České pohanství. První díl: Nejstarší prameny přehled

České pohanství. První díl: Nejstarší prameny
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385193/bmid_ceske-pohanstvi-oG1-385193.jpeg 4 9 9

Reedice stěžejního Kalandrova díla, které dokončil na počátku druhé světové války. Rukopis se ale po jeho zatčení a odvlečení do koncentračních táborů ztratil a Kalandra tuto monumentální knihu po svém návratu sepsal v letech 1945 a 1946 znovu. Historiografická práce se pokouší rozebrat nejstarší historické prameny věnující se vzniku naší národní existence. I když byla shledána v mnoha věcech spornou, rozhodně rozvířila zajímavou polemiku.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize České pohanství. První díl: Nejstarší prameny. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

Nanaho
23.01.2022 3 z 5

Kniha se věnuje zejména rozboru pravosti a historické věrohodnosti Kosmovy kroniky a legendy o sv. Kristiánovi (pojednává o příběhu sv. Václava a sv. Ludmily) . Porovnává je s dalšími prameny z okolních zemí a řeší, který z těchto podkladů je starší, zda jeden čerpá z druhého apod. Jedná se o podrobnou a odbornou publikaci.

jaro999
18.12.2020 2 z 5

No, já tak nějak nevím. Knihy o historii čtu ráda, i ty výlučně faktograficky zaměřené, ale s Českým pohanstvím, zejm. s 2. dílem, jsem si nevěděla rady a nakonec jej nedočetla. První díl, zabývající se otázkou stáří legendy tzv. Kristiána, jsem ještě zvládla, i když řada Kalandrových argumentů mně připadala překonaná (což je však s ohledem na datum vzniku knihy pochopitelné) a v řadě případů jsem měla dojem, že v podstatě nic nedokazují a že zde stojí tvrzení proti tvrzení. Nicméně, i když nejsem historik, vím, že "spor o Kristiána" je velmi těžké vyřešit a je otázkou, zda se to vůbec někdy podaří. Ve 2. dílu se autor snaží vyložit staré české pověsti v širším kontextu slovanských i evropských mýtů. Jeho teorie mě však bohužel vůbec nepřesvědčily a připadaly mi hodně "přitažené za vlasy", takže jsem nejdřív začala přeskakovat a nakonec knihu úplně odložila, což se mi moc často nestává. Sílu na to, abych četla domněnky o reálné neexistenci sv. Václava a jeho babičky sv. Ludmily jsem již prostě neměla. Zde mohu pouze obdivovat Kalandrovu fantazii, ale pokud jde o fakta, řekla bych, že "semlel páté přes deváté". Je mi líto.


Moiseiwitsch
05.09.2020 4 z 5

Dost obsáhlá kniha. První díl popisuje zejména prameny a tak je spíše vhodná pro medievistu. Druhý svazek je o dost čitelnější a rozhodně zajímavější. Kalandra se pokusil o materialistický výklad našich raných dějin. V popředí stojí nejspíše bájné postavy - Krok, jeho dcery, Přemysl-Nezamysl, další bájná knížata a nakonec Ludmila, Drahomíra a Václav. Všechny v podstatě Kalandra ztotožňuje s bohy s odkazem na mytologii a návaznost křesťanů na pohanskou minulost. Autor je dost kritický k prvorepublikové oficiální akademické historiografii - často oprávněně. Na svou dobu přelomová kniha, řekl bych, že zájemci o středověk má co říci i dnes. Doplnil bych určitě četbou Grause, Třeštíka, Wihody.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha České pohanství. První díl: Nejstarší prameny v seznamech

v Přečtených9x
v Knihotéce14x
v Chystám se číst11x
v Chci si koupit14x
v dalších seznamech1x