Nezvěstný (Amerika) přehled

Nezvěstný (Amerika)
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1214/bmid_nezvestny-amerika-4CE-1214.jpg 4 482 482

Nové české vydání nedokončeného románu vychází z původní rukopisné verze bez editorských zásahů Maxe Broda. Knihu provází ilustrace Jaroslava Róny z filmového projektu režiséra V. Michálka „Amerika“.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Labyrint

Amerika, 1927

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nezvěstný (Amerika). Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (55)

bila.tecka
08.09.2024 audiokniha 3 z 5

Max Brod měl Kafkovu závěť respektovat a nedokončené spisy zlikvidovat. Takto je Nezvěstný jen fragmentem a poslední kapitola knihy není otevřeným koncem, nýbrž spíš vybízí k zamyšlení, jakou zkázu pro otloukánka Karla autor zamýšlel...
Karel je ale hlavně mladý nezkušený jedinec, "čistá" povaha naplněná soucitem a laskavostí. Události, které ho potkají, mi připadají jako v těžkém snu, kdy se chcete vymanit všem hrůzám, ale jste doslova svázaní a nemáte šanci se jim ubránit ani jim čelit. Není to apatie, spíš mrazivý pocit zmaru nad nemožností se postavit bezpráví.

theozijenamarsu
08.08.2024 5 z 5

"Topič jako by už vskutku neexistoval. Karel se pozorněji zahleděl na strýce, jehož se skoro dotýkal koleny, a zmocnily se ho pochybnosti, jestli mu tento člověk bude kdy moci nahradit topiče."

Rozhodně chápu, že se tahle kniha dost lidem nelíbí. Pokud Kafku nemusíte nebo jste od něj zatím nic jiného nečetli, Nezvěstný pro vás nejspíš není nejlepší volba.
Kniha nemá vyloženě hlavní děj nebo cíl, je to spíše jen o šestnáctiletém Karlovi, který se snaží najít místo v životě po tom, co je rodiči poslán do Ameriky. Potkává nespočet lidí, z čehož většina ho nemusí a jsou proti němu zasedlí. Sám Karel je (podle mého na rozdíl od pana K. jak z Procesu, tak ze Zámku) vlastně docela hodný kluk, který nic nezamýšlí špatně, jen okolí mu z nějakého důvodu nevěří.
Samozřejmě mě mrzí, že román není dokončený. Zajímá mě, jestli by Karel přežil Kafkovu zálibu v zabíjení hlavních protagonistů na konci příběhů.

momo01
02.03.2024 3 z 5

Začátek s kapitolou o topiči mi přišel silný, stejně jako scény v hotelu a pak už to byl sešup dolů a nedokázala jsem se naladit na vyprávění. Najednou jsem měla pocit mnohomluvnosti a neefektivnosti. Tím, že je kniha nedokončená, tak jsem ani nedošla k uzavření celého tvaru a prostě odcházím s pocitem nedotaženosti. Kafku jsem naposled četla v době dospívání (Proměnu) a tenkrát na mě zapůsobil mnohem lépe.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nezvěstný (Amerika) v seznamech

v Právě čtených14x