Starost hlavy rodiny
Povídka od:
Franz Kafka
Z knihy:
Venkovský lékař, Povídky, Proměna a jiné povídky, Povídky I. Proměna a jiné texty vydané za života
Jakého původu je slovo Odradek?
Jaký mu dát význam, zabývá se autor jeho tvarem. Odradek, jak ho vidí on, je neobyčejně pohyblivý a nedá se chytit a přitom uzavřený, nedá se skloňovat, aby to nevyznělo nepatřičně.
Pobývá prý klidně i na půdě, na schodišti, to se asi přestěhoval do jiných domů, ale potom se opět vrátí do toho našeho.
A když ho potkáte a zeptáíte se ho jak, se jmenuje, tak vám odpoví, že Odradek, bydliště má nestálé. Představa, že mě přežije je jistá, ale není to divný pocit?
Originální název:
Rok vydání originálu: 1919
Die Sorge des Hausvaters
Rok vydání originálu: 1919
Jedna z Kafkových próz, které mě zaujaly nejvíc. Nerozpakovala bych se ji označit za dadaistickou, protože Odradek vypadá naprosto přesně jako něco z dílny Marcela Duchampa. :) (Lze najít i obrázky a modely Odradka, doporučuji.)
Je to asi nejúsměvnější text v „Povídkách“, a přesto obsahuje hlubokou myšlenku:
„Cožpak [Odradek] může umřít? Vše, co umírá, mívalo předtím jakýsi cíl, konalo cosi a tím se opotřebovalo; u Odradka tomu tak není. Že by se snad tedy jednou i mým dětem a vnoučatům kutálel pod nohama ze schodů dolů a tahal za sebou nit? Nikomu arci zjevně neškodí; avšak pomyšlení, že mě snad i přežije, je pro mne téměř bolestné.“