A stromy ve Vídeňském lese stále stojí přehled
Elisabeth Åsbrink

Když se před několika lety dostaly na veřejnost informace o minulosti Ingvara Kamprada, zakladatele IKEA, o jeho stycích a podpoře švédských fašistů, veřejně vystoupil s prosbou o prominutí, napsal dopis svým zaměstnancům a svou prosbu opakoval v mnoha rozhovorech. Historická reportáž Elisabeth Åsbrink A stromy ve Vídeňském lese stále stojí ve Švédsku vyvolala skandál ještě před zveřejněním. „Všichni milují mýty o své historii. Nejvíce se nás dotkne, když někdo na denní světlo vytáhne zapomenuté příběhy spojené s holokaustem a antisemitismem,“ napsal Wojciech Orliński. 524 dopisů, které židovští rodiče posílají svému synovi z Vídně do Švédska, kam ho poslali, aby ho zachránili – jediný z rodiny přežil, ale i v této severské zemi se musel potýkat s antisemitismem. Kniha je trpkým pokusem autorky vyrovnat se s mýtem o Švédsku třicátých let – mýtem o zemi rovnosti, solidarity a pokroku. Přesto však pro ni několik stovek „rasově cizích“ uprchlíků představuje ohrožení společenského blahobytu. Švédský antisemitismu třicátých let není žádným tajemstvím, ale až autorka ukázala, jakými samozřejmými, necitlivými a krutými činy se projevoval. Upozorňuje také na to, do jaké míry se ve švédské, ale nejen ve švédské společnosti, podařilo vytlačit z povědomí zodpovědnost za holokaust. Historická reportáž A stromy ve Vídeňském lese stále stojí je také knihou o současnosti, protože „poukazování na ostudnou minulost nás činí citlivější k dramatům, která se odehrává před našima očima – drama uprchlíků v současném světě“. Rasismus nezemřel, jen změnil jazyk. Pojem „horší rasy“ nahradila „cizí kultura“.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno:Originální název:
Och i Wienerwald står träden kvar, 2011
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize A stromy ve Vídeňském lese stále stojí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (33)


Výborná absyntovka. Styl psaní formou dopisů mi sedl, bylo to zase něco jiného. Poslouchala jsem audio verzi a mohu doporučit.


Poslouchala jsem jako rozhlasovou četbu. Co se týče přínosu informačního, je to bezesporu cenný počin. Osobně mi ale bohužel neseděla forma reportáže - za mě to byl spíš popis, vyprávění bez emocí. Vždyť to je téměř jako příběh Sira Wintona a jeho dětí, tam je takový potenciál! Ano, chápu, má to být reportáž, literatura faktu. Ale bohužel, ty emoce a vtažení do děje, možnost ztotožnit se s postavami, to mi hodně chybělo. Tohle prostě asi nebude můj styl.
Související novinky (1)
Knižní novinky (12. týden)
21.03.2021
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (1)
2011 -
Augustova cena
(odborná literatura)
Kniha A stromy ve Vídeňském lese stále stojí v seznamech
v Právě čtených | 8x |
v Přečtených | 218x |
ve Čtenářské výzvě | 38x |
v Doporučených | 11x |
v Mé knihovně | 83x |
v Chystám se číst | 179x |
v Chci si koupit | 51x |
v dalších seznamech | 4x |
(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)
Ako sa vraví "Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič." Toto by mala byť povinná literatúra.