Autobiografie přehled

Autobiografie
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454597/bmid_autobiografie-6Kf-454597.jpg 5 24 24

Proslulý argentinský spisovatel zachytil svůj životní příběh do nerozsáhlé autobiografie. Kapitoly s věcnými názvy: Rodina a dětství, Evropa, Buenos Aires, Dospělost a Přeplněná léta pojednávají o jednotlivých etapách života a tvorby. Vznik Borgesovy autobiografie podnítil jeho blízký spolupracovník a přítel Norman Thomas di Giovanni, který se dlouhodobě věnoval překládání Borgesova díla do angličtiny, společně koncipovali Borgesovy Spisy a spolupracovali na jejich překladu do angličtiny. Di Giovanni totiž postřehl, že čtenářům výrazně uniká, jak hluboce je Borges a jeho psaní zakořeněno v argentinské zkušenosti, a proto jim připadá jako autor bez kontextu, který se někde náhle zjevil. Text autobiografie vznikal v roce 1969 za úzké spolupráce Borgese s di Giovannim, jež spočívala nejen v tom, že Borges její znění di Giovannimu diktoval – činil tak z důvodu své oční nemoci již posledních dvacet let se všemi svými díly –, ale zejména v tom, že se di Giovanni výrazně zasadil, aby se Borges držel předem stanovených témat a neodbíhal od nich, jak by jinak činil. O vzniku autobiografie pojednává di Giovanniův text, jejž řadíme jako předmluvu. Autobiografie poprvé vyšla v americkém časopise The New Yorker 19. září 1970, a byla posléze zařazena do svazku The Aleph and Other Stories, 1933–1969 (New York, E. P. Dutton 1970) s názvem „An Autobiographical Essay“. Španělský překlad vyšel pod názvem Autobiografía 1899–1970 až v roce 1999. V našem vydání vycházíme z prvního, tedy anglického znění. „V mém věku by si člověk měl být vědom vlastních hranic a toto vědomí by mohlo vést ke štěstí. Když jsem byl mladý, považoval jsem literaturu za hru šikovných a překvapujících variací; teď když jsem nalezl svůj vlastní hlas, mám pocit, že opravování a předělávání moje koncepty ani moc nezlepší ani moc nezkazí. To je samozřejmě jeden z největších prohřešků proti jedné z hlavních tendencí literatury tohoto století – malichernému přepisování –, která vedla člověka, jako byl Joyce, k vydávání nákladných fragmentů, vznešeně nazvaných ,Rozpracované dílo‘. Myslím, že svá nejlepší díla už mám za sebou. To mi dodává jisté tiché uspokojení a klid.“ J. L. Borges – Autobiografie... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Triáda
Originální název:

Autobiographical Notes, 1970


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Autobiografie. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (10)

janavan
16.09.2022 5 z 5

Kéž by objem Borgesovy autobiografie dosahoval objemu jeho děl. Tahle kniha je prostým důkazem, že Borges byl skromným literárním géniem, který si svůj um nepotřeboval dokazovat popisem vlastních úspěchů.

“Štěstí už nepovažuji za nedosažitelné: jednou, kdysi dávno, jsem měl ten dojem. Dnes vím, že může přijít v kterémkoli okamžiku, ale že by o ně člověk nikdy neměl usilovat. Neúspěch či sláva nejsou vůbec důležité a nezajímají mě. Teď stojím o klid, o radost z přemýšlení a z přátelství, a ačkoli je to možná příliš ambiciózní, o pocit, že miluji a jsem milován.”

Martinmmm
30.08.2022 5 z 5

Veľmi príjemná kniha dopĺňajúca jeho zbierky poviedok.


puml
23.07.2022 5 z 5

Moc pěkná autobiograifie podaná bez patosu, pokorně a hlavně s nadhledem. Velmi hutně podaný život spisovatele, který se ale možná mnohem víc cítil být čtenářem a cestovatelem. Je to taková literární jednohubka, ale potěšila mě svým jiskrným a takovým vřelým stylem. Žádné praní špinavého prádla a ani vševědoucnost a snaha předat nějaká velká moudra. Celé to pěkně ilustruje závěrečná věta: "Teď stojím o klid, o radost z přemýšlení a z přátelství, a ačkoli je to možná příliš ambiciózní, o pocit, že miluji a jsem milován." Doporučuji.

PS - Zajímavý je Borgesův nekritický obdiv k Americe, tedy ke Spojeným státům, k Texasu a pak ke svému působení na různých amerických univerzitách, včetně půlroční stáže na Harvardu. Borges o tom píše bez špetky kritiky, přitom to bylo v na konci 60. let. Osobně pro to mám jedno pikantní vysvětlení a to že s autorovou slepotou šla ruku v ruce i určitá zaslepenost vůči společenskému dění. Jak se Borgesovi uzavíral viděný svět, tak se sám více uzavíral do knih a do příběhů.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (1)

Kdybych měl uvést nejdůležitější událost svého života, řekl bych otcova knihovna. Vlastně mám občas pocit, že jsem z té knihovny nikdy nevyšel ven.


Kniha Autobiografie v seznamech

v Přečtených28x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených4x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst14x
v Chci si koupit5x