Causa Dohihara přehled
Josef Novotný
Životní příběh jedné z nejspornějších postav japonské historie – armádního generála Kendži Dohihary.
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Causa Dohihara. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Kniha je písaná zaujímavo, dobre sa číta. Ale obsahuje plno nezmyslov. Aspoň jeden z nich na ukážku.
Citujem zo strany 87:
"Ráno 24. července 1927 začaly dopadat na Nanking granáty z amerických bitevných lodí USS Pittsburgh, USS Tennessee a USS California. Z britské flotily se přidaly HMS Renown, HMS Hood a HMS Malaya."
Nanking je vnútrozemské mesto - aj keď má mimoriadne veľký a významný riečny prístav. Predstava že 6 bitevných lodí pripláva po rieke Jang-c’-ťiang je absurdná, keď si uvedomíme, že napríklad bitevný krížnik HMS Hood mal dĺžku trupu cca 262 m a šírku viac ako 30 m.
Tak veľké lode potrebujú obrovský priestor na manévrovanie. Preto ich obvykle nájdeme na moriach o oceánoch, nie vo vnútrozemí - ani taký veľtok ako je Jang-c’-ťiang nie je dostatočne veľký pre manévrujúcu flotilu 6 bitevných lodí.
Aké lode teda ostreľovali Nanking v roku 1927..?
Samozrejme, boli to delové člny, obvyklý nástroj ozbrojenej moci bieleho muža vo východnej Ázii v tej ťažkej a smutnej dobe plnej násilia a utrpenia.
Namiesto pochybnej knihy "Causa Dohihara" si radšej zožeňte skvelú knihu "Japonská válka 1931-1945" od vynikajúceho historika Aleša Skřivana, vydalo nakladateľstvo Libri, Praha 1997.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Causa Dohihara v seznamech
v Přečtených | 5x |
v Knihotéce | 12x |
v Chystám se číst | 5x |
Strašná slabota ,nevím proč se kniha jmenuje Causa Dohihara, když správné jméno je Kendži ( Kenji) Doihara , tak uvádí všechny zdroje. V knize množství chyb a nepřesností a nesmyslů kanónový vlak ( obrněný vlak) kilolitr benzínu ( hektolitr). Mukdenský incident, po němž následovalo krátce Japonci vyhlášení loutkového státu Mandžusko si taky autor vyložil po svém. Povedlo se mu akorát slušně popsat japonsko - ruský střet u jezera Chasan v roce 1938 , kde šlo spíše jen o pohraniční konflikt a oťukávání Rusů jak jsou připraveni a vyzbrojeni. V roce 1939 dostali u Chalcyn Golu od Žukova tvrdou lekci, ztráty japonské armády 82 % což je odradilo od útoku na SSSR v době druhé světové války. Chaos, zmatek v celé knize, o Kenji Doihara se dovíte více třeba ve Wikipedii. V žádném případě nesouhlasím s tvrzením že K. Doihara byl asijský T.E. Lawrence,což byl britský plukovník, který v období 1. světové války sjednotil arabské kmeny proti osmánské říši. Doihara byl vysoký zpravodajský důstojník, který na dobitém území ( Čína, Korea) tvrdě uplatňoval militaristickou japonskou politiku, jako válečný zločinec byl v Tokiu v roce 1948 oběšen.