Bůh stál při Anglii přehled
Ivan Brož , Václav Králíček
Blíží se konec 16. století a ve Španělsku vládne Filip II. Jeho klid však narušují angličtí piráti s tichým souhlasem královny Alžběty. Když však pohár přeteče, rozhodne se Filip II. roku 1588 vyzbrojit ohromné loďstvo, podle jeho vlastních slov „neporazitelnou Armadu", která má Anglii srazit na kolena. Od okamžiku osudového rozhodnutí však pronásleduje španělské vojáky a námořníky jedna svízel za druhou, až to vypadá, že se proti nim spikl celý svět včetně počasí. Rychlejší a lépe ovladatelné anglické lodě se energicky vypořádají s připlouvající hrozbou a ze 130 španělských plavidel se vrátí do vlasti jen necelá polovina. Angličanům sice bude trvat ještě takřka sto let, než se stanou vládci moří, ale první semínko již bylo zaseto... Publikace obsahuje kromě politických, diplomatických a hospodářských aspektů konfliktu také informace o námořní technice a bojích té doby a je vybavena množstvím ilustrací a doplněna mapami a soupisem zúčastněných lodí včetně dnes identifikovaných vraků lodí Armady.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bůh stál při Anglii. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Krátká monografie o jedné polozapomenuté kampani – nezdařeném pokusu Španělů o invazi do Anglie – události, která docela zásadním způsobem ovlivnila běh dějin a umožnila vzestup Anglie, později Anglického impéria. Možná přeháním, nelze však popřít, že se Angličanům touto úspěšnou obranou otevřelo široké námořní pole působnosti, což byl rozhodně jeden z klíčů k impériu.
Autor stručně popisuje několik měsíců trvající kampaň, od počáteční motivace Španělů, přes korzárské výpravy Angličanů, jejich útoky na Španělské lodě, přístavy, kolonie, přes výzvědnou činnost obou stran, budování "Armady", po samotný pokus o invazi, neúspěch, a tragický návrat "Armady" domů.
Načrtává možné důvody neúspěchu, mezi jinými legendami opředené bouře a ohnivé lodě, které ochránilé obránce. Bůh tenkrát vážně stál při Anglii! Autor popisuje několik dalších podstatných vlivů, chyby krále Filipa II, rozdíly v technice a taktice, které měli zcela podstatný dopad na způsob vedení boje, a další.
Zmíněno je i několik zajímavých souvisejících tzv. „Českých stop“. Kniha se čte snadno, lze přečíst za večer a potěší množství originálních kreseb. Citelně však chybí detailní mapy bojů.
Přestože bych ocenil delší rozsah a detailnější zpracování, v tradičně suchozemských Čechách jde o ojedinělou publikaci a též proto si zaslouží své místo v knihovnách fandů vojenské námořní historie. Jde o slušný úvod do tématu.
Úžasná knížka, která vám prozradí vše co se dělo ve válce mezi Anglií a Španělskem, v roce 1588. Jakou odvahou dosáhla Anglie vítězství a jaké lodě hrály ve válce nejdůležitější roli.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Bůh stál při Anglii v seznamech
v Přečtených | 22x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 38x |
v Chystám se číst | 9x |
v Chci si koupit | 8x |
Menší kniha popisující nejznámější část Anglo-španělské války - výstavbu Španělské Armady, bitvu u Gravelines a tragickou plavbu Armady okolo Skotska a Irska. Kniha je napsaná čtivě a přehledně ale až zbytečně stručně - téma by si zasloužilo knihu většího rozsahu. V knize je bohužel i dost pravopisných chyb a překlepů - zasloužila by si důkladnější korekturu.