Cesta růžového trojúhelníku přehled

Cesta růžového trojúhelníku
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136631/cesta-ruzoveho-troju-136631.jpg 4 62 62

Růžovým trojúhelníkem označovali nacisté v koncentračních táborech homosexuální vězně. Rudolf Brázda byl zřejmě posledním pamětníkem jejich deportací za druhé světové války. Paragraf 175, postihující homosexualitu, znal německý říšský trestní zákoník od roku 1872, přísné postihy však zavedli až nacisté. Rudolf Brazda byl poprvé zatčen a uvězněn v Lipsku roku 1937, po vyhoštění přesídlil do Karlových Varů a po vzniku Protektorátu byl deportován do koncentračního tábora v Buchenwaldu, kde se dočkal konce války. Po osvobození se usadil ve Francii, kde si vybudoval nový domov se svým celoživotním partnerem. Jean-Luc Schwab rekonstruuje nejen Brazdův osobní příběh, nýbrž na základě pečlivé práce s prameny z českých, německých a francouzských archivů seznamuje čtenáře s fakty o pronásledování homosexuální menšiny za druhé světové války.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Itinéraire d'un Triangle rose, 2010


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cesta růžového trojúhelníku. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (13)

Storm.b
22.01.2025 5 z 5

Jedinečná výpověď o tom, jaké to bylo být homosexuálem narozeným na počátku 20. století a následně prožít koncentrační tábor. Máme vlastně neuvěřitelné štěstí, že se nám alespoň tato výpověď dochovala, protože takových se dá, pokud vím, napočítat na prstech jedné ruky. Pro současného čtenáře bude zajímavou jednak tehdejší tolerance, tak i ohromná netolerance na straně druhé (ale to se vlastně možná ani tolik nezměnilo, že?). Takže se dozvídáme, jak se mladý zamilovaný Rudolf rozhodl uspořádat se svým přítelem jakousi svatbu, na kterou se dostavili nejen přátelé, ale i rodinní příslušníci. A jak se o pár let později zvesela udávalo, třeba soused souseda, protože ten odnaproti má nejen výhradně mužské návštěvy, ale dokonce je drzý! S plným vědomím toho, že souseda tím dostanu nejen do kriminálu, ale klidně do koncentráku. Právě rozšířenost udávání a ta zbabělá absurdita (mám-li přece problém se sousedem, proč si to s ním nevyřídím osobně?) je skutečnost, která mě osobně při četbě podobných témat zas a znovu překvapuje.

Lka
17.01.2022 3 z 5

Moje první kniha na téma homosexuality v období před a po 2. světové válce. Zajímavá četba, kde jsem se zase dozvěděla něco nového. Ale úplně poutavě to psané není.


Sisis1999
31.01.2021 4 z 5

Znovu něco, za co jsem neskutečně věčná, že jsem četla. Není to jeden z nejlepších románů na toto téma, ovšem je to první a zatím i jediný román z pohledu homosexuála v koncentračním táboře. Pan Brázda měl štěstí v neštěstí, že i když se ocitnul na tak strašlivém místě, osud k němu byl vcelku milosrdný. Nechci si ani představovat, jaké to pro ně všechny muselo tehdy být. Rozhodně doporučuji přečíst už jen z čiré úcty.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Cesta růžového trojúhelníku v seznamech

v Přečtených88x
ve Čtenářské výzvě19x
v Doporučených2x
v Mé knihovně51x
v Chystám se číst47x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech1x