Metoda doktora Téra a profesora Péra / Systém doktora Tarra a profesora Fethera
Povídka od:
Edgar Allan Poe
Z knihy:
Na slovíčko s mumií: Grotesky a jiné směšné příběhy, Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek), Pád do Maelströmu a jiné povídky (4 povídky), Skokan (17 povídek), Démon zvrácenosti (39 povídek), Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek), Na slovíčko s mumií
Vypravěč se jednou vypravil do Francie, kde se ocitl v blízkosti soukromého blázince. Nikdy na takovém místě nebyl a protože o tomto ústavu slyšel od svých přátel, rozhodl se ho navštívit. Dříve tu platila tzv."utišující metoda", což znamenalo, že se nepoužívaly tresty a pacienti se mohli volně procházet po budově. Doktor Mallard, který ho budovou provedl mu však oznámil, že se metoda neosvědčila, proto ji zrušili a pacienty izolovali do cel. Mallard se mu také svěřil, že sám vymyslel nový, podle jeho názoru velice účinný systém. Poté byl vypravěč pozván na večeři, při které mu doktor představil další ošetřovatele. Vypravěč byl však velice překvapen, když ošetřovatelé začali vtipkovat o projevech svých pacientů a velice věrohodně je napodobovat.
"A potom," ozval se mrtvolně vyhlížející muž na konci tabule, navazuje nit hovoru, kde byla přetržena, "potom – vedle jiných pomatenců – jsme tu měli před časem pacienta, který se velice zatvrzele vydával za cordobský sýr a s nožem v ruce obcházel přátele a vybízel je, aby aspoň ždibet ochutnali z jeho lýtka."
"A pak," spustil jiný člen společnost, "pak tu byl Bouffon Le Grand – další svérázná osobnost. Pomátl se z lásky a umanul si, že vlastní dvě hlavy. O jedné z nich tvrdil, že je Ciceronova; druhá se podle něho skládala ještě ze dvou dalších: od temene po ústa patřila Démosthenovi, od úst k bradě lordu Broughmanovi. Není vyloučeno, že se mýlil, ale byl by nás přesvědčil, že má pravdu – byl totiž neobyčejně výmluvný. Byl to náruživý řečník a nedokázal svou vášeň opanovat. Stávalo se například, že vyskočil na jídelní stůl – takhle – a – a-"
Tu mu přítel, který seděl vedle něho, položil ruku na rameno a pošeptal mu do ucha pár slov; vypravěč okamžitě zmlkl a klesl zpátky do křesla.
Uprostřed večeře se najednou strhla mela, byl slyšet řev, z cel vyrazili lidé, kteří se z nich osvobodili, všechny stolovníky zbili a zavřeli je do cel.
Vyšlo najevo, že ošetřovatelé i sám doktor byli ve skutečnosti blázni, kteří přepadli skutečné ošetřovatele a zavřeli je do podzemních kobek. Přemožitelé je natřeli térem a potom posypali peřím, čehož jim Mallard štědře dopřával – v tom spočívala jeho metoda. Sami blázni zatím slavili a hodovali.
The System of Dr. Tarr and Prof. Fether
Rok vydání originálu: 1845
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (6)
Přidat komentářV mládí mne tato povídka dostala. Byla tak děsivá nejspíše proto, že jsem neuhádl pointu. Z celé sbírky mi utkvěla zdaleka nejvíce. Celkem slušně a líbivě zfilmováno jako E.A. Poe: Podivný experiment a vyřádil se na ní i Jan Švankmajer ve svém snímku Šílení.
Ironická humoreska, které by podle mě ale prospělo vážnější, psychologičtější pojetí - 60 %
Výborná povídka s blázince motiv povídky, použil jako inspiraci český surealisticky režisér jan svankmajer v tomhle filmu
https://www.csfd.cz/film/182351-sileni/prehled/