Trpaslíci přehled

Trpaslíci
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384/bmid_trpaslici-E9Z-384.jpg 4 545 545

Trpaslíci série

1. kniha série Trpaslíci. Proslavili se v Tolkienově Pánu prstenů – kdo by neznal Gimliho soupeření s Legolasem o co největší množství zabitých skřetů? Ano, řeč je o trpaslících. Malí vzrůstem, velcí srdcem. Většinou byli popisováni jako komické figurky, vděčný cíl různých vtípků a žertů. Ale žertovat na účet Boïndila nebo jeho dvojčete Boëndala se nedoporučuje. Své válečné sekery ovládají s takovým umem, že tlupa skřetů je pro ně jen malým předkrmem před pořádnou bitvou. Skrytou zemi však ohrožuje daleko větší nebezpečí než tlupy skřetů. Zradou padla Kamenná brána a do Skryté země vstoupili temní alfové. Mají sličné tváře, ale místo očí černé bezedné studny… Alfové si berou životy svých obětí a Mrtvá země si bere jejich duši. Není záchrana Skryté země příliš velký úkol pro malého trpaslíka? Najděte odpověď na stránkách této knihy a vydejte se spolu s Tungdilem vstříc největšímu dobrodružství svého života… Přeložil Zdeněk Sladovník.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Die Zwerge, 2003

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Trpaslíci. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (79)

LiLOn
11.08.2024 3 z 5

Knížku jsem četla v rámci čtenářského klubu, jinak bych asi ani nevěděla, že existuje a pak je to dost dlouhá série na počet stran, extrémně když připočítám Kroniky Alfů. To já moc nemusím.

Tento první díl mi nicméně moc nesedl. Rozdělila bych to na dvě části: "trpaslík na questu" a "všichni jsou mrtví, Dejve".

Trpaslík na questu jde, kam mu někdo řekne, že má jít. I když to vypadá, že se pro to rozhodl sám, tak mi to tak moc nepřišlo. A samozřejmě u toho musí mít různorodou skupinu, která se zdá odsouzená k nezdaru.

Mezitím se všude jinde řežou hlava nehlava, lidé umírají, vesnice jsou vypalovány... v půlce knihy už si člověk říká, jestli ještě pořád bude koho zachraňovat, než trpaslík dokončí quest.

Celkově se děj dost vlekl, dokonce tak, že jsem si ještě 100 stran před koncem myslela, že na (úspěšné či neúspěšné) dokončení toho questu budou potřebovat ještě minimálně jednu knihu, ale naštěstí se jim to povedlo dotáhnout do konce včas před poslední stránkou.

Celkově mě z těch 570 stran bavilo asi tak 120. Docela mě zajímají další aspekty worldbuildingu, ale nejsem si jistá, jestli kvůli nim chci riskovat dalších 500+ stran s nejistým výsledkem.

Hodnotím 3 hvězdy, možná 3,5 za ten worldbuilding, ale ten děj to hodně táhne dolů.

Pepa0216
06.08.2024 5 z 5

Knihu jsem četl před 15 lety a vrátil se hlavně díky tomu, že jsme ji četli v knižním klubu a taky abych si oživil děj před letos vydaným pokračováním. Kniha se čte velice dobře. Ikdyž je tam spousta legrace, tak dochází k velkému prolití krve a tuze destrukčním bitkám a bitvám. Kromě Tungdila, který je výborně napsaný jsou tu dost protichůdné postavy, ale vše do sebe celkově zapadá. Bojovník a horká hlava Boïndil, jeho umírněnější dvojče Boëndal, Rodario mim (ten mě hodně pobavil) a zvláštní postavy Andokai a jejího děsivého strážce Djerůna. Kdo má rád epická dobrodružství a fantasy, tak rozhodně tady nesáhne vedle.

petrulka
24.07.2024 4 z 5

Fajnová trpasličí sága, taková pohádková. Alfové by měli být za záporáky, ztělesněním krutosti, ale jsou tak nějak nedomrlí. Temným elfům Petry Neomillnerové nesahají ani po kotníky. Zrovna tak skřeti, jsou tedy v knize nutnou protiváhou bojovníkům na straně dobra, ale neumí dostatečně zaujmout svojí zrůdností. Zato trpaslíci se opravdu povedli, od těch neukňouranějších, po ty nejodvážnější bojovníky. Hlavní postavou je Tungdil, odložené trpasličí dítě, které se vrací ke svému národu. V tomto prvním díle působí jako dokonalý prototyp kladného hrdiny. Celkově je kniha velmi čtivá, nenáročná, nezahlcuje čtenáře stovkami postav a komplikovaným dějem.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Trpaslíci v seznamech

v Právě čtených17x