Boží Blud přehled
Richard Dawkins
Keď známy britský evolučný biológ Richard Dawkins vydal v roku 2006 knihu The God Delusion, okamžite tým rozpútal živú diskusiu v masmédiách aj na internete. Tento vedec už predtým napísal mnoho diel o vzťahu filozofie a vedy, v ktorých okrem iného usvedčoval vieru v Boha z iracionálnosti a poukazoval na jej negatívny vplyv na spoločnosť. V tejto poslednej knihe sa však tejto téme venoval naplno, aby zvýšil sebavedomie ateistu a podporil všetkých, ktorí by chceli odvrhnúť náboženstvo, a ukázal im, že i bez neho sa dá žiť plnohodnotný, mravný a šťastný život. Dawkinsova kniha sa dá v zásade rozdeliť na tri časti. V prvej sa autor sústreďuje na tzv. hypotézu Božej existencie, podľa ktorej „existuje akýsi nadčlovek, nadprirodzená inteligencia, ktorá úmyselne vyprojektovala a stvorila vesmír a všetko v ňom, vrátane nás“. Dawkins ukazuje, že hypotéza o existencii takejto inteligentnej bytosti je vedeckou hypotézou, ktorú je potrebné analyzovať ako každú inú, a že existujú len chabé dôvody pre jej prijatie, zatiaľ čo dôvody na jej odmietnutie sú obrovské. „Ilúziu dizajnu v živom svete oveľa úspornejšie a neporovnateľne elegantnejšie a bez potreby nejakého inteligentného konštruktéra vysvetľuje darvinovský prirodzený výber.“ V druhej časti knihy sa autor snaží nájsť prirodzené dôvody, prečo je náboženstvo všadeprítomné, a či je náboženské presvedčenie nevyhnutné pre našu morálku. V závere potom vysvetľuje, aké sú jeho dôvody pre nekompromisný postoj k náboženstvu – ako pre náboženské dogmy umierajú tisícky ľudí v krajinách tretieho sveta na pohlavne prenosné choroby, ako je deťom vnucovaná viera ich rodičov často krát na základe fyzického i psychického teroru, ako náboženský fundamentalizmus bojuje proti vede, genetickému výskumu a vyučovaniu evolučnej teórie na školách a ako náboženský fanatizmus stojí v pozadí terorizmu.... celý text
Náboženství Filozofie Věda
Vydáno: 2016 , Citadella (SK)Originální název:
The God Delusion, 2006
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Boží Blud. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (87)
Dovolím si ještě jeden komentář. Postřehy z knih Richarda Dawkinse jsem doplnil o jiné, k tomu přidal něco z vlastního myšlení a sestavil:
Desatero kritického myšlení:
1) Jak je možné, že se věřící narodí do té správné víry a doby? Je víra pouze geografická? V Indii se narodí hinduista a v Turecku muslim? Člověk narozený před tisícem let na našem území by uctíval Perena a Velese?
2) Je popsáno na tři tisíce bohů. Takový křesťan nevěří žádného z nich, kromě jednoho. Není to trochu arogantní? Tihle všichni jsou úplně mimo, jen já mám pravdu, když věřím v tohoto XY boha. Ale ateistu budou kritizovat, že nevěří ani v toho jednoho..
3) Jestli je bůh všemohoucí a vševědoucí, proč nestvořil vesmír, kde nikdo netrpí a všechno je v pořádku? A jestli tohle je ten nejlepší možný vesmír, který dokázal stvořit, pak bych řekl, že neodvedl moc dobrou práci. Že to je test? Jak může být věřící někdo, kdo byl na dětské onkologii? Čím se prohřešili malé děti, že zaslouží tak potrestat?
4) Pokud bůh existuje a má svůj plán, jaký má smysl se k němu modlit? Jaký smysl má v něj věřit a uctívat ho? Pokud by bůh existoval, jak by mohl mravenec změnit názor velryby? Bylo by to podobné, jako kdybyste si založili farmu bakterií pro zkoumání pod mikroskopem, pak Vás přestane bavit a nakonec na ni zapomenete úplně, ale ty bakterie by se k Vám modlily jako ke stvořiteli..
5) V bibli se píše, za co všechno zasloužíte smrt a za kdejakou drobnost půjdete na věčná muka do pekla, ale bůh nás miluje. Takový poměr viny a trestu? To je jako by můj malý syn rozlil limonádu na koberec a já mu za to pomalu uřezal obě uši, ale přitom mu říkal, jak ho miluji. Nebo je pravděpodobnější, že to celé má sloužit jen vyvolání strachu a pocitu viny? Vytvořit poslušné stádo, které se dá snadno vírou ovládat?
6) Existuje stejný počet důkazů o existenci boha jako o existenci Lochnesky. Kdyby Bůh existoval, dal by o sobě dávno vědět a neschovával by se. Už třeba proto, abychom ho uctívali a modlili se k němu, když to je podle věřících něco, co ocení. Pokud si na vteřinu představím, že snad nějaký nadpřirozený stvořitel existuje a neukazuje se, není to proto, protože chce mít klid a nějací lidi ho vůbec nezajímají?
7) Pokud potřebujete Boha, aby vám řekl, že máte být hodní, pak nejste hodní. Jste jen poslušní. Pravá morálka vychází z empatie, ne ze strachu z trestu nebo touhy po odměně.
8) Proč náboženství slibují všechny ty krásné odměny pro smrti? Protože to nic nestojí a těžko si někdo přijde ztěžovat.
Po Vaší smrti Vám dám deset milionů dolarů. Líbilo by se Vám to? Asi moc ne. Ale že po smrti budeme navěky blaženi někomu přijde úplně normální..
9) Věda nám dala léky, technologie a pochopení vesmíru. Náboženství nám dalo hodně válek, dogmat a zastaralých pravidel.
10) Podle Bible stvořil Bůh Zemi za šest dní. A co dinosauři? Kde jsou ti v tomhle příběhu? Věda nám ukázala a nezpochybnitelně dokázala, že dinosauři existovali miliony let před lidmi a nebylo jich zrovna málo. Takže buď bůh při diktování zapomněl zmínit dinosaury, nebo někdo při psaní bible prostě neměl zdaleka všechny informace. Přesto ještě dnes někdo bude vykřikovat "kniha knih!" a jakoukoliv kritiku bible brát jako útok na svou osobu.
# Dovětek: Buď uvažujete logicky, nebo jste věřící. Uvažovat logicky a přitom být věřící prostě nejde dohromady. Ze stejného důvodu není náboženství slučitelné s vědou. Buď hledáte fakta založená na experimentech, důkazech a sylogismu, nebo chcete věřit něčemu nadpřirozenému bez důkazů.
Souhlasím s autorem. Bůh je jedna veliká fikce. Přesto mu občas napíšu básničku.
Positivní
"Ahoj Bože.
Kdo vlastně jsi?"
"Jseš ten, co si včera
zapomněl uklidit
hračky."
"Ty Vole!"
"Ano takhle je to prosté.
Až to uklidíš
můžeš tu se mnou
do včerejška mlčet."
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (6)
„Ateista se za to, že je ateista, nemusí nikomu omlouvat. Právě naopak, všichni ateisté by na to měli být pyšní, jelikož ateismus téměř vždycky vypovídá o zdravém, nezávislém myšlení a vlastně o zdravém myšlení jako takovém.“
„Bůh ze Starého zákona je patrně ta nejprotivnější postava v celé beletrii: žárlí, a ještě je na to pyšný; je to malicherný, nespravedlivý, nemilosrdný tvor posedlý ovládáním ostatních; pomstychtivý, krvežíznivý našeptávač etnických čistek; je to rozmarný, nenávistný tyran se zálibou v misogynii, homofobii, rasismu, infanticidě, genocidě, filicidě, šíření chorob, megalomanství a sadomasochismu.“
„Hypotéza Boží existence je v jakékoli své formě zbytečná.“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Kniha Boží Blud v seznamech
v Právě čtených | 16x |
v Přečtených | 349x |
ve Čtenářské výzvě | 11x |
v Doporučených | 47x |
v Knihotéce | 152x |
v Chystám se číst | 242x |
v Chci si koupit | 70x |
v dalších seznamech | 7x |
Štítky knihy
evoluce morálka darwinismus ateismus věda a víra kritika náboženství
Autorovy další knížky
2009 | Boží blud |
1998 | Sobecký gen |
2002 | Slepý hodinář |
2011 | Největší show pod Sluncem |
2008 | Příběh předka |
Těžko říct, zda je dnes nejznámější knihou Richarda Dawkinse Sobecký gen, nebo právě Boží blud. On sám za svou nejdůležitější stejně považuje Rozšířený fenotyp (The Extended Phenotype, kdovíproč stále nepřeložený do češtiny). Je také jasné, že český čtenář není cílovou skupinou Božího bludu. Přesto jsem při čtení žasl a kroutil hlavou nad všemi možnými příklady a argumenty (obou stran). Dawkins na zatvrzelých věřících, zejména těch, kteří si své knihy vykládají doslovně, nenechává nit suchou - a za to mu tleskám. Dlužno ovšem dodat, že sám občas zabrousí do roviny přinejmenším spekulativní (např. je snadné o dávno mrtvých osobnostech tvrdit, že byly ateisty, když to mnoho z nich nikdy neřeklo naplno). Protože jsem ale stejná krevní skupina jako autor, tak u mne za 5 hvězd, ačkoli bych chápal i hodnocení o 1-2 nižší.