Chalúpka strýčka Toma přehled

Chalúpka strýčka Toma
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520449/bmid_chalupka-strycka-toma-HHm-520449.jpeg 4 284 284

Slávny román, ktorý spôsobil revolúciu vo vnímaní otroctva na celom svete, verne zobrazuje postavenie otrokov na americkom Juhu päťdesiatych rokov 19. storočia. Tí ľudskosťou a duchovnou hĺbkou neraz prevyšovali svojich utláčateľov, napriek tomu však boli vnímaní ako tovar, ktorý nemá ni-jaké práva. Príbeh rozpráva o nesmiernej krutosti otrokárstva, ale aj o nádeji a odvahe tých, čo sa usilovali tento neľudský systém zmeniť. Slovenskému čitateľovi sa dostáva do rúk prvý kompletný preklad celého diela. Sledujeme v ňom osudy rodiny pána Shelbyho, váženého a zámožného muža, ktorý sa vlastnou vi-nou zadlží a hrozí mu, že príde o celý majetok. Jedinou možnosťou na záchranu je prijať ponuku obchodníka s otrokmi a predať mu svojho najcennejšieho otroka Toma a malého Harryho, syna manželkinej komornej Elizy. Tom, hlboko veriaci kresťan, sa podriadi, lebo rozumie, že v stávke je osud všetkých otrokov na statku pána Shelbyho. Eliza sa však odmietne vzdať svojho dieťaťa a zvolí si radšej útek. Román sa tak rozvetvuje do dvoch línií – jedna sleduje cestu Elizy a ďalších otrokov za vytúženou slobodou, druhá údel nešťastného Toma, ktorý sa ako tisíce ďalších príslušníkov podľa otrokárov menejcennej rasy borí so strastiplným životom. Z anglického originálu Uncle Tom´s Cabin (W. W. Norton & Company, Inc., New York 2018) preložil Martin Kubuš.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Uncle Tom's Cabin, 1852


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Chalúpka strýčka Toma. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (57)

alef
22.01.2025 5 z 5

Jsem Tom, černý otrok a žil jsem na plantáži v Kentucky. Můj pán (laskavý muž) mě prodal a tady se začala moje cesta – zavedla mě k různým pánům a na různá místa …
Takhle by možná začal vyprávět svůj příběh Tom, kdyby ještě žil, jenže jeho cesta nebyla cestou dobrodružnou se šťastným koncem, ale cestou trnitou, končící tak, jak ve své době končila cesta spousty černých otroků na americkém jihu (ještě v 19 století!) …

Jsem Eliza, matka malého Herryho, byla jsem černá otrokyně a Tom byl můj přítel. Když jsem se dozvěděla, že můj malý Herry má být prodán, rozhodla jsem se utéct – zoufalá situace vyžaduje zoufalé činy! Vše jsem podstoupila jen proto, aby můj syn dostal šanci – na svobodný život!
A takhle by zase možná začala své vyprávění Eliza, která do toho Tomova vstoupila jako zářivý proud jiného/nového/odvážnějšího pohledu na odvahu a vnitřní sílu …

Příběh strýčka Toma je, navzdory jeho životní pouti, která neměla happy end, příběhem laskavě vyprávěným, je to příběh o odvaze (zdolat všechna utrpení – Eliza a její mateřská láska, co hory přenáší), víře (v Boha – Tom a jeho neochvějná víra, že někdo vede jeho cestu) a naději (oba dva, že přijde den, kdy budou svobodní – z vůle boží, nebo z vlastního přičinění).
Tom věřil, že Bůh má plán pro každého a že nespravedlnost, která ho provází životem, má svůj smysl, navíc mu víra pomáhala odpouštět, místo toho, aby ho pohltila nenávist.
Eliza to měla dost jinak – proti nespravedlnosti postavila své odhodlání – a mateřský instinkt.
Pasivní přístup Tomův a aktivní vzdor Elizin byly jako dva protipóly – důstojnost v odpuštění vs. úsilí a odhodlání … tak, jaká je ta správná cesta?

Z příběhu mám smíšené pocity – totiž, trochu se ve mně spolu praly pocity vzdoru proti pasivnímu odevzdání se osudu otroka (navzdory tomu, že chápu Tomovu víru, která mu poskytovala sílu a útěchu vše trpělivě snášet) s pocity vřelých sympatií se sílou (Eliziny) vnitřní vzpoury, která vedla k činu.

Příběh strýčka Toma, resp. Elizy a Henryho, se každopádně stal příběhem, co má velkou moc (a cíl) probouzet v člověku svědomí! A je smutné, že i dnes neztrácí příliš ze své aktuálnosti, navzdory tomu, že otroctví už odzvonilo, o svobodné vůli, svobodě obecně (a demokracii dnes) je ovšem třeba diskutovat, jak se ukazuje, stále, a možná čím dál víc.

„Když tak těžce neseš, že musím prodat je, bylo by ti milejší, kdybych musel prodat všechno?“
Paní Shelbyová stála, jako když ji omráčí. Nakonec přistoupila k toaletnímu stolku, zabořila obličej do dlaní a vzdychla, skorem zasténala. „Tohle je kletba boží za otroctví! – Kletba krutého, krutého, prokletého činu! – Kletba pánů i kletba otroků! A já hlupák si myslela, že ze zla tak vražedného mohu udělat něco dobrého! Je to hřích, držet si otroka, i když to naše zákony dovolují! Odjakživa jsem cítila, že to je hřích – odjakživa jsem si to myslela, už jako malé děvče! … Ale domnívala jsem se, že je mohu přikrášlit – myslila jsem, že mohu vlídností a péčí a učením zlepšit poměry našich černochů, aby se cítili lépe, než kdyby byli svobodní! Já hlupák!“

„Chaloupka strýčka Toma byla chatrč sroubená z trámů a stála hned vedle „domu“, jak pravý černoch označuje obydlí svého pána. Zpředu měla hezkou, pečlivě opatrovanou zahrádku jako dlaň, kde se každého léta urodila hojnost jahod, malin a všelijakého jiného ovoce i zeleniny …“

„Připomeňte si svou svobodu pokaždé, když zahlédnete chaloupku strýčka Toma.“

Kokoska92
24.10.2024 5 z 5

„Každá povaha, která je schopná cítit opravdový zármutek, je schopna dobra. “

Knížka, která pomohla změnit chod dějin. Dojemný příběh, který vás nenechá chladnými a u jehož čtení si uvědomíte, jak se teď i přes různé starosti a nesnáze máme vlastně dobře, a že svoboda je ten nejcennější dar na světě.


Leyla
06.05.2024 4 z 5

Príbeh mi pripomína oskarový film 12 rokov otrokom, ktorému bola predlohou tiež kniha, príbeh Solomona Northupa.
Obe diela zanechajú silný dojem.

všechny komentáře

Související novinky (1)

23 nových eknih zdarma ke stažení

24.06.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Chalúpka strýčka Toma v seznamech

v Právě čtených9x
v Přečtených414x
ve Čtenářské výzvě62x
v Doporučených29x
v Mé knihovně216x
v Chystám se číst264x
v Chci si koupit30x
v dalších seznamech12x