesi podél patníků budou holky a vize a všechno: vím, že tam kdesi podél patníků mi někdo podá perlu.“
— Jack Kerouac
— Jack Kerouac