Povídky I. – Proměna a jiné texty vydané za života
Franz Kafka
Soubor Kafkových kratších próz. Obsahuje povídky Proměna, Ortel, Topič, V Kárném táboře a další texty vydané za jeho života.
Přidat komentář
Kafkovy povídky a jiné texty vydané za jeho života jsou velmi zajímavou kolekcí textů. Za jednu z nejlepších zde uvedených povídek považuji (kromě Proměny, samozřejmě) V kárném táboře, která je satirická až to bolí a zároveň typicky Kafkovsky absurdní. Soubor obsahuje ovšem i slabší záležitosti jako jsou Umělec v hladovění a Zpěvačka Josefína aneb Myší národ.
Pokud budu upřímný, považuji, při četbě jiných povídek z tohoto souboru, zcela ikonickou Proměnu za malý zázrak!
Ne, že by ty ostatní povídky byly špatné, ale jsou to spíš takové útržkovité výkřiky, bez ladu a sladu, mnohé jsou nápadité, trefné, ale teprve Topič, Kárný tábor a Proměna ukazují, řekl bych, tu správnou kafkovskou cestu štýlu.
Proměna je opravdu jedinečná, takový Apple mezi povídkami o proměně člověka ve zvíře - totální facka všem mýtům, legendám, mutacím, jedná o zcela zásadní zářez do dějin tohoto typu imaginace - každá další p(P)roměna sebou (po)nese příchuť té kafkovské.
Podobně je na tom Kárný tábor - mohl zde Pavel Kohout čerpal inspiraci pro svou báječnou, podobně satirickou, absurdně apokalyptickou Katyni?
Jó Kafka, to je prostě pecka, nespoutaná síla pochybností a kousavosti.
Kafkovy povídky, zvláště ty publikované za jeho života, považuji za vůbec nejlepší z toho, co kdy napsal. Kromě těžších témat typických pro Proces či Zámek tu totiž vystupuje do popředí jeho odpoutaná fantazie a hravost. Zvlášť soubor raných básní v próze "Rozjímání" se vymyká ostatním pozdějších dílům svojí lehkostí a poetičností.
Kriticky zpracované vydání "všech" dostupných Povídek a kratších útvarů ve třech svazcích. Všechny tři díly jsou vynikající. První díl je vyborným začátkem pro všechny ty, kdo chtějí proniknout do tajemného a bizarního světa Kafkových postav. Nejbizarnější v celém Kafkově díle vydaném u Nakladatelství Franze Kafky (včetně Povídek) není ale dílo samotného autora, ale podpora vydání kompletního Kafkova díla televizí Nova, v dobách, kdy jí šéfovl Vladimír Železný, kterého osobně považuji za zhmotnělou postavu Klamma z románu Zámek. Doporučuji.
Část díla
- Aeroplány v Brescii 1909
- Bída starého mládence 1913
- Bratrovražda 1917
- Cesta domů 1908
- Císařské poselství 1919
(SPOILER) Přečten pouze Topič: Podivuhodný příběh Karla, který odplul na německé lodi do Ameriky, kde našel topiče, jenž ,,mu učaroval'', a proto se za něj dožadoval spravedlnosti a zadostiučinění, když vtom najednou jeden z přítomných poznal v Karlovi svého synovce.