Zajatci asteroidu přehled

Zajatci asteroidu
https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72472/zajatci-asteroidu-72472.jpg 4 12 12

Alenka z planety Země série

< 5. díl

Ďalšie tri fantastické príbehy Alice , dievčatka z budúcnosti. 1. Cesta do Indie 2.Zajatci asteroidu 3.Hľadá sa voľná planéta

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Pravda

Dva bileta v Indiu,Nužna svobodnaja planeta,Plenniki asteroida, 1984

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zajatci asteroidu. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (6)

klaudiasmelkova
29.08.2024 5 z 5

Autor opäť nesklamal, veľmi dobré príbehy, hlavne prvé dva. Čítala som ich prvýkrát až teraz. Pred rokmi, keď som čítala príbehy o Alici, sa mi táto kniha nedostala do rúk.
Potešilo ma, že v prvom príbehu Cesta do Indie sú hlavnými hrdinami Julka Gribkovová a jej kamarát Fima Koroľov, známi z Alicinho príbehu O sto rokov predtým. Páčilo sa mi opäť sa s nimi stretnúť a taktiež s Julkinou starou mamou, ktorá je v tomto príbehu brilantná.
V druhom príbehu Zajatci asteroidu je k mojej radosti nám známa Alica. Je to klasické sci-fi dobrodružstvo, ku ktorým sa Alica vždy “nejako nedopatrením dostane.
Priznám sa, že o Guslari som prvýkrát čítala až v tomto treťom príbehu. Nie je to doslova detská literatúra. Autor cez obyvateľov rôznych planét poukazuje na problémy s ekológiou, diktatúrou, terorom, atď. Tak som sa rozhodla, že si prečítam aj ďalšie diela autora, nielen tie, kde vystupuje Alica.

alekis
20.05.2023 5 z 5

Malý relaxační odskok do literatury pro mládež... I když..? Zvlášť třetí povídka má v sobě poselství i pro dospělé. Komentář níže je hodně obsáhlý, tudíž se nemusím snažit. Mohu jen konstatovat, že kniha mě pobavila a rozptýlila. A navíc jsem si po čase užila slovenčinu :-).

Dva mimozemští průzkumníci, zamaskovaní za tygra a pětimetrového hada, omylem se ocitnuvší v dětském letním táboře - to prostě nevymyslíš :-)!
Bulyčovova největší literární hrdinka Alenka a statečný, i když trochu zastaralý robot v druhé povídce, to nemá chybu!
A ve třetí potkáváme Kornelije Ivanoviče Udalova, našeho starého známého z Guslaru, který s přehledem řeší problémy hned na několika planetách... No nekup to!
Kire, seš prostě dobrej a to všema deseti! :-))

Lessana
02.06.2021 5 z 5

Bulyčov ma opäť nesklamal a opäť nadchol. Stále som ostala dieťaťom, teda si vychutnávam knihy pre deti a mládež aj v dospelosti.
Prvý príbeh Cesta do Indie ma potešil prítomnosťou Julky Gribkovovej, ktorú poznáme už z iných autorových diel. No ešte sympatickejšia v ňom bola postava jej starej mamy :), takou by som chcela raz byť. Že nebudem mať problém pozvať k sebe hovoriaceho tigra a pytóna - mimozemšťanov v prestrojení, ktorí sa potrebovali dostať do Indie -, a dokonca im dovoliť, aby mi vyliečili boľavú nohu ich špeciálnymi medicínami. Zápletka s cirkusom v tomto príbehu bola fajn, ale koniec sa mi videl akýsi prirýchly.
Zachránila to druhá, omnoho prepracovanejšia výprava - Zajatci asteroidu, po ktorej je pomenovaná aj kniha. Tam je hrdinkou (okrem iných) Bulyčovova stará známa Alenka. Samotný príbeh je skvelý, no ešte údernejšie vyznieva autorova alegória s trumbádmi - s ľudkami, ktorí kedysi vytvorili roboty, aby im slúžili. No po istom čase ľudia nechali všetko na roboty/technológie a tie napokon ovládli ich. Silná výstraha ľuďom! Aktuálne aj dnes, pravda.
V poslednom príbehu s názvom Hľadá sa voľná planéta sa stretávame s Udalovom - tiež postavou, ktorá sa už u Bulyčova mihla. Pomáha Gnecovi nájsť voľnú planétu pre jeho krajanov, ktorých je doma už priveľa - zatiaľ sa mnohí nechali zmraziť. Bulyčov pri návštevách jednotlivých planét, ktoré by pripadali do úvahy, opäť dvíha varovný prst. V krásnych metaforách ukáže, ako ľudia nechcú počuť pravdu, ako zabudli na svoj skutočný domov a uspokojili sa s bludom, inde zas, ako ničia planétu (chemicky i bezohľadnosťou), ako si závidia a nenávidia jeden druhého, ďalej, ako uverili, že na nich číha neznámy nepriateľ, a preto zaviedli teror a diktatúru, a napokon, ako sa dá stať otrokmi umenia a zabúdať skutočne žiť. Všetko sa však napokon, ako v správnej rozprávke, dá do poriadku a riešenie sa nájde - vďaka hlavným hrdinom, ktorým nechýba vtip ani dôvtip :).
Určite odporúčam!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Zajatci asteroidu v seznamech