1948: Vítězný únor přehled
František Čapka , Jitka Lunerová
Vítězný únor v roce 1948 představuje jednu ze zásadních událostí v našich moderních dějinách, která poznamenala vývoj Československa na dalších čtyřicet let. Tato publikace z pera zkušených autorů se snaží poskytnout podložené odpovědi na otázky, co vše únoru 1948 předcházelo, kdo hrál jakou roli, sleduje události na domácí i zahraniční politické scéně, zkoumá jejich příčiny i důsledky a závěrem si klade také otázku, zda bylo možné se únoru vyhnout.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 1948: Vítězný únor. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Kniha se celkem zásadně odklání od názvu. Chápu, že je třeba zmínit příčiny a následky, ale samotné únorové události jsou podány stroze.
Nelíbila se mi grafická úprava - dokumenty a zajímavosti jsou červeným písmem na červeném podkladu - čitelnost je tím pádem horší.
Nevyhovoval mi ani styl - zdlouhavý, až nudný. V některých kapitolách jsme si říkal, že pokud mě víc zaujme dobový dokument než vlastní text, tak je asi něco špatně.
Pokud autor použije u Rudého práva zájmeno "naše", pak si ho přivlastňuje... Nevhodně jsou užité nepravé věty vedlejší (př. Odstoupil z postu ministra financí, aby se stal ministrem vnitra...)
K populárněnaučné formě má zpracování hodně daleko, takže využije maximálně nějaký vysokoškolák na zkoušku z poválečných českých dějin.
Zaujmou volební slogany z r. 1946, využívající čísla stran:
"Na hřebíček palička, na reakci jednička" (komunisté)
"K lepším zítřkům buduj spojku, demokrat jsi, volíš dvojku" (lidovci)
"Občané věř jenom na 3 a všem to natři, jak se patří" (sociální demokraté)
"Do urny když čtyřku dáte, totalitu pochováte" (národní socialisté)
Lidovecká úprava na jedničku: "Kdo volí číslo jedna, je blbý jak bedna"
A reakce na lidovce: "Volte voly, volte krávy, jen nevolte klerikály" (s. 74/75)
Tato kniha by možná měla změnit název, protože se věnuje Československu 1945-48. Nejde tak o dílo detailně mapující únor 1948, ale spíš o popis událostí, které vedly k převzetí moci komunisty. Informace jsou tak nahuštěné, že se špatně vstřebávají. Obsahem bych jí snad přirovnal k učebnici. I přes nevelkou délku v ní ale autor nevynechal snad nic důležitého, co se v období 1945-48 událo. Nelíbilo se mi, že autor podsouval své subjektivní názory na určité události (odsun byl jednoznačně špatný apod.). U takto pojaté knihy bych nechal na čtenáři, aby si udělal názor sám. Celkově ale knihu hodnotím pozitivně.
Související novinky (1)
1948: Vítězný únor
26.10.2012
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha 1948: Vítězný únor v seznamech
v Přečtených | 18x |
v Knihotéce | 12x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 3x |
Přestože se kniha odklání od názvu, myslím, že krásně shrnuje události třetí republiky vrcholící únorem 1948. Se spoustou obrazové přílohy a ukázek pramenů se jedná o plastické představení tématu.