Čechy, země zaslíbená přehled

Čechy, země zaslíbená
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442690/cechy-zeme-zaslibena-V92-442690.jpg 4 175 175

Základní dějovou osou je vyprávění hlavní hrdinky Olgy, která přijela s manželem Olehem do Čech za lepší mzdou - chtějí si vydělat na barák - ona uklízí a trochu hlídá děti, on pracuje na stavbě. V rodné vesnici Mykolajivka Olga bohužel musela u svých rodičů nechat svou dvanáctiletou dceru Marínu. Své pražské osudy líčí zpětně, z odstupu několika let. Formou spíše nahodilých než chronologicky uspořádaných zápisků rekapituluje dobu, kterou v Čechách strávila, od příjezdu až po současnost. Popisuje těžké začátky, kdy pracovala jako uklízečka v domácnostech, jak si postupem času zvykla na cizí prostředí, naučila se komunikovat a vycházet s českým obyvatelstvem a také vzpomíná na minulý život na Ukrajině a lidi, s nimiž se setkala. Líčí i cestu k založení seznamovací agentury, která dává dohromady české ženy s ukrajinskými muži, i zvraty v osobním životě. Nakonec je ale vše ještě trochu jinak... Autorčinou inspirací pro tento nový román byla její paní uklízečka a též to, co jí vyprávěli její mongolští kamarádi, kteří se tady také snažili protlouct.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čechy, země zaslíbená. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (39)

alef
22.10.2024 4 z 5

„Na moment cítím ledový dráp zaseknutý v krku a dívám se na Oleha, jak z kastrůlku rozlévá horkou vodu do našich připravených hrnků. Pravá káva Illy …“

Petra Hůlová nás v osobním příběhu Olgy nechala nahlédnout do světa ukrajinských přistěhovalců cca 12 let zpátky, tehdy čelili v lecčems jistě stále stejným stereotypům (přetrvávajícím dodnes), ale i trochu jiným výzvám (oproti současnosti).
Olga, řekla bych, dost věrně popisuje situaci tehdejších příchozích z východu (tehdy ne uprchlíků, ale těch, co se rozhodli dobrovolně a šli za vidinou vyššího výdělku, získaného ponejvíc bez pracovního povolení), nepochopení pramenící z kulturních a sociálních rozdílů (to platí stále), každodenní problémy, které komplikují život (i to samozřejmě platí stále, jen příčiny problémů se posunuly). Neubráníte se nejspíš přemýšlení o rozdílech v jejich postavení „tehdy“ a „dnes“ – kulturní rozdíly, předsudky a sociální izolace zůstaly, i ekonomické problémy – kdy se snaží ušetřit a posílají peníze na Ukrajinu příbuzným – přetrvaly, to, co je patrné a jiné, je u mnohých z nich příčina, proč jsou tu (osobní volba vs. nutnost), kdy se dnes (pro mnohé, stále ovšem ne pro všechny) stávají Čechy spíš zemí „pro slušný život vhodnou“, což by leccos snad mohlo změnit, nebo alespoň mírně posunout – pokud začneme o těch rozdílech přemýšlet.

Ale zpět k příběhu Olgy … odvíjí se jako volný proud myšlenek – Olžino přemýšlení si o tom, kde jsem a co tu dělám, proč tu jsem … obhajování si své pozice, svých příčin a důvodů, vysvětlování (pro případné čtenáře, ale i pro sebe sama, objasnění si vlastní role v příběhu a skrze ní, i situace ostatních krajanů.
Tenhle způsob vyprávění je pro Petru Hůlovou typický (četla jsem už několik jejich knížek, a je to vlastně to, co mě zaujalo nejvíc) – pečlivě vybrané a čtenářsky lákavé nebo aktuálně zajímavé téma, exotické nebo jinak výstřední prostředí (nejen Tajga, Mongolsko nebo cirkus, ale i svět ukrajinské komunity v Čechách tak lze brát), to jsou její devizy a důvod proč se k jejím příběhům pravidelně vracím.
Vyprávění navíc příjemně plyne, Olga přemýšlí o své situaci dá se říct s nadhledem (někdy je vtipná, někdy trochu vulgární, a někdy vážná), takže ještě spíš se to jeví, že je to taková její nátura, životní pragmatismus, možná životní nutnost … je tak, jak je … „divili byste se, jak dlouho jde jíst jen taveňák (ty Češi umějí a v Lidlu v akci vyjdou i levněji než na Ukrajině) a nic jiného nebo … prát jen v lavóru a sušit to na šňůře mezi dvěma háčky na stropě“.

„Oleh by býval mohl dnes chodit po Praze a ukazovat nalevo napravo každému, kde nechal svoje zdraví. Vladan a podobní vykukové, co Ukrajincům slíbili v Čechách zařídit první poslední, ochranu před mafií, dohled nad podmínkami práce, pomocnou ruku v případě nouze atd., by každému z našich mužů jako projev pokání a dobré vůle měli zařídit alespoň … luxusní let nad Prahou, kdy by chlapům z výšky někdo znalý pražské kotliny s tisícerými díky a frázemi vděčnosti, alespoň s těmi, když už nic opravdového, … ukázal všechny ty domy, na kterých dělali, a jsou to baráky jako hrom, a budou Pražanům dobře sloužit ještě desítky let, i když mnozí na ně brblají, protože Češi nevědí, co mají …“

Rozhodně se jedná o zajímavý „vhled“ do nejen Olžiných myšlenek, ale potažmo života ukrajinské menšiny tady i života na Ukrajině, možná by to mohla být doporučená četba pro všechny, kdo se snaží spíš porozumět, než šmahem odsoudit...

Boženka2
15.03.2024 5 z 5

Škoda, že malou trošku dnešních sympatií neměli Ukrajinci, kteří u nás pracovali, už před dvaceti lety. Mohli mít o mnoho lehčí život.
Vím to z vlastní zkušenosti a tato kniha mi to opět potvrdila.


Péťa1950
07.12.2023 5 z 5

Kniha vyšla v roce 2012.Popisuje tehdejší situaci v přístupu k imigrantů nejen z Ukrajiny, ale i z dalších států, kteří k nám přicházeli za prací. Plynulá zpověď Olgy čtenáře provází těžkostmi, s kterými se komunita setkává. Vytrvalost, pracovitost a snaha po lepším životě a také náhled do dnes už historie Ukrajiny mezi dvěma válkami i po ní. Přečtěte si a zkuste o přečteném přemýšlet. Myslím, že si nevážíme toho, jak u nás žijeme. Zase zajímavý styl psaní - plynule běžící myšlenky popisující různé situace u nás i v rodině Olgy na Ukrajině.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Velký knižní čtvrtek (11. října)

10.10.2012


Knižní novinky (8. - 14. 10.)

07.10.2012


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Čechy, země zaslíbená v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených266x
ve Čtenářské výzvě15x
v Doporučených8x
v Knihotéce91x
v Chystám se číst70x
v Chci si koupit10x